Każda firma, która znajduje się w niekorzystnej sytuacji (nie tylko finansowej) i pragnie to zmienić, powinna rozważyć skorzystanie z możliwości, jaką oferuje restrukturyzacja. Zmiana struktury organizacyjnej, czy też prawnej często okazuje się krokiem niezbędnym do wykonania w celu wyjścia z kryzysu i poprawy sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Dziś przedstawiamy najważniejsze korzyści płynące ze skorzystania z niej. Dlaczego warto postawić na restrukturyzację?
Kiedy warto postawić na restrukturyzację?
Tak naprawdę ciężko jest odpowiedzieć na pytanie, kiedy restrukturyzacja będzie konieczna. Decyzja ta zależy bowiem od wielu różnych czynników, w tym obecnej sytuacji finansowej firmy, czy też jej kondycji operacyjnej. Generalnie rzecz biorąc, restrukturyzacja jest wysoce wskazanym procesem, gdy:
-
następuje spadek przychodów, lub zysków
-
odnotowany zostaje niski poziom satysfakcji, lub lojalności klientów’
-
dochodzi do bardzo dużej rotacji pracowników
-
firma zdaje się być nieprzystosowana do aktualnych warunków rynkowych
-
komunikacja i współpraca między działami jest słaba
-
nastąpiła utrata konkurencyjnej pozycji
Powodów, dla których warto zdecydować się na restrukturyzację firmy jest naprawdę wiele i nie zawsze wiodącym problemem muszą być kwestie finansowe. Opracowywanie planów restrukturyzacji przez doświadczonego eksperta (jak chociażby https://www.wojcikdoradztwo.pl/pl) to usługa, która pozwoli znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy i zapobiec jego pogłębianiu.
W jaki sposób wygląda restrukturyzacja?
Decyzję o restrukturyzacji firmy może podjąć jej zarząd, ale również właściciel, dostawca, czy regulator. Proces taki może mieć bardzo różne skutki dla pracowników – zazwyczaj mowa o zmianie zakresu ich obowiązków, warunków pracy, czy też otwieraniu nowych ścieżek samorozwoju. Restrukturyzacja firmy wiązać się może jednak z pewną dozą niepewności, dlatego ważne jest, aby odpowiadał za nią doświadczony specjalista.
Restrukturyzacja jest procesem, który musi zostać wcześniej odpowiednio przemyślany i dopięty na ostatni guzik. Proces ten musi być przejrzysty i obiektywny, a każda zainteresowana strona powinna otrzymać dostęp do przysługujących jej informacji. Jednym z pierwszych etapów restrukturyzacji jest analiza sytuacji, w jakiej znalazła się firma, oraz pozytywnych i negatywnych skutków, jakie przyniosą konkretne zmiany.
Restrukturyzacja firmy to skomplikowane zagadnienie, uwzględniające aspekty podatkowe, prawne i społeczne wprowadzenia takiej zmiany. Konieczne jest uzyskanie zgody wszystkich zainteresowanych stron – tylko bowiem w takiej sytuacji restrukturyzacja może dojść do skutku.
Jakie są korzyści płynące z restrukturyzacji firmy?
Jest wiele powodów, dla których warto skorzystać z możliwości, jakie daje restrukturyzacja przedsiębiorstwa. Odpowiednio prowadzona restrukturyzacja może bowiem znacząco poprawić sytuację i dalsze perspektywy danej firmy. Wśród powodów, dla których warto skorzystać z takiego rozwiązania, wymienić można między innymi:
-
poprawę rentowności firmy
-
redukcję kosztów
-
polepszenie jakości usług
-
minimalizacja ryzyka upadłości
-
wzmocnienie pozycji na rynku
Opracowywanie planów restrukturyzacji jest często trudnym procesem – dlatego zająć się nim powinien doświadczony ekspert. Należy podkreślić, że w wielu przypadkach jest to proces po prostu niezbędny dla dalszego, poprawnego funkcjonowania danego przedsiębiorstwa. Pozwala ona bowiem na zapewnienie odpowiedniej stabilności nawet firmom, które znajdowały się w bardzo trudnej sytuacji.
Materiał zewnętrzny