Djembe, czyli dobry wstęp do nauki gry na perkusji

Muzyk perkusyjny powinien mieć perfekcyjne wyczucie rytmu i wyróżniać się doskonałą koordynacją ruchową. Wbrew pozorom, nauka gry na instrumentach perkusyjnych wcale nie musi zacząć się od klasycznego zestawu. Równie dobrym rozwiązaniem okazują się bębny afrykańskie. W niniejszym poradniku znajdują się informacje na temat djembe – afrykańskiego instrumentu, po który warto sięgnąć na początku muzycznej przygody.

Czym jest bęben djembe?

Pod nazwą djembe skrywa się tradycyjny instrument perkusyjny wywodzący się z Zachodniej Afryki. Popularny bęben jest wykorzystywany nie tylko podczas oficjalnych uroczystości, ale także w sytuacjach codziennych. Granie na bębnach djembe jest charakterystycznym elementem tamtejszej kultury.

Instrument w formie tradycyjnej składa się z kawałka wydrążonego drewna przypominającego kielich oraz membrany z naturalnej skóry. Zazwyczaj do stworzenia bębnów wykorzystuje się materiał kozi lub bydlęcy. Membrana jest przymocowana do kielicha za pomocą specjalnie plecionych sznurów.

Obecnie bębny djembe są dostępne w wielu różnych wariantach. W sklepach można kupić modele wykonane z drewna i skóry, jak również z tworzywa sztucznego. Warto jednak wiedzieć, że ten pierwszy rodzaj wyróżnia się znacznie wyższą jakością brzmienia.

Dlaczego warto grać na djembe?

Rozpoczęcie gry na instrumencie jest niezwykle proste. Bębny djembe nie wymagają dodatkowych akcesoriów, takich jak pałeczki. Gra się na nich dłońmi. Uderzając o membranę w odpowiedni sposób, można uzyskać różnego rodzaju dźwięki i ich tony.

Nauka gry na bębnach djembe jest więc bardzo przyjemna i intuicyjna. Z uwagi na niewielki rozmiar instrumentu, można na nim grać dosłownie wszędzie. Dodatkowym atutem jest też fakt, że afrykański bęben ma dość ciche brzmienie. W związku z tym można na nim grać w domu, bez konieczności wynajmowania sali prób czy organizowania wyciszenia w konkretnym pomieszczeniu.

Pierwsze kroki w kierunku grania na djembe można wykonać podczas warsztatów stacjonarnych lub online. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by kupić instrument i rozpocząć naukę z korepetytorem lub samemu.

Gdzie kupić djembe dobrej jakości?

Wyższej jakości instrument gwarantuje znacznie więcej satysfakcji z grania, a także lepsze brzmienie. Właśnie dlatego djembe warto zamówić lub kupić stacjonarnie w profesjonalnym sklepie muzycznym. Pomocni i doświadczeni sprzedawcy chętnie pomogą wybrać produkt, który sprosta oczekiwaniom każdego klienta.

Redakcja e-project24.pl