Zabezpieczenia na telefon – jak chronić smartfon przed wirusami i hakerami?

Na smartfonie przechowuje się wiele cennych informacji – wiadomości, dane logowania, dokumenty i zdjęcia. Dlatego ważny jest też odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Zabezpieczenie smartfona nie dotyczy wyłącznie programów antywirusowych, lecz także sposobu korzystania z urządzenia. Przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby ochrony smartfona przed wirusami i hakerami.

Akceptuj aktualizacje oprogramowania

Pierwszym krokiem do zapewnienia ochrony będzie zaktualizowanie oprogramowania. Dlatego nie warto zwlekać z zaakceptowaniem opcji w powiadomieniu, która informuje o konieczności uaktualnienia danych i informacji. Producenci oprogramowania na urządzenia mobilne oraz stacjonarne na bieżąco polepszają skuteczność ochrony przed niepożądanymi działaniami.

Unikaj niezweryfikowanych sieci Wi-Fi

Należy w miarę możliwości unikać korzystania z niezweryfikowanych sieci Wi-Fi, a także z publicznych punktów dostępu, takich jak np. darmowe połączenie w centrum handlowym, kawiarni czy na lotnisku.

Jeżeli nie mamy możliwości korzystania z własnego transferu danych, warto skorzystać z aplikacji VPN, czyli narzędzia, które tuneluje komunikację sieciową poprzez szyfrowanie danych.

Używaj dwuskładnikowego uwierzytelnienia

Niestety wiele osób rezygnuje z tej opcji, ponieważ nie chce wydłużać czasu dokonywania płatności. Dwuskładnikowe uwierzytelnienie może być jednak sposobem na wykrycie podejrzanych aktywności. To dodatkowa warstwa ochronna, która zabezpiecza telefon lub konkretną aplikację przed dostępem osób trzecich.

Zwróć uwagę na nadawców i treść maili

Jednym z najczęściej wykorzystywanych przez hakerów sposobów na uzyskanie dostępu do urządzenia lub przechwycenie poufnych informacji są wiadomości phishingowe i spam. Otwierając załącznik w mailu, można udostępnić dane ze do swojego telefonu niepożądanym osobom i narazić przechowywane pliki na uszkodzenie. Dlatego za każdym razem, kiedy treść, adres mail lub strona, na którą zostałeś przekierowany, budzą wątpliwości, należy zrezygnować z dalszych ruchów i upewnić się, że nie jest to oszustwo.

Telefon na abonament – jakie ma znaczenie w kontekście bezpieczeństwa

Innym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa jest dobry pakiet telefonii komórkowej. Telefon na abonament powinien mieć dostęp do odpowiednio dużego pakietu internetowego, a także stabilnego sygnału. Dzięki temu zainstalowane na nim antywirusy będą mogły szybko reagować.

Dobre oferty sieci komórkowych

Jeżeli chodzi o oferty sieci komórkowych, warto zdecydować się na pakiet usług od INEA. To nowoczesna oferta dostosowana do wymagań współczesnych użytkowników. Telefonia INEA opiera się na satelitach sieci komórkowej PLAY w ramach roamingu krajowego, która oferuje doskonały zasięg w obrębie całej Polski. Oferta sieci komórkowej INEA zapewnia także łatwe przeniesienie numeru. Operator zajmie się wszystkimi formalnościami, co znacznie przyspieszy proces zmiany usługodawcy. Świetna oferta INEA działa także za granicą, utrzymując nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y, a także duży pakiet Internetu w telefonie. W INEA można także liczyć na znakomite telefony na abonament. Są to urządzenia najwyższej jakości, ze świetnym oprogramowaniem oraz wytrzymałą baterią, m.in. marki Xiaomi. Co więcej, telefony na abonament można nabyć w atrakcyjnej cenie.

Redakcja e-project24.pl