Jak zrobić prezentację o sobie?

Autoprezentacja to umiejętność, którą z pewnością warto opanować. Oczywiście, prezentacja o sobie samym nie należy do łatwych zadań, niemniej jednak może przyczynić się do odniesienia sukcesu. Warto wiedzieć, w jaki sposób zaprezentować się, by wciąż pozostać autentycznym, a jednocześnie zrobić to we właściwy sposób.

Na czym polega prezentacja o sobie?

Osoby, które zastanawiają się, jak zrobić prezentacje o sobie samym, powinny wiedzieć, że jest to niepowtarzalna okazja do przedstawienia swojej osoby, bądź też własnej oferty. Dobrze przygotowana prezentacja pomoże nawiązać relacje, które mogą przynieść w przyszłości wymierne korzyści. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że autoprezentacja może mieć wiele odmian. Czasem jest to zwyczajna rozmowa, czasem – typowa prezentacja przedstawiona na urządzeniu elektronicznym.

Warto zastanowić się, jak długa powinna być prezentacja o sobie. Wszystko zależy od tego, komu ma być ona przedstawiona i jakim celom będzie służyć. Etykieta biznesowa jasno określa, że autoprezentacja powinna być skrócona do maksimum i zawierać jedynie rzetelne, konkretne informacje. Badania rynkowe przeprowadzone kilka lat temu jasno wykazały, że przeciętna osoba jest w stanie skupić uwagę na rozmówcy przez zaledwie kilka sekund. Dlatego też warto zadbać o to, by przygotowana prezentacja była jak najkrótsza.

Jak zrobić prezentacje?

Każda osoba, która jest na etapie tworzenia autoprezentacji, zastanawia się, jakie informacje powinno się w niej zawrzeć. Przede wszystkim, w autoprezentacji nie trzeba umieszczać wszystkich informacji, jakie tylko przyjdą na myśl. Na początku warto krótko zaprezentować swoją osobę, przedstawiając się z imienia i nazwiska, dodając kilka istotnych szczegółów takich jak wiek czy też miejsce zamieszkania.

Ważne jest także, by prezentacja przybrała odpowiedni ton. W zależności od tego, jaki charakter ma wydarzenie – formalny czy też nieco bardziej luźny, autoprezentacja może wyglądać w nieco inny sposób. Czasem warto wykazać się kreatywnością, dołączyć łagodny żart, by przełamać lody.

Jak wzbudzić zaangażowanie odbiorców?

Osoby zastanawiające się, jak zrobić prezentację, bardzo często zadają sobie pytanie, w jaki sposób zainteresować nią odbiorców. Przede wszystkim, trzeba postawić na szczerość – osoby będące świadkiem prezentacji z pewnością od razu wyczują fałsz i przyjmą postawę obronną. Trzeba zastanowić się, w jakim celu w ogóle przygotowuje się prezentację i wykorzystać tę motywację przy jej tworzeniu.

jak zrobić prezentacje

Sprawdzone szablony na tworzenie autoprezentacji sprawdzą się niemal wszędzie – na rozmowie o pracę, na konferencjach branżowych czy też rozmowach z potencjalnymi klientami. Oczywiście, nie warto ściśle trzymać się schematów, śmiało można wzbogacić je o własne rozwiązania.

Podsumowując, sztuka przygotowania prezentacji o sobie jest bardzo trudna i skomplikowana. Nie od dziś bowiem wiadomo, że ludziom o wiele łatwiej przychodzi mówienie o innych osobach, zaś gdy przychodzi do przedstawienia samego siebie, pojawiają się trudności.

Redakcja e-project24.pl