Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Nauka hybrydowa – co to znaczy w praktyce?

1 września 2021 nauka hybrydowa


Śmiało można stwierdzić, że ostatnie lata szkolne nie należały do standardowych. Pandemia odcisnęła piętno nie tylko na krajowej gospodarce, ale również na szkolnictwie, jego organizacji oraz przede wszystkim uczniach i nauczycielach.

Systemy nauki szkolnej

Jeszcze do niedawna jedynym znanym w praktyce sposobem nauczania było nauczanie stacjonarne. Nikt nie wyobrażał sobie nawet ograniczenia kontaktów uczniów z nauczycielem, a już tym bardziej zastosowania do nauki wyłącznie elektroniki. Tryb stacjonarny nie nastręczał dzięki temu aż takich trudności, jak wprowadzone w ostatnim czasie sposoby nauczania.

Ze względu na pandemię koronawirusa, która sparaliżowała nie tylko nasz kraj, zarówno uczniowie szkół podstawowych, jak i średnich, branżowych, a nawet studenci zostali przekierowani do edukacji odbywającej się systemem zdalnym. Lekcje odbywały się za pomocą rozmaitych platform, gdzie nauczyciele przekazywali uczniom zadania oraz bloki tematyczne do opracowania w domu. W późniejszym czasie postawiono większy nacisk na kontakt za pomocą połączeń wideo, gdzie mimo wszystko nauka odbywała się w domach.

Nauka hybrydowa wprowadzona została znacznie później. W pierwotnym założeniu miała połączyć w sobie cechy obu wcześniejszych systemów nauki szkolnej.

Nauka stacjonarna i zdalna – różnice

Podczas panowania systemu edukacji stacjonarnej absolutnie wszyscy uczniowie osobiście stawiali się w budynku szkolnym oraz w klasach na zaplanowanych przedmiotach, aby pobrać naukę oraz zaliczyć obecność na zajęciach. Wraz z dzwonkiem zasiadali w szkolnych ławkach, wysłuchując zajęć prowadzonych przez nauczyciela obecnego w tej samej klasie. Do opracowania w domu zostawały zlecone wyłącznie zadania domowe bądź powtórka materiału, który przynajmniej w teorii miał zostać omówiony oraz opracowany w murach szkolnych.

Niestety wraz z wprowadzeniem edukacji zdalnej pojawiło się mnóstwo trudności, którym nie każdy zdołał stawić czoła. Konieczność posiadania w domu urządzenia, dzięki któremu dziecko połączy się z pozostałymi uczestnikami lekcji spowodowała, że mnóstwo dzieci zostało mimo wszystko wykluczonych z zajęć. Nie każda rodzina bowiem potrafiła zapewnić dzieciom takie urządzenie do osobistego użytkowania. Szczególnie że w myśl idei zajęć zdalnych urządzenie musiało posiadać wbudowany mikrofon oraz kamerkę lub zostać w takie dodatki doposażone.

Inną, wcale nie mniejszą przeszkodą pozostawało połączenie internetowe. W ramach zajęć zdalnych prowadzonych przez platformy wykorzystujące połączenia wideo, stałe połączenie z internetem dobrej jakości wręcz było obowiązkowe. Każde przerwanie połączenia skutkowało wylogowaniem z platformy, co z kolei powodowało konieczność ponownego logowania.

Nauka hybrydowa co to znaczy?

Pierwsze tygodnie nauki w trybie hybrydowym uczniowie mieli okazje już przeżyć w ciągu trwania poprzedniego roku szkolnego. System ten szczególnie dotyczył uczniów klas starszych szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

W praktyce nauka hybrydowa oznacza połączenie form dwóch innych systemów edukacyjnych – edukacji stacjonarnej oraz edukacji zdalnej. Zgodnie z założeniami nauki hybrydowej dzieci miały raz odbywać zajęcia w szkolnych ławkach w osobistym kontakcie z nauczycielem, aby później powrócić na jakiś czas do zajęć zdalnych. Aczkolwiek w przypadku nauki systemem hybrydowym dzieci podzielone zostały na grupy, aby wymieniać się co jakiś czas względem sposobu nauki stacjonarnej i zdalnej.

Głównym założeniem wprowadzenia nauki w systemie hybrydowym jest przede wszystkim zmniejszenie ilości osób przebywających w szkole w tym samym czasie. Zgodnie z wytycznymi przekazanymi z Ministerstwa w szkole nie może przebywać w jednym czasie więcej niż 50% uczniów. Oznacza to, że w nauce zdalnej w tym samym czasie może brać udział minimum 50% uczniów. Co taka kalkulacja oznacza w praktyce? Dyrektor szkoły może podzielić uczniów w taki sposób, że w trakcie nauki hybrydowej większa część będzie przyswajać materiał szkolny w domu, podczas gdy mniejsza grupa zostanie wpuszczona na teren szkoły.

Kto jest na logo NBA?

Redakcja e-project24.pl

Nasza redakcja składa się z pasjonatów, którzy wnoszą unikalne spojrzenie na omawiane tematy, co pozwala na tworzenie różnorodnych treści w naszym serwisie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Fajerwerki w zakupach online
Zimowe wyzwania dla akumulatorów samochodowych
Zwrot przedmiotów do Unisono – kompleksowy opis

Jesteś zainteresowany reklamą?