Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Jak księgować e-opłaty drogowe uiszczane w systemie e-TOLL?

19 października 2021 e-opłaty drogowe

Od czerwca dla samochodów ciężarowych i autokarów, a od grudnia 2021 roku na wybranych odcinkach dróg płatnych również dla aut osobowych wdrożony zostaje system poboru opłat e-TOLL. Zastąpi on używany dotychczas viaTOLL, który ostatecznie przestanie funkcjonować z dniem 20 września 2021 roku. Jak poradzić sobie z księgowaniem opłat za przejazdy w nowym systemie?

Płatności w E-TOLL

Wdrażany obecnie system poboru opłat obejmie swoim zasięgiem około 3700 kilometrów płatnych dróg w naszym kraju. Jego głównym adresatem są użytkownicy pojazdów ciężarowych oraz autokarów. Aby móc korzystać z E-TOLL, niezbędna jest rejestracja, a potem wyposażenie w postaci aplikacji służącej m.in. do śledzenia trasy pojazdu i uiszczenia płatności lub alternatywnych rozwiązań technicznych przekazujących dane geolokalizacyjne (urządzenia OBU lub ZLS). Dostępne są one na przykład w ofercie firmy Gannet Guard Systems, dostawcy nowoczesnych systemów do monitoringu floty. E-TOLL oparty jest na technologii pozycjonowania satelitarnego, dający użytkownikom możliwość wygodnego, zdalnego płacenia na przejazdy i zarządzania kontem i płatnościami firmy.

Sposoby rozliczeń w e-TOLL

Rozliczenia za przejazdy mogą być realizowane w formie konta przedpłaconego doładowywanego bądź poprzez Internetowe Konto Klienta lub aplikację mobilną, bądź stacjonarnie w Miejscu Obsługi Klienta. W przypadku opłaty uiszczanej stacjonarnie do wyboru mamy gotówkę, kartę płatniczą lub kartę flotową, natomiast w przypadku e-opłat – przelew, kartę płatniczą lub flotową albo płatność mobilną, np. BLIK. Środki za przejazdy pobierane są automatycznie z takiego konta. Druga opcja dla użytkowników e-TOLL to konto z odroczoną płatnością. Po zakończeniu danego okresu rozliczeniowego wystawiana jest nota obciążeniowa, na uiszczenie należnych opłat przewidziany jest okres 2 tygodni.     

Księgowanie przejazdów w firmie

Jeśli przedsiębiorca korzysta z konta przedpłaconego, po uiszczeniu takiej płatności otrzymuje dokument niefiskalny, a na koniec miesiąca również notę obciążeniową, która służy do ujęcia takiego wydatku w kpir (kolumna 13). Warto w tym miejscu przypomnieć, że opłaty drogowe w naszym nie podlegają opodatkowaniu VAT. Przedsiębiorca może je wliczyć do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Firma może też skorzystać z ulgi podatkowej przy rozliczeniu podatku za 2021 rok i doliczyć do dochodu również zakup i utrzymanie urządzeń OBU i ZLS. Wysokość tej ulgi to maksymalnie 500 zł netto na każdy pojazd korzystający z płatnych przejazdów w ramach e-TOLL.

jak urządzić sypialnię

Redakcja e-project24.pl

Nasza redakcja składa się z pasjonatów, którzy wnoszą unikalne spojrzenie na omawiane tematy, co pozwala na tworzenie różnorodnych treści w naszym serwisie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak uniknąć błędów przy wyborze kredytu
adwokat
pozyczka

Jesteś zainteresowany reklamą?