Kredyt hipoteczny z rodzicami

Marzysz o własnym mieszkaniu, ale niska zdolność kredytowa skutecznie oddala Cię od realizacji tego pomysłu? Sposobem na poprawę tej sytuacji może być kredyt hipoteczny zaciągnięty wraz z drugim współkredytobiorcą. Niektórzy decydują się podjąć taką decyzję i wspólnie dzielić odpowiedzialnością ze swoim partnerem życiowym, inni natomiast biorą kredyt hipoteczny z rodzicami.

Czy można wziąć kredyt hipoteczny z rodzicami?

Kredyt hipoteczny możesz wziąć samodzielnie lub wspólnie z inną osobą (osobami). Zazwyczaj kredytobiorcami są np. małżeństwa bądź partnerzy życiowi, których związek nie jest sformalizowany, ale nie brakuje też osób decydujących się na wzięcie kredytu wspólnie z rodzicami. O udzielenie takiego kredytu możesz wnioskować razem z jednym lub obojgiem rodziców. W sytuacji, gdy mają oni rozdzielność majątkową, razem z Tobą może przystąpić do kredytu jeden rodzic – jeśli jednak jej nie mają, umowę kredytową muszą podpisać oboje.

To ważne

 Kredyt hipoteczny z rodzicami to dobry sposób na zwiększenie zdolności kredytowej. Jeśli zdolność jednej osoby jest niewystarczająca, we dwójkę lub trójkę łatwiej będzie ją zwiększyć.

 Dla rodziców, wzięcie kredytu razem z dzieckiem może być natomiast szansą na zakup własnego mieszkania pomimo wieku, który jest jednym z ograniczeń na etapie starań o kredyt hipoteczny.

Kredyt hipoteczny razem z rodzicami – kiedy warto go rozważyć?

Pamiętaj, że od chwili wzięcia kredytu hipotecznego z rodzicami, wszyscy solidarnie będziecie odpowiadać za jego spłatę. Z uwagi na fakt, że dla banku będziecie uznani jako „kredytobiorca”, każdy z Was w równym stopniu będzie odpowiedzialny za to zobowiązanie.

Jeśli dopiero rozpoczynasz karierę zawodową i np. w pojedynkę nie masz wystarczającej zdolności kredytowej, rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę jest kredyt hipoteczny razem z rodzicami, którzy w takim przypadku będą współkredytobiorcami. Taki kredyt sprawdzi się, o ile rodzice są jeszcze stosunkowo młodzi (mają około 50 lat) i mają stabilną sytuację finansową (pracują i mają odpowiednio wysokie zarobki). Wówczas ułatwią Ci start w dorosłość, zwiększą Twoje szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej i mogą wspierać Cię w spłacaniu zobowiązania.

Sytuacja może być także analogiczna – jeśli rodzice marzą o zakupie własnych czterech kątów, a Ty masz już swoje mieszkanie, stabilną sytuację finansową i regularne dochody, możesz pomóc im spełnić w uzyskaniu finansowania. Później, możesz także wspomagać rodziców w spłacaniu rat, odciążając tym samym ich domowy budżet.  

Czy przy kredycie hipotecznym z rodzicami, zostają oni automatycznie współwłaścicielami nieruchomości?

Co do zasady, rodzice mogą w takiej sytuacji zostać współwłaścicielami kupionej nieruchomości, ale nie muszą. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych ustaleń między kredytobiorcami.

Może się jednak zdarzyć, że bank udzielający kredytu, będzie wymagał, aby wszyscy kredytobiorcy byli współwłaścicielami.

Kredyt hipoteczny z rodzicami – składanie wniosku

Składanie wniosku o kredyt hipoteczny razem z rodzicami wygląda tak samo, jak w przypadku składania go samodzielnie. Przede wszystkim zacznij od przejrzenia dostępnych ofert. W tym celu wejdź na https://mfinanse.pl/oferta-indywidualna/kredyt-hipoteczny/ – w razie potrzeby skontaktuj się z ekspertem, który odpowie na Twoje pytania i pomoże Ci wybrać najlepszą opcję. Następnie wypełnij wniosek kredytowy (gotowy formularz można dostać w placówce banku lub pobrać ze strony). Standardowo do wniosku będzie trzeba dołączyć dokumenty potwierdzające tożsamość czy wysokość uzyskiwanych dochodów, a także dokumentację dotyczącą kredytowanej nieruchomości.

Przystępując do kredytu z rodzicami, każdy współkredytobiorca musi złożyć dokumenty dotyczące dochodów i zobowiązań (np. miesięczne koszty utrzymania, raty w innych bankach).

Z kompletem dokumentów należy udać się do banku (choć często można to zrobić także przez internet), gdzie rozpocznie się etap rozpatrywania wniosku.

Artykuł sponsorowany

Redakcja e-project24.pl