Ubezpieczenie OC/AC posiadacza pojazdu. O czym warto pamiętać?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli pojazdów. Brak aktualnego ubezpieczenia samochodu wiąże się z wysokimi karami finansowymi.

Warto pamiętać, że brak polisy może zostać stwierdzony nie tylko przez policjanta podczas kontroli drogowej. Wszelkie informacje dotyczące ubezpieczeń samochodów trafiają do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, którego pracownicy – podczas rutynowej kontroli systemu – mogą odkryć, że nie posiadasz OC i ukarać Cię za to. Warto więc zadbać o ciągłość ubezpieczenia, również w sytuacji, gdy poruszasz się swoim samochodem rzadko albo wcale.

O co można rozszerzyć obowiązkowe ubezpieczenie samochodu?

Oczywiście ubezpieczenie OC to tylko jedno z ubezpieczeń samochodu, z których może skorzystać każdy właściciel pojazdu. Do Twojej dyspozycji są także ubezpieczenia dobrowolne, które polecane są wszystkim – bez względu na rodzaj posiadanego pojazdu, częstotliwość korzystania z niego czy doświadczenia za kółkiem. Oto te najważniejsze, dzięki którym zyskasz dodatkowy poziom ochrony.

Autocasco czyli AC

Jednym z najczęściej wybieranych ubezpieczeń jest autocasco, które często sprzedawane jest w pakiecie z OC. AC zapewnia szeroki zakres ochrony dla właścicieli pojazdów i umożliwia skorzystanie z odszkodowania w wielu niespodziewanych sytuacjach. Mowa tu o zniszczeniu, uszkodzeniu albo utracie auta (np. w wyniku kradzieży).

Jeżeli więc skorzystasz z autocasco, a Twój pojazd zostanie uszkodzony (w pożarze, przez dzikie zwierzęta czy w wyniku działania zjawisk atmosferycznych), ubezpieczyciel zwróci koszty naprawy. Co więcej, wiele firm zapewnia możliwość poszerzenia zakresu ochrony o dodatkowe ryzyka, takie jak ubezpieczenie bagażu czy przewożonego sprzętu sportowego. Autocasco jest dobrowolnym ubezpieczeniem samochodu, ale zdecydowanie warto je wykupić – niezależnie od wartości, modelu czy marki pojazdu.

Assistance

Assistance to usługa gwarantująca możliwość skorzystania ze wsparcia towarzystwa ubezpieczeniowego w nagłej sytuacji, np. gdy pojazd odmówi posłuszeństwa. W przypadku usterki na drodze ubezpieczony nie musi wzywać pomocy drogowej samodzielnie – wystarczy, że skontaktuje się z ubezpieczycielem, który zadba o wszystko za niego. Oczywiście usługa naprawy czy odholowania auta do warsztatu jest bezpłatna – w takiej sytuacji wszelkie koszty pokrywa ubezpieczyciel. Dlatego warto mieć Assistance w pakiecie jakim jest ubezpieczenie samochodu.

Pakiety Assistance zapewniają pomoc w różnym zakresie – właściciel pojazdu może zdecydować się także na dodatkowe opcje, w tym dowiezienie paliwa, specjalistyczną pomoc na autostradzie, wymianę koła, a nawet pojazd zastępczy. Przed zakupieniem tego ubezpieczenia warto upewnić się, że będzie ono obowiązywało nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach.

Decydując się na Assistance, warto skorzystać z usług towarzystwa ubezpieczeniowego, które współpracuje z jak największą liczbą firm holowniczych i ma do dyspozycji setki pojazdów pomocy drogowej. Dzięki temu wsparcie okaże się szybkie i satysfakcjonujące – nawet, jeżeli podróżujesz wiele kilometrów od miejsca zamieszkania.

Redakcja e-project24.pl