Zasadnicze różnice między kredytem a pożyczką

Czym różni się kredyt od pożyczki? Nie każdy jest świadomy, że te dwa produkty finansowe dzieli wiele czynników. Różnice dotyczą między innymi źródła, które udziela danego zobowiązania. Każdy, kto potrzebuje pomocy finansowej, powinien poznać definicję kredytu oraz pożyczki, ponieważ są one przyznawane na innych podstawach. Czego dotyczą zasadnicze różnice między kredytem a pożyczką?

Czego dotyczą różnice między kredytem a pożyczką?

Wbrew pozorom kredyt nie jest tym samym produktem finansowym co pożyczka. Mimo że mają wiele podobieństw, różnią się pod pewnymi względami. Jednym z nich jest źródło udzielające pomocy finansowej. Kredyt można zaciągnąć wyłącznie w banku. Zobowiązanie jest zawsze odpłatne i oparte na szczegółowej umowie. Z kolei pożyczkę oferują firmy pozabankowe, a także osoby prywatne, np. członkowie rodziny. Co ważne, pożyczka może, ale nie musi być odpłatna. Ponadto nie zawsze dotyczy pieniędzy.

Jeżeli potrzebujesz pomocy finansowej, ale nie wiesz, jaka forma zobowiązania sprawdzi się w Twojej sytuacji, powinieneś nawiązać kontakt ze specjalistami. W takim przypadku warto skorzystać z usług doradcy kredytowego w Tychach, który udziela bezpłatnych porad finansowych. Kredyt wiąże się z zawarciem umowy odpłatnej – klienci mają obowiązek opłaty prowizji, odsetek oraz zabezpieczeń. Warto zauważyć, że spłata kredytu odbywa się ratalnie. W przypadku pożyczki istnieje możliwość spłaty jednorazowej.

Kredyt a pożyczka. Zasadnicze różnice

Istotną różnicą między umową kredytową a pożyczkową dotyczy celu, na jaki klient zamierza przeznaczyć pieniądze. Większość banków wymaga określenia w umowie, na co konkretnie zostaną wydane środki. Instytucje mogą sprawować nad tym kontrolę. Natomiast pożyczkobiorca ma możliwość przeznaczenia pieniędzy na dowolny cel. Zazwyczaj ubieganie się o kredyt jest bardziej czasochłonne niż w przypadku pożyczki. Osoby, które nie chcą przeznaczać wielu godzin na stresującą procedurą, nawiązują współpracę z ekspertami, np. z doradcami finansowymi z firmy ML Dom Finansowy w Tychach.

Doświadczeni specjaliści podchodzą do każdego klienta w indywidualny sposób, dopasowując ofertę odpowiednio do jego potrzeb. Profesjonaliści odpowiadają na pytania dotyczące różnic między pożyczką a kredytem. Istotną różnicą jest forma zawieranej umowy. W przeciwieństwie do pożyczki kredyt zawsze wymaga podpisania umowy w formie pisemnej. Jeżeli przedmiotem pożyczki jest kwota nieprzekraczająca 1000 zł, umowa może zostać zawarta ustnie. W innym przypadku pożyczka musi zostać odpowiednio udokumentowana.

Redakcja e-project24.pl