Jak zarządca może zabezpieczyć swoją nieruchomość?

Zarządca nieruchomości nie ma łatwego zadania. O ile w sytuacji, kiedy z nieruchomością nic się nie dzieje, nie ma powodów do zmartwień, to musimy pamiętać o tym, że wszelkiego rodzaju szkody i wypadki mają to do siebie, że pojawiają się zazwyczaj w najmniej odpowiednich momentach. Ubezpieczenie OC zarządcy nieruchomości jest w Polsce obowiązkiem, ale czy może uchronić nas całkowicie od strat finansowych, kiedy przydarzy się jakiś czarny scenariusz? Zastanowimy się nad tą kwestią w tym artykule i odpowiemy na pytanie, co powinien zrobić zarządca, by właściwie zabezpieczyć nieruchomość.

OC zarządcy nieruchomości, czyli obowiązkowa ochrona

Zgodnie z polskim prawem, zarządca nieruchomości musi wykupić odpowiednią polisę, czyli OC zarządcy nieruchomości. Zanim jednak udamy się do brokera ubezpieczeniowego, musimy mieć świadomość, że jakakolwiek szkoda na nieruchomości przekraczająca wartość ubezpieczenia, będzie odpowiedzialnością zarządcy. Innymi słowy, jeśli uszkodzenie nieruchomości będzie większe niż kwota OC zarządcy nieruchomości, będzie on musiał pokryć straty z własnych środków finansowych.

Właśnie dlatego broker ubezpieczeniowy może zaproponować nam wyższą kwotę OC niż minimalna. Zdecydowanie nie warto oszczędzać na ubezpieczeniu, gdyż może to w przyszłości ocalić sporą część naszych funduszy.

Broker ubezpieczeniowy i ubezpieczenie wspólnoty mieszkaniowej

Kiedy będziemy się udawać do brokera ubezpieczeniowego, pamiętajmy o dużej odpowiedzialności, jaka spoczywa na barkach zarządcy. Minimalna suma OC zarządcy nieruchomości wynosi równowartość 50 tysięcy euro, co może się okazać niewystarczającą sumą w niektórych przypadkach.

Weźmy za przykład następującą sytuację – w budynku nie został terminowo wykonany przegląd instalacji gazowej, co w efekcie prowadzi do wybuchu gazu. W większości budynków taka sytuacja spowoduje straty, które znacznie przekroczą 50 tysięcy euro zabezpieczenia i niestety pokrycie tych kosztów będzie należało do obowiązków zarządcy.

Oczywiście nikomu nie życzymy źle, ale należy pamiętać o tym, że takie sytuacje się zdarzają. Nie warto więc poprzestawać jedynie na minimalnym OC zarządcy nieruchomości i wykupić u brokera ubezpieczeniowego dodatkowe polisy, takie jak ubezpieczenie wspólnoty mieszkaniowej. Poskutkuje to nieco większym czynszem dla lokatorów, jednakże będą oni mogli spać spokojnie bez obawy swoje mieszkania, co przełoży się także na spokój zarządcy.

Pamiętajmy także o dodatkowej kwestii, dlaczego warto skorzystać z usług brokera ubezpieczeniowego nie tylko wtedy, kiedy decydujemy się na dodatkowe polisy, jak ubezpieczenie wspólnoty mieszkaniowej, ale właściwie zawsze. Broker ubezpieczeniowy, w przeciwieństwie do agenta, musi reprezentować interes swojego klienta. Oznacza to, że jednym z prawnych obowiązków brokera jest doradzanie nam w zakresie odpowiedniej ochrony i ponoszenie za nią odpowiedzialności. Jeśli okaże się, że ubezpieczenie OC zarządcy nieruchomości nie będzie wystarczające, broker może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za swoje doradztwo.

Innymi słowy, decydując się na wizytę u brokera ubezpieczeniowego, jesteśmy zabezpieczeni z dwóch stron: z jednej dostajemy polisę ubezpieczeniową, z drugiej chroni nas także OC brokera ubezpieczeniowego.

Materiał zewnętrzny

Redakcja e-project24.pl