Przeprowadzka za granicę. Jak ją zorganizować? 

Dobra organizacja przeprowadzki za granicę to już połowa sukcesu. Zaoszczędzi Ci sporo czasu i nerwów – z dobrym planem cały proces przebiegnie sprawnie i bez nadmiaru przykrych niespodzianek. A emocji z pewnością masz już nadto: cieszysz się otwarciem nowego rozdziału w życiu, jednocześnie się go obawiasz. Ostatnie, czego Ci teraz trzeba, to stres. Sprawdź nasz poradnik przeprowadzki za granicę, by dowiedzieć się, jak zrobić to bezpiecznie i dobrze!

Jak przygotować się do przeprowadzki za granicę?

Bez względu na to, czy planujesz przeprowadzkę do innego kraju na stałe, czy może kilkumiesięczny wyjazd np. w celu zarobkowym, przez dłuższy czas będziesz żyć w zupełnie nowym miejscu. Im dłużej myśli się o tym, jak przygotować się do przeprowadzki za granicę, tym więcej nawarstwia się problemów.

Dlatego niezwykle ważne jest uporządkowanie sobie w głowie czynności, które trzeba wykonać. Absolutnym priorytetem będzie ogarnięcie formalności związanych z przeprowadzką za granicę – zacznij zatem od kompletowania dokumentów potrzebnych za granicą i załatwiania spraw urzędowych.

Formalności związane z przeprowadzką za granicę

Jedną z najważniejszych spraw, które musisz załatwić przed opuszczeniem Polski, jest zgłoszenie wyjazdu za granicę do urzędu gminy. To obowiązek każdej osoby, która planuje przeprowadzkę czasową na okres powyżej 6. miesięcy (wówczas zostaje wymeldowana z pobytu czasowego) lub na stałe (zostaje wymeldowana z pobytu stałego). Zgłoszenia możesz dokonać online w serwisie ePUAP lub osobiście, w urzędzie.

Nie mniej istotne kwestie:

  • Sprawdź aktualność dokumentów – takich jak dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, wiza.

  • Zweryfikuj, czy możesz korzystać z EKUZ – czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która obowiązuje na terenie państw Unii Europejskiej, wybranych terytoriach zamorskich, a także w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii. EKUZ uprawnia do bezpłatnego korzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Mogą z niej korzystać między innymi osoby wyjeżdżające czasowo oraz pracownicy delegowani za granicę przez polskiego pracodawcę.

  • Zerwij umowy – na usługi, z których nie będziesz korzystać za granicą, takie jak internet, telewizja, prąd, dieta pudełkowa etc.

  • Formalności na miejscu – sprawdź, jakie kwestie prawne musisz załatwić w nowym miejscu. Niektóre kraje wymagają meldunku (np. Dania, Norwegia, Belgia), w innych trzeba uzyskać numer podatkowy (np. NIN w Wielkiej Brytanii). Warto zajrzeć na stronę rządową danego państwa, by uzyskać potrzebne informacje.

Czy mogę wynająć firmę przeprowadzkową za granicę?

Przewóz rzeczy przez granicę to kolejne spore wyzwanie. Na własną rękę naprawdę ciężko zabrać ze sobą wszystko, gdy przeprowadzasz się na dłuższy czas lub na stałe. Idealnym rozwiązaniem wydaje się profesjonalny transport rzeczy podczas przeprowadzki za granicę – ale czy można wynająć taką usługę? Jak najbardziej: tak!

W Polsce funkcjonują usługodawcy oferujący przeprowadzki zagraniczne. To np. profesjonalna firma przeprowadzkowa Fortis Przeprowadzki, która obsługuje takie zlecenia od A do Z. Specjaliści zajmują się niemal wszystkim: demontażem mebli, pakowaniem i zabezpieczeniem rzeczy do transportu, bezpiecznym przewozem, a nawet rozpakowywaniem wraz z montażem mebli. Postawienie na przeprowadzki zagraniczne z doświadczoną firmą pozwoli Ci zatem skupić się na właściwym załatwieniu spraw prawnych związanych z przeprowadzką i spokojnym zaaklimatyzowaniu w nowym kraju.

Wybierz firmę przeprowadzkową, która zapewni Ci spokój

Przeprowadzka i planowanie wyjazdu będą zdecydowanie prostsze, gdy skorzystasz ze wsparcia profesjonalnej firmy organizującej przeprowadzki zagraniczne. Takiej, która odciąży Cię ze wszystkich żmudnych, ciężkich prac: pakowania mienia i rozpakowywania, zabezpieczania, wynoszenia, wnoszenia do nowego mieszkania za granicą. Najlepsze międzynarodowe firmy przeprowadzkowe wspierają klientów w organizacji przeprowadzki za granicę, a przewóz rzeczy realizują nie tylko drogą lądową, ale również transportem lotniczym czy wodnym.

Co więcej, naprawdę dobre firmy organizujące przeprowadzki zaproponują Ci również magazynowanie rzeczy, których nie chcesz zabrać ze sobą, ale nie możesz zostawić w starym mieszkaniu. To np. meble, większe sprzęty RTV czy AGD itd. Fortis Przeprowadzki oferuje usługę przechowania mebli i innych rzeczy, z ich właściwym zabezpieczeniem oraz monitorowaniem 24/7.

Redakcja e-project24.pl