Czym są nity i w jakich pracach się ich używa?

Nitowanie jest procesem pozwalającym na trwałe i szybkie łączenie ze sobą poszczególnych elementów danej konstrukcji. Aby takie połączenie spełniało swoje zadanie, powinniśmy wybierać sprawdzone elementy. Takimi są właśnie nity, które w połączeniu z szeregiem akcesoriów mogą sprawić, że całość budynku będzie zabezpieczona i unikniemy ewentualnych poprawek. Czym tak naprawdę są nity i w jakich pracach się je używa? Podpowiadamy.

Czym są nity?

Przy wykonywaniu każdego rodzaju prac montażowych czy budowlanych w pewnym momencie trzeba będzie wybrać odpowiedni rodzaj nitu, aby połączenia nitowane były trwałe i spełniały swoją funkcję. Rodzaj tych elementów zależy przede wszystkim od powierzchni, dlatego rynek metalurgiczny stale się poszerza. Produkuje się je przeważnie z tego samego materiału, z jakiego są wykonane łączone części. Jeżeli nituje się różne tworzywa, najlepiej wybrać taki element z tego surowca, który ma większą odkształcalność. Chodzi o to, aby nit był plastyczny oraz bez trudu utworzyła się tak zwana zakuwka.

Dzięki uniwersalności nitowania można stosować je na bardzo wymagających powierzchniach, takich jak obróbka drewna, betonu, kamienia naturalnego czy miękkich materiałów izolacyjnych. Odbywa się często w warunkach domowych oraz przemysłowych. Mogą w tym pomóc nitownice ręczne, zwykle wykorzystywane przez majsterkowiczów. Są lekkie i poręczne, dzięki czemu można ten proces wykonać nawet na konstrukcjach przestrzennych. Z kolei nitownice akumulatorowe to domena profesjonalistów.

Rodzaje nitów

Aby proces nitowania przebiegł pomyślnie, warto jest zapoznać się z różnymi rodzajami tych elementów. Każde z nich jest bowiem wykorzystywane do innego typu prac. Podstawowym podziałem są elementy standardowe, które są jednymi z najczęściej używanych i wykorzystywanych jako uniwersalne elementy podczas prac remontowych i renowacyjnych. Dostępne są także w wersji z kołnierzem: powiększonym, standardowym oraz wpuszczanym.

Można również wyróżnić nity szczelne, które stosowane są dla uzyskania dodatkowego wzmocnienia i efektu szczelności. Świetnie działają pod wpływem działania na nie substancji płynnych lub trudnych warunków atmosferycznych. Poprawiają jednak szczelność każdego połączenia.

Z kolei nity multigrip posiadają specjalne właściwości umożliwiające poszerzenie zakresu mocowania i ograniczenie liczby połączeń nitowanych. Dzięki nim zwiększana jest trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji. Dostępne są w różnych wariantach kołnierza: powiększonym, standardowym oraz wpuszczanym. Nity norsteel to jedne z najbardziej cenionych i poważanych elementów wykorzystywanych w budownictwie.

Redakcja e-project24.pl