Zimowe wyzwania dla akumulatorów samochodowych

Opierając się o dane sklepów z tanimi częściami samochodowymi, można zauważyć, że akumulatory samochodowe dobrze sprzedają się przez cały rok, ale jest pewien okres, w którym ich sprzedaż gwałtownie rośnie. Co ciekawe, wzrost ten w zależności od roku przypada na różne tygodnie, a nawet miesiące, ale zawsze pokrywa się z pewnym zjawiskiem pogodowym. Jak już się pewnie domyślasz, zjawiskiem tym są pierwsze większe mrozy.

Dlaczego akumulator działa gorzej w zimie?

To właśnie kiedy po raz pierwszy w roku temperatura spada mocno poniżej zera na jaw wychodzi zużycie akumulatora i jego spadek wydajności. Dzieje się tak, ponieważ prąd w akumulatorach samochodowych powstaje w wyniku reakcji chemicznej, a jak być może pamiętasz ze szkoły, im niższa temperatura, tym reakcja chemiczna przebiega wolniej. Jeśli więc akumulator działał już na tyle słabo, że w normalnej temperaturze ledwie radził sobie z zasileniem rozrusznika, to przy niskiej temperaturze, która dodatkowo obniżyła jego sprawność, mógł nie być już w stanie poradzić sobie wcale. To właśnie w takich momentach dochodzi do sytuacji, w które po przekręceniu silnika słychać tylko smutne wycie rozrusznika, które z czasem cichnie, a samochód pozostaje unieruchomiony.

Aby zmniejszyć wpływ zimowych warunków na akumulator i zminimalizować ryzyko awarii, ważne jest regularne sprawdzanie stanu akumulatora, szczególnie przed nadejściem zimy. Zaleca się, aby sprawdzać napięcie akumulatora, stan jego ładowania oraz czy obudowa nie ma widocznych uszkodzeń czy wycieków. Ponadto, utrzymanie czystości biegunów akumulatora może pomóc zapewnić dobry kontakt elektryczny i zapobiec problemom z rozruchem. Warto również pamiętać o ograniczeniu korzystania z dodatkowych odbiorników energii, kiedy silnik nie pracuje, aby nie obciążać niepotrzebnie akumulatora.

Podsumowanie

Zima jest dla akumulatora samochodowego okresem próby, bo to właśnie wtedy okazuje się, czy można jeszcze na niego liczyć. Jeśli widzisz, że pomimo odpowiedniego ładowania z alternatora i warunków pogodowych, których nie można jeszcze uznać za ekstremalne, w twoim samochodzie pojawiają się problemy z odpalaniem lub rozrusznik kręci się wyraźnie wolniej niż latem, to zachęcamy do zakupu nowego akumulatora. Zaoszczędzi ci to wiele stresu, a być może uchroni przez spóźnieniem do pracy, a jeśli wybierzesz tani sklep online, jak nasz zaprzyjaźniony sklep signeda.pl to też taka wymiana nie będzie cię zbyt wiele kosztowała.

Materiał zewnętrzny

Redakcja e-project24.pl