Jak wygląda i na czym polega restrukturyzacja?

Każda firma, która znajduje się w niekorzystnej sytuacji (nie tylko finansowej) i pragnie to zmienić, powinna rozważyć skorzystanie z możliwości, jaką oferuje restrukturyzacja. Zmiana struktury organizacyjnej, czy też prawnej często okazuje się krokiem niezbędnym do wykonania w celu wyjścia z kryzysu i poprawy sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Dziś przedstawiamy najważniejsze korzyści płynące ze skorzystania z niej. Dlaczego warto postawić na restrukturyzację?

Kiedy warto postawić na restrukturyzację?

Tak naprawdę ciężko jest odpowiedzieć na pytanie, kiedy restrukturyzacja będzie konieczna. Decyzja ta zależy bowiem od wielu różnych czynników, w tym obecnej sytuacji finansowej firmy, czy też jej kondycji operacyjnej. Generalnie rzecz biorąc, restrukturyzacja jest wysoce wskazanym procesem, gdy:

 • następuje spadek przychodów, lub zysków

 • odnotowany zostaje niski poziom satysfakcji, lub lojalności klientów’

 • dochodzi do bardzo dużej rotacji pracowników

 • firma zdaje się być nieprzystosowana do aktualnych warunków rynkowych

 • komunikacja i współpraca między działami jest słaba

 • nastąpiła utrata konkurencyjnej pozycji

Powodów, dla których warto zdecydować się na restrukturyzację firmy jest naprawdę wiele i nie zawsze wiodącym problemem muszą być kwestie finansowe. Opracowywanie planów restrukturyzacji przez doświadczonego eksperta (jak chociażby https://www.wojcikdoradztwo.pl/pl)  to usługa, która pozwoli znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy i zapobiec jego pogłębianiu.

W jaki sposób wygląda restrukturyzacja?

Decyzję o restrukturyzacji firmy może podjąć jej zarząd, ale również właściciel, dostawca, czy regulator. Proces taki może mieć bardzo różne skutki dla pracowników – zazwyczaj mowa o zmianie zakresu ich obowiązków, warunków pracy, czy też otwieraniu nowych ścieżek samorozwoju.  Restrukturyzacja firmy wiązać się może jednak z pewną dozą niepewności, dlatego ważne jest, aby odpowiadał za nią doświadczony specjalista.

Restrukturyzacja jest procesem, który musi zostać wcześniej odpowiednio przemyślany i dopięty na ostatni guzik. Proces ten musi być przejrzysty i obiektywny, a każda zainteresowana strona powinna otrzymać dostęp do przysługujących jej informacji. Jednym z pierwszych etapów restrukturyzacji jest analiza sytuacji, w jakiej znalazła się firma, oraz pozytywnych i negatywnych skutków, jakie przyniosą konkretne zmiany.

Restrukturyzacja firmy to skomplikowane zagadnienie, uwzględniające aspekty podatkowe, prawne i społeczne wprowadzenia takiej zmiany. Konieczne jest uzyskanie zgody wszystkich zainteresowanych stron – tylko bowiem w takiej sytuacji restrukturyzacja może dojść do skutku.

Jakie są korzyści płynące z restrukturyzacji firmy?

Jest wiele powodów, dla których warto skorzystać z możliwości, jakie daje restrukturyzacja przedsiębiorstwa. Odpowiednio prowadzona restrukturyzacja może bowiem znacząco poprawić sytuację i dalsze perspektywy danej firmy. Wśród powodów, dla których warto skorzystać z takiego rozwiązania, wymienić można między innymi:

 • poprawę rentowności firmy

 • redukcję kosztów

 • polepszenie jakości usług

 • minimalizacja ryzyka upadłości

 • wzmocnienie pozycji na rynku

Opracowywanie planów restrukturyzacji jest często trudnym procesem – dlatego zająć się nim powinien doświadczony ekspert. Należy podkreślić, że w wielu przypadkach jest to proces po prostu niezbędny dla dalszego, poprawnego funkcjonowania danego przedsiębiorstwa. Pozwala ona bowiem na zapewnienie odpowiedniej stabilności nawet firmom, które znajdowały się w bardzo trudnej sytuacji.

 Materiał zewnętrzny

Redakcja e-project24.pl