Dodatki i dekoracje do domu w wiosennym stylu

Coraz cieplejsze i dłuższe dni wielu osobom poprawiają nastrój. Wiosenną radość dobrze jest także zaprosić do swojego domu w formie gustownych dekoracji i dodatków. Wybór w tym zakresie jest bardzo szeroki – czasem nawet niewielki detal potrafi zdecydowanie odmienić atmosferę.

Inspiracja naturą

Wiosna to czas, w którym przyroda budzi się do życia. Aby uzyskać aranżację nawiązującą do właśnie tego czasu w roku, warto sięgnąć po kwiaty czy gałązki, a także zdecydować się na dodatki z motywami inspirowanymi naturą. Wzory czy desenie mogą pojawić się w wielu miejscach w domu – na poduszkach, zasłonach, firankach, obrusach, a nawet naczyniach. Wiosenne kwiaty w postaci roślin cebulowych mogą zawitać w doniczkach – świetnie sprawdzają się popularne i mało wymagające hiacynty. Można też zdecydować się na umieszczenie na ścianach czy półkach obrazów lub fotografii, które uwieczniają naturę w rozkwicie. Funkcjonalnymi dodatkami, które nie tylko pięknie wyglądają, ale można je również wykorzystać w swojej kuchni, są różnego rodzaju kiełki, takie jak rzeżucha czy słonecznik albo owies. Nie potrzebują one wiele, żeby wzrosnąć – można umieścić je nie tylko w doniczkach, ale nawet w płytkich, ozdobnych naczyniach.

Czas na kolor

Wiosenne barwy przeganiają biele, szarości i czerń zimy oraz wpływają pozytywnie na samopoczucie. Warto więc wykorzystać dekoracje, które przykuwają wzrok soczystą zielenią, żółcią, różem czy nawet czerwienią. Czasem wystarczy niewielki detal, taki jak pasmanteria przy firanach czy zasłonach lub barwne serwetki. Wiosna to jednak także dobry czas na odważne decyzje w domu. Kolorowy, wyrazisty obrus, poduszki, chodnik czy narzuta z pewnością odświeżą wnętrze i będą nawiązywać do pełnej życia pory roku. Wiosenne barwy bardzo dobrze łączą się z inspirowanymi naturą wzorami – warto więc zdecydować się na takie zestawienie. Nie można też zapomnieć o kwiatach – niezależnie od tego, czy są one żywe, czy sztuczne, świetnie prezentują się w żywych odcieniach. Wiosna jest także dobrym momentem, żeby trochę poeksperymentować – warto wyjść poza sprawdzone schematy i zaprosić do wnętrza nowe kolory.

Stroiki i wieńce

Wieńce i stroiki wielu osobom mogą kojarzyć się tylko ze świętami Bożego Narodzenia. Jednak coraz chętniej sięga się po nie także w innych okresach roku. Wiosenne wersje takich dekoracji są bardzo efektowne. Często ich bazą są bazie, trawa pampasowa lub – w przypadku ustawionych w wazonie, żywych dodatków – młode, zielone gałązki lub kwiaty. W stroikach czy wieńcach można wykorzystać wiele różnych elementów. Do najpopularniejszych należą pióra, wstążki, pisanki czy elementy na nie stylizowane. Jednak możliwości jest znacznie więcej – ograniczeniem jest wyłącznie wyobraźnia. Warto jednak, by wieniec lub stroik nawiązywał do wiosennych symboli. Taki dodatek świetnie także sprawdzi się w okresie wielkanocnym, może być nawet doskonałą dekoracją świątecznego stołu. Jednak nie trzeba koniecznie łączyć go ze obchodami konkretnych świąt – może być przecież neutralny i nawiązywać wyłącznie do konkretnej pory roku.

Subtelne odświeżenie

Przyozdobienie domu na wiosnę nie musi wiązać się z dużymi zmianami. Czasem wystarczy drobny detal, który podkreśli nastrój. Świetnym pomysłem może być umieszczenie na zasłonach i firanach delikatnych ozdób, które łatwo można wpiąć i wypiąć. Dobrze sprawdzą się również różnego rodzaju wstążki czy lamówki, które można użyć do wykończenia tekstyliów. W wielu aranżacjach dobrze wyglądają również niewielkie figurki. Osoby, które wolą minimalizm, mogą się zdecydować na bardzo subtelne wzory – na zastawie czy materiałach. Wiosenne dodatki często mogą być też nieoczywiste. Warto wypróbować ozdoby do zawieszenia na oknach czy drzwiach, suszone rośliny czy zielone zioła do kuchni. Niewielkie, subtelne dekoracje łatwo w razie potrzeby zmienić, nie dominują one także w całej aranżacji. W poszukiwaniu inspiracji warto zajrzeć tutaj: https://domar.pl/kategorie/dekoracje-dodatki-do-domu/.

Redakcja e-project24.pl