Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Faktoring – w jakich sytuacjach szczególnie się opłaca?

22 sierpnia 2022 Faktoring

Internet pęka w szwach od artykułów opisujących faktoring. Większość z nich przedstawia jego przybliżoną definicję, przebieg usługi oraz korzyści z niego płynące. Poniższy tekst jest inny. Wspólnie zastanowimy się w nim bowiem w jakich momentach faktoring uratuje nas przed finansowymi kłopotami.

Kiedy więc warto zabezpieczyć działalność? Jakie branże szczególnie narażone są na szalejący obecnie kryzys? Które przedsiębiorstwa dobrze współgrają z faktoringiem? Odpowiedzi na te pytania udzielimy na podstawie wiedzy Bibby Financial Services – lidera wyżej wymienionej usługi.

Faktoring – żeby zabezpieczyć się przed kryzysem

Zdecydowanie najważniejszą sytuacją, która wymaga zastosowania faktoringu, jest oczywiście panujący obecnie kryzys finansowy. Wedle ekspertów ryzyko niewypłacalności naszych kontrahentów stale rośnie. Może wiązać się ono z nagłymi zatorami płatniczymi, jak i z ze świadomego działania. Aby mieć pewność, że nie zostaniemy przymusowymi sponsorami nierzetelnego klienta, warto, zabezpieczyć się usługą faktoringową. 

To jednak nie wszystko. Należy dodać do tego także pandemię oraz idące z nią w parze lockdowny. Te ostatnie wywarły już swoje piętno na światowej gospodarce i w dużym stopniu ją przekształciły. Najlepszym tego przykładem jest przeniesienie komunikacji do sfery Internetu. Potencjalny lockdown niesie więc dla przedsiębiorców olbrzymie zagrożenie niewypłacalności kontrahentów, które należy zniwelować poprzez faktoring z dużej marki, jak np. Bibby Financial Services. 

Faktoring – kiedy nie znasz dokładnie, swoich kontrahentów 

Bardziej prozaicznym przykładem sytuacji, w której nasza działalność wymaga zabezpieczenia zewnętrznym finansowaniem, jest ta, kiedy to nie znamy dobrze swoich kontrahentów. Może przyjąć to kilka wariantów, które zapisaliśmy poniżej. 

  • Nasza marka intensywnie się rozwija, poszukujemy w związku z tym nowych klientów;
  • Rozpoczynamy działania na nieznanym sobie (często zagranicznym rynku);
  • Jesteśmy początkującymi przedsiębiorcami i rozpoczynamy współpracę z pierwszymi kontrahentami. 

Faktoring – kiedy nie wiesz dokładnie, jaki zysk osiągniesz

Jeśli jesteśmy początkującymi przedsiębiorcami i nie mieliśmy jeszcze możliwości przetestować w praktyce działania wszystkich panujących na rynku mechanizmów, okazać się może, ze efekt naszych działań znacząco różnić się będzie od tego, który planowaliśmy. Nietrafiona inwestycja, która zamiast zysku pociągnęła za sobą stratę, jest ryzykiem, które nowy przedsiębiorca zawsze powinien brać pod uwagę. W przeciwnym wypadku, na skutek kilku następujących po sobie zatorów płatniczych stracić on może płynność finansową. 

Aby temu zapobiec, warto posiadać kapitał obrotowy, to znaczy taki, którym załatać możemy nieprzewidzianą dziurę w budżecie. Ten zaś zapewnia właśnie finansowanie zewnętrzne, jak choćby faktoring. Powyższa rada uratowała już nie jednego przedsiębiorcę z krótkim stażem. Warto skorzystać z niej, szczególnie w dobie wspomnianego wcześniej kryzysu. 

Faktoring – kiedy nie wiesz dokładnie, jakie czekają Cię wydatki?

Wiele jest branż, które bardziej niż inne narażone są na nieprzewidziane wydatki. Najlepszym tego przykładem jest transport. W branży TSL truckersi mierzyć się muszą z nieprzewidzianymi zdarzeniami na drodze, jak choćby awaria ciężarówki, kontrola drogowa czy opóźnienia w dostawie. Stawia to przed przewoźnikami olbrzymie wyzwanie w postaci potrzeby natychmiastowego wyłożenia dużej ilości gotówki. Z tego właśnie powodu branża przewozów idealnie współgra z faktoringiem. 

Faktoring – kiedy masz silną konkurencję w branży

Warto także zastanowić się, czy przedsiębiorca zna dokładnie swoją branżową konkurencję. Z jakimi firmami trzeba będzie się „zmierzyć” i z jakimi usługami i produktami konkurować? Jeśli znamy odpowiedź na to pytanie, łatwiej będzie nam ocenić potencjalne możliwości i zagrożenia. 

Jeśli więc najwięksi gracze oferują swoim kontrahentom faktury z odroczonym terminem płatności, a my nie – z całą pewnością zostaniemy w tyle. Jeśli nie chcemy, by nasza działalność została zdeklasowana, nie pozostanie nam nic innego, jak skorzystać z zewnętrznego finansowania, a co za tym idzie z faktoringu. 

Podsumowanie

Ujmując całość skrótowo – sytuacji, w których faktoring okaże się niezbędny dla naszej działalności, jest wiele. Niesie on bowiem ze sobą olbrzymie korzyści: począwszy, od zmniejsza problemów z przepływem gotówki, poprzez wyjście naprzeciw kontrahentowi i danie mu możliwości zapłaty w późniejszym terminie, na dostępności dla małych firm – kończąc. Potrzeba zewnętrznego finansowania swojej firmy uwypukla się najbardziej właśnie w czasach kryzysu, lockdownów i szalejącej inflacji. Warto korzystać jedynie ze sprawdzonych i docenionych marek, jak choćby Bibby Financial Services.

jak urządzić sypialnię

Redakcja e-project24.pl

Nasza redakcja składa się z pasjonatów, którzy wnoszą unikalne spojrzenie na omawiane tematy, co pozwala na tworzenie różnorodnych treści w naszym serwisie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Dlaczego warto zlecić produkcję w Canexpol.pl
import
Rebranding w odpowiedzi na zmieniający się rynek

Jesteś zainteresowany reklamą?