Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Co charakteryzuje wkręty do drewna?

24 czerwca 2022 wkręty do drewna

Do skręcania mebli, budowy konstrukcji dachów drewnianych oraz w wielu innych pracach stolarskich powszechnie stosuje się różnorodne wkręty do drewna. Są to najczęściej dość drobne elementy metalowe wyglądem przypominające śruby, z ostrym zakończeniem pozwalającym wkręcać je w drewno lub materiał drewnopodobny, taki jak płyta wiórowa, pilśniowa czy sklejka. Co ważne, część wkrętów nadaje się do łączenia drewna z innymi materiałami, z płytami GK i metalem.

Budowa wkrętów do drewna

Niezależnie od przeznaczenia, kształtu i rozmiaru, każdy wkręt do drewna składa się z dwóch elementów, łba i trzonu. Łby wkrętów mogą przybierać różnorodne kształty, co predestynuje je do specyficznych zastosowań. Najczęściej spotykanymi wkrętami są ich wersje z łbami stożkowymi, które zagłębiają się w drewnie, dość dobrze licując się z powierzchnią deski lub płyty oraz z łbami talerzowymi. W sprzedaży dostępne są również wkręty do drewna z łbami sześciokątnymi, walcowymi i wiele innych. W celu usprawnienia montażu, na powierzchni łbów wkrętów umieszczane są charakterystyczne nacięcia. W zależności od kształtu nacięcia, do montażu wkrętów wykorzystuje się nieco inny rodzaj narzędzi – śrubokręty płaskie lub gwiazdkowe, imbusy lub inne. Trzony wkrętów są gwintowane i mają zaostrzone końce, co pozwala wkręcać je w stosunkowo miękki materiał, typu płyta wiórowa. Na rynku dostępne są wkręty tradycyjne i samowiercące.

Rodzaje wkrętów do drewna

Pomijając kwestię budowy i kształtu, wkręty do drewna możemy klasyfikować na podstawie materiału, z jakiego zostały wykonane i ich przeznaczenia. Uwzględniając pierwszy aspekt, możemy mówić o wkrętach wykonanych ze stali ocynkowanej, o zwiększonej odporności na korozję, przeznaczonych do zastosowań ogólnych, wkrętach mosiężnych, które charakteryzują się nie tylko dużą trwałością, ale i atrakcyjnym wyglądem, wkrętach wykonanych ze stali nierdzewnej, a zatem przeznaczonych do montażu w miejscach narażonych na działanie wody i innych czynników niszczących oraz wkrętach fosfatowanych o podobnych właściwościach, ale mogących zabarwiać niektóre rodzaje drewna. Korzystając z drugiego typu klasyfikacji, możemy mówić o uniwersalnych wkrętach do drewna o różnych typach łbów i ostro zaostrzonym trzonie oraz wkrętach z zakończeniem płaskim, instalowanych w miejscach wcześniej nawierconych otworów.

Cechami charakterystycznymi wkrętów do drewna jest ich kształt przypominający gwoździa z gwintowanym trzonem i łbem z nacięciem oraz ogólne przeznaczenie. To elementy umożliwiające sprawne i trwałe łączenie drewna lub materiałów drewnopodobnych, zwykle bez konieczności wcześniejszego nawiercania otworów.

jak urządzić sypialnię

Redakcja e-project24.pl

Nasza redakcja składa się z pasjonatów, którzy wnoszą unikalne spojrzenie na omawiane tematy, co pozwala na tworzenie różnorodnych treści w naszym serwisie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Fajerwerki w zakupach online
Zimowe wyzwania dla akumulatorów samochodowych
Warunki zwrotu towaru do Etam

Jesteś zainteresowany reklamą?