Korzyści ze znajomości języka chińskiego

Nauka języków obcych od zawsze przynosiła korzyści i dawała dostęp do takich aktywności, które były zarezerwowane tylko dla poliglotów. W zależności od epoki historycznej niektóre grupy językowe stawały się popularniejsze od innych. Obecnie prym na świecie wiedzie język angielski, ponieważ za jego pomocą można porozumieć się w każdej części globu. Biorąc jednak pod uwagę liczby bezwzględne, najczęściej używanym na świecie językiem jest chiński mandaryński – włada nim biegle ponad 955 milionów ludzi! Czy zatem warto pochylić się nad nauką tego systemu komunikacji?

Sposoby na naukę chińskiego

W odróżnieniu od np. języka angielskiego, który jest raczej jednolity i nie różni się znacząco w zależności od kraju, w którym jest używany, język chiński można podzielić na wiele dialektów, występujących na konkretnych obszarach geograficznych, np. dialekt kantoński, którym porozumiewa się 80 mln osób. Jeśli o nauce chińskiego mówią obcokrajowcy, najczęściej mają na myśli jego standardową wersję, czyli mandaryński w wersji uproszczonej.

Kurs języka chińskiego

Najbardziej efektywnym sposobem na rozpoczęcie nauki jest kurs podstawowy języka chińskiego, który pozwoli na zapoznanie się z mandaryńskim w kompleksowy sposób: poprzez czytanie, pisanie, słuchanie, a przede wszystkim rozmawianie z nauczycielami (lektorami), biegle porozumiewającymi się w tym języku. Alternatywą do tej opcji jest nauka w ramach indywidualnych korepetycji, których udzielają polscy nauczyciele lub obcokrajowcy, dla których mandaryński jest językiem ojczystym.

Zdeterminowane do nauki osoby mogą zacząć przygodę z chińskim poprzez kształcenie samodzielne, do którego można zaliczyć naukę z podręczników, portali e-learningowych, a także korzystanie z chińskich kanałów mediowych, np. oglądanie telewizji, dostępnej na polskich platformach satelitarnych.

Jeśli chcemy profesjonalnie i wieloaspektowo zgłębić język mandaryński, dobrym wyjściem są studia sinologiczne. Sinologia zawiera w swoim programie kształcenia nie tylko naukę języka, ale przybliża także kulturę i historię Chin, które można poznawać w ramach czytania literatury chińskiej, czy tamtejszej kinematografii. Studia dają także możliwość wyjazdu bezpośrednio do Chińskiej Republiki Ludowej na wymianę studencką.

Co można zyskać, dzięki nauce chińskiego?

Języków uczymy się z różnych powodów – ułatwiają nam podróżowanie, pracę, czy nawiązywanie znajomości. W przypadku chińskiego znaczącą rolę odgrywa fakt, że Chiny z roku na rok zyskują rangę coraz bardziej liczącego się gospodarczo kraju, który nawiązuje relacje biznesowe także z polskimi firmami. W związku z tym rośnie zapotrzebowanie na pracowników posługujących się mandaryńskim. Zatrudnienie na różnych stanowiskach z wymaganą znajomością języka chińskiego można znaleźć w sektorze HR, handlu, czy administracji. Należy wspomnieć, że praca w międzynarodowym środowisku to nie jedyna zaleta znajomości mandaryńskiego – osoby posługujące się tym językiem mogą liczyć na wysokie zarobki i rozwój zawodowy.

Jak długo trwa nauka języka chińskiego?

Aby zrozumieć, dlaczego nauka chińskiego trwa tak długo, warto przyjrzeć się strukturze tego języka. Składa się on z około 50 tys. znaków, a dodatkowo pismo funkcjonuje w tzw. systemie otwartym, co oznacza, że wciąż powstają nowe słowa. Żeby móc porozumiewać się na co dzień w języku chińskim wystarczy znajomość 2-3 tysięcy znaków, natomiast w celu nieskrępowanego pisania i czytania, około 5-6 tysięcy. Instytucje zajmujące się badaniami nad językami obcymi szacują, że w celu uzyskania biegłości w języku chińskim, trzeba uczyć się go 2200 godzin, z czego połowę tego czasu należy spędzić w kraju codziennego użytku mandaryńskiego.

Redakcja e-project24.pl