Jak zadbać o BHP w magazynie?

Dbałość o zasady BHP w magazynie powinna być jednym z kluczowych priorytetów każdego przedsiębiorstwa logistycznego. Cały czas pojawiają się nowe rozwiązania minimalizujące ryzyko wystąpienia wypadków w miejscu pracy. W końcu zdrowie pracowników jest jednym z najważniejszych aspektów, o które w szczególności należy dbać.

Podstawowe zasady BHP na magazynie

Każdy pracownik jak i pracodawca, powinien być zapoznany ze szczegółowymi zasadami BHP miejsca pracy. Niewłaściwe stosowanie się do przepisów, lub co gorsza ich brak, może skutkować poważnymi konsekwencjami. Szczególną ostrożność powinniśmy zachować na magazynie. W zależności od rodzaju magazynowanych towarów, miejsce to różni się wytycznymi co do BHP. Przede wszystkim powinno być ustalone gdzie, kiedy i jak mogą poruszać się pracownicy. 

Zainstalowany również musi być działający system przeciwpożarowy. Rozpowszechnianie się ognia po magazynie może powodować ogromne straty dla firmy. Co więcej, oczywiście wpływa to bardzo niekorzystnie na jej wizerunek. Nowi pracownicy mogą już nie tak bardzo być chętni do pracy w takim właśnie miejscu.

Warto również wspomnieć o stroju oraz dodatkowych elementach BHP. Powinniśmy zadbać o to, aby na miejscu pracy czuć się jak najbardziej bezpiecznie. Szczególnie istotne jest tutaj właściwe zabezpieczenie twarzy i głowy. Można tutaj zdecydowanie polecić produkty ze sklepu internetowego https://bhponline-24.pl/ które od lat cieszą się bardzo dobrą opinią wśród klientów.

Rodzaj składowanych materiałów ma znaczenie

Każdy z nas na pewno zdaje sobie sprawę z tego, jak szkodliwe i niebezpieczne mogą być substancje chemiczne produkowane na większą skalę. Magazynowanie niebezpiecznych substancji wymaga więc oczywiście dodatkowych rozwiązań technicznych. Poza wyżej wspomnianą ochroną przeciwpożarową, istotne są również między innymi wentylację oraz prysznice ratunkowe. Magazyn powinien być również wyposażony w płuczki do płukania oczu oraz dostosowane umywalki dzie można skorzystać z ciepłej wody.

Szkolenia BHP- dlaczego muszą być obowiązkowe?

Rozpoczynając nową pracę, pracownik zobowiązany jest przejść przez odpowiednie szkolenie BHP. Osobą odpowiedzialną za jego przeprowadzenie jest oczywiście pracodawca. Może on zlecić przeprowadzenie szkolenia osobie z zewnątrz lub jednemu z pracowników.

Szkolenia BHP są dziś obowiązkowym elementem w każdym zakładzie pracy. Kodeks Pracy wymaga jego przeprowadzenia aby zapobiec nieszczęśliwym wypadkom. Często niestety i tak dochodzi do nieszczęśliwych wypadków. Spowodowane zazwyczaj jest to oczywiściem niedostosowaniem się do zasad BHP lub brakiem ich znajomości. 

Najczęstsze wypadki na magazynie

Wypadki w magazynie zdarzają się niestety bardzo często. Wystarczy ułamek sekundy, aby doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Najczęściej są to oczywiście mniej poważne wypadki jak na przykład niewielkie skaleczenia, poślizgnięcia czy też uderzenia. Zdarzają się sytuacje, kiedy pracownicy tracą palce przez nieuwagę podczas obsługi maszyn. Pokazuje to, jak ważne jest to, aby przychodzić do pracy wyspanym i wypoczętym a co najważniejsze, nie pod wpływem alkoholu ani innych substancji.

Redakcja e-project24.pl