Jak powinno się wybierać płytki łazienkowe?

Podczas wybierania płytek łazienkowych wielu inwestorów zwraca uwagę na ich wygląd. Nie ma co się temu dziwić, ponieważ każdy chce żyć w ładnym miejscu i mieć kontakt z dobrze prezentującymi się rzeczami. Wiedzieć jednak trzeba, że płytki łazienkowe muszą spieniać także inne kryteria. Na co zatem trzeba zwracać uwagę, gdy będzie się dokonywało ich wyboru?

Przeznaczenie płytek łazienkowych

Od czego powinno się zacząć wybieranie tego rodzaju płytek? Zdecydowanie najlepiej na początek określić, gdzie one będą konkretnie umieszczone. Inna musi być bowiem charakterystyka płytek ściennych, a nieco inna podłogowych. Płytka ścienna wykorzystywana jest do ochrony ścian przed wodą. Oznacza to, że oprócz ładnego wyglądu i ciekawej faktury musi cechować się niską nasiąkliwością. Łazienka to miejsce, w którym poziom wilgoci będzie zdecydowanie wyższy niż w innych pomieszczeniach, więc parametr ten w przypadku płytek łazienkowych musi być na znacznie lepszym poziomie. Z drugiej strony płytki podłogowe muszą cechować się wyraźnie mocniejszą strukturą — narażone będą na zarysowania i ścieranie. Co więcej, muszą także być antypoślizgowe, aby rozlana na nich woda nie stwarzała niebezpieczeństwa poślizgnięcia się i upadku. Wiele przydatnych informacji na temat płytek łazienkowych i ich dopasowania do danej powierzchni znaleźć można na stronie internetowej https://blu.com.pl/3-plytki-ceramiczne-lazienkowe-kuchenne.

Jaki materiał wykonania?

Nie da się ukryć, że bardzo duże znaczenie ma także to, z jakiego rodzaju płytkami będzie się miało do czynienia. Na rynku dostać można ogromną liczbę najróżniejszych rozwiązań, więc warto wiedzieć, czym się one pomiędzy sobą różnią. Bardzo popularne są płytki gresowe, które odznaczają się wysoką trwałością. Niezwykle atrakcyjna wizualnie jest terakota, która jednak jest dość delikatna. Dobrym wyborem może być także klasyczna glazura, która doskonale się prezentuje oraz jest dość trwała.

Jaka wielkość płytek?

Wielu inwestorów zastanawia się podczas dobierania płytek łazienkowych, jaka powinna być ich wielkość. Czy jest to sprawa związana z wielkością łazienki, a może zależna tylko od gustu inwestora? Jak się okazuje, dzięki odpowiedniemu dobraniu wielkości płytek możliwe jest znaczne poprawienie wyglądu całej łazienki. Przykładowo do mniejszych łazienek polecane są większe płytki, dzięki czemu możliwe staje się optyczne powiększenie danej przestrzeni. Co więcej, im większe płytki, tym mniej fug, więc mniej czyszczenia. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które wielu inwestorów bierze pod uwagę podczas planowania łazienki.

Jaka kolorystyka?

Na koniec pozostaje jeszcze jedna bardzo ważna kwestia, czyli w jakiej kolorystyce powinny być utrzymane płytki łazienkowe. Przyjmuje się, że najlepiej wybierać kolory spokojne i łagodne. Doskonale sprawdzi się tu biel i różne jej odcienie, lecz dobrym wyborem będą także płytki niebieskie. Oczywiście można zastosować płytki kolorowe, lecz wymaga to nieco więcej wiedzy i umiejętności zestawiania kolorów ze sobą. Stworzenie spójnej kompozycji jest trudne, ale nie niewykonalne.

Redakcja e-project24.pl