Kryminały Agathy Christie – od czego zacząć?

Agatha Christie ma na swoim koncie kilkadziesiąt powieści. Była bardzo płodną autorką. Do tworzenia kolejnych książek zachęcało ją natomiast wierne grono fanów. Od czego zacząć zatem swoją przygodę z tą pisarką? Które kryminały Agathy Christie warto przeczytać na początek? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

„Tajemnicza historia w Styles”

Na pewno warto wyróżnić debiutancką powieść Agathy Christie, czyli „Tajemniczą historię w Styles”. Ta książka jest jednak istotna nie tylko ze względu na to, że rozpoczęła karierę pisarki. Jednocześnie to pierwsza powieść, w której pojawił się Herkules Poirot. To główny bohater wielu kryminałów Agathy Christie. Niski i krępy Belg o nienagannie wystylizowanym wąsie i ubiorze dandysa swoją aparycją może wzbudzać śmiech. A jednak z niezwykłą przenikliwością rozwiązuje kryminalne zagadki. W powieści „Tajemnicza historia w Styles” kapitan Arthur Hastings dostaje propozycję spędzenia urlopu zdrowotnego w posiadłości swojego dobrego kolegi – Johna Cavendisha. Tam dochodzi do zabójstwa. Arthur Hastings ściąga więc do Styles swojego przyjaciela – prywatnego detektywa – Herkulesa Poirota.

„Morderstwo na plebanii”

W katalogu – kryminały Agathy Christie, które warto sięgnąć na początek – nie może zabraknąć także pozycji „Morderstwo na plebanii”. To z kolei pierwsza powieść z panną Jane Marple w roli głównej. To druga, najbardziej charakterystyczna bohaterka książek Agathy Christie. Jane Marple jest nieco wścibską starą panną. Mieszka w niewielkiej miejscowości St. Mary Mead. Jak się okazuje ma również żyłkę detektywa. Sprawnie łączy fakty, a jednocześnie ma wyobraźnię oraz praktyczną znajomość psychologii. W „Morderstwie na plebanii” pana Marple będzie rozwiązywała zagadkę śmierci pułkownika Protheroe. Paradoksalnie okaże się, że bardzo wiele osób miało motyw, by skrócić mu życie. Książka „Morderstwo na plebanii” tak jak inne kryminały Agathy Christie na pewno będzie trzymała w napięciu.

„Morderstwo w Orient Expressie”

Zaczynając swoją przygodę z kryminałami Agathy Christie warto też sięgnąć po prawdopodobnie najbardziej znaną jej powieść, czyli „Morderstwo w Orient Expressie”. W tej książce Herkules Poirot rusza w podróż pociągiem z Azji do Europy. Po drodze czeka go seria niefortunnych zdarzeń. Pociąg grzęźnie w zaspie śnieżnej, a także w tajemniczych okolicznościach ginie jeden z pasażerów. Po nitce do kłębka Herkules Poirot próbuje dociec prawdy. Kto zabił? Jaki miał motyw? Rozwiązanie tej zagadki będzie oczywiście zaskakujące, jak na finał powieści Agathy Christie przystało.

Redakcja e-project24.pl