Czajnik elektryczny czy z gwizdkiem – który wybrać?

Czajnik to niezbędny element wyposażenia każdej kuchni. Na rynku dostępny jest tak duży wybór produktów tego typu, że często możemy mieć wątpliwości, jaki czajnik najlepiej sprawdzi się w naszym domu. Trzeba zdecydować, czy chcemy mieć czajnik tradycyjny, czy elektryczny. Następnie, musimy wybrać materiał wykonania. Podczas poszukiwań idealnego czajnika, warto zastosować się do kilku prostych wskazówek.

Największe zalety czajników elektrycznych

Czajnik jest jednym z najbardziej eksploatowanych sprzętów kuchennych. Warto więc dobrze zastanowić się przed jego zakupem. Dawniej, na rynku dostępne były wyłącznie klasyczne czajniki stalowe z gwizdkiem. Obecnie, w dużej mierze zostały zastąpione przez urządzenia elektryczne. Czy jednak rzeczywiście, czajnik na prąd jest najlepszym rozwiązaniem?

Zwolennicy czajników elektrycznych, cenią sobie przede wszystkim wygodę. Po zagotowaniu wody, urządzenie samoczynnie się wyłącza, dlatego nie trzeba go pilnować. Czajnik elektryczny jest też znacznie cichszy. Podczas jego działania, słychać jedynie szum. Czajnik z gwizdkiem wydaje po zagotowaniu wody dość głośny i nieprzyjemny dźwięk, który może obudzić pozostałych domowników.

Atutem czajnika na prąd jest również szybkie gotowanie wody. Urządzenie o mocy powyżej 2000 W, zagotuje wodę w mniej niż dwie minuty. Tymczasem, w czajniku tradycyjnym ten proces będzie trwał około pięciu minut.

Wiele czajników elektrycznych posiada specjalne filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia i neutralizują nieprzyjemne zapachy. Zaletą tego typu urządzeń jest również widoczna miarka, która pokazuje objętość płynu, znajdującego się w środku. Dzięki temu, nie marnujemy energii elektrycznej na gotowanie zbyt dużej ilości wody.

Czajniki elektryczne mogą się oczywiście bardzo różnić. Bardziej zaawansowane modele posiadają dodatkowe funkcje, takie jak termometry, mierzące aktualną temperaturę wody. Tego typu dodatek przyda się nam, jeśli nie potrzebujemy wrzątku, ale ciepłej wody np. do przygotowania lekarstw.

Druga strona medalu – minusy czajników elektrycznych

Czajniki elektryczne oczywiście posiadają również wady. Po pierwsze, są droższe od czajników tradycyjnych. Jeżeli porównamy ze sobą dwa urządzenia w tej samej cenie, czajnik z gwizdkiem z pewnością będzie miał znacznie większą pojemność. Większość czajników elektrycznych mieści w sobie niecałe 2 litry płynu, podczas gdy urządzenia tradycyjne zazwyczaj mają pojemność od 2 do 3 litrów. Warto też pamiętać, że w przypadku dodatkowych funkcji, cena jest oczywiście jeszcze wyższa.

Mówiąc o kwestiach finansowych, nie można zapomnieć również o kosztach eksploatacji. W przypadku czajników z gwizdkiem, są zdecydowanie niższe. Jeżeli posiadamy kuchenkę gazową, koszt jednego zagotowania wody jest nawet trzy lub cztery razy mniejszy, niż w przypadku czajnika elektrycznego. Tego typu różnice wydają się niewielkie, ponieważ mówimy o kosztach rzędu kilku groszy. W skali roku mogą jednak nabrać znaczenia.

Urządzenia elektryczne i klasyczne mają swoje zalety i wady. Przed zakupem czajnika, powinniśmy się więc zastanowić, co ma dla nas największe znaczenie. Gdy będziemy gotowi, żeby podjąć decyzję, warto odwiedzić sklep internetowy Praktyczny Dom. Znajdziemy tam czajniki elektryczne i klasyczne, różniące się pod względem pojemności, materiału wykonania i designu.

Czajnik emaliowany – czy warto go kupić?

Jeżeli należymy do zwolenników ekonomicznych rozwiązań, z pewnością zdecydujemy się na czajnik tradycyjny. W tym wypadku, wciąż mamy jednak wybór, z jakiego materiału ma być wykonany. Największą popularnością cieszą się czajniki stalowe i emaliowane. Obydwa materiały posiadają oczywiście swoje zalety i wady.

Czajniki emaliowane efektownie wyglądają. Pokrywająca powierzchnię emalia ma delikatny połysk, dlatego urządzenie doskonale pasuje do eleganckiej kuchni. Na rynku dostępne są modele w różnych kolorach, a także czajniki zdobione wzorami np. kwiatowymi lub folkowymi, które doskonale komponują się z kuchniami w stylu rustykalnym. Czajniki emaliowane są cenione, również ze względów praktycznych. Warto jednak zwrócić uwagę, że prawdziwy czajnik emaliowany jest pokryty emalią nie tylko na zewnątrz, ale też w środku. Tego typu urządzenie jest bezpieczne, ponieważ do jego produkcji nie wykorzystuje się szkodliwych substancji. Czajniki emaliowane w żaden sposób nie zmieniają też smaku gotowanej wody. 

Zakup czajnika emaliowanego jest też korzystny ze względów ekonomicznych. Tego typu czajniki są dosyć tanie, a jednocześnie wytrzymałe. Właściwie jedyną możliwością ich zepsucia jest obtłuczenie emalii, wynikające z nieuwagi. Warto jednak pamiętać, że płomień nie powinien wykraczać poza czajnik, ponieważ może dojść do zabrudzenia. W przeszłości, urządzenia emaliowane powstawały wyłącznie z myślą o kuchenkach gazowych. Obecnie, większość czajników można jednak stosować, również na płytach indukcyjnych i kuchenkach elektrycznych, dzięki czemu są bardziej uniwersalne.

Zalety i wady czajników stalowych

Bezpiecznym wyborem jest również czajnik ze stali nierdzewnej. Podczas zakupu, powinniśmy jednak pamiętać, że bardzo tanie produkty zazwyczaj są wykonane z niskiej jakości materiału. Tego typu czajnik nie będzie dobrze spełniał swojej funkcji i szybko pojawią się na nim nieestetyczne ślady użytkowania. 

Dobrej jakości stal gwarantuje odporność na korozję. Zawarte w niej związki chemiczne nie będą też przenikać do wody. Zaletą czajników stalowych jest także grube dno, które przez długi czas utrzymuje temperaturę. Stal jest również łatwa do utrzymania w czystości, ponieważ bardzo szybko usuniemy kuchenne zanieczyszczenia z jej gładkiej powierzchni.

Klasyczne czajniki stalowe pasują głównie do nowoczesnych wnętrz, dlatego są mniej uniwersalne, niż modele emaliowane. Warto jednak wziąć pod uwagę, że producenci często pokrywają stal farbą chromowaną, dlatego czajniki są dostępne w wielu różnych kolorach. Na rynku znajdziemy również modele, wykonane ze stali nierdzewnej, pokryte marmurkową lub granitową powłoką. Dzięki temu, czajnik jest jeszcze bardziej wytrzymały i ciekawie wygląda.

Wybór najlepszego czajnika jest oczywiście kwestią indywidualną. Powinniśmy zastanowić się, co ma dla nas większe znaczenie: czas czy oszczędność. Warto poszukać produktu wysokiej jakości, ponieważ dobrze wybrany czajnik z pewnością posłuży nam przez lata.

Redakcja e-project24.pl