Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Prezentacja o sobie dla pracodawcy – jak ją przygotować?

4 września 2021 prezentacja o sobie dla pracodawcy


Można odnieść wrażenie, że czasy, w których zostawialiśmy w firmie jedynie CV oraz list motywujący, bezpowrotnie minęły. Ostra konkurencja na rynku pracy sprawiła, że pracodawcy mają komfort wybrania na wolne stanowisko absolutnie najlepszego kandydata ze wszystkich zainteresowanych. Aby go wyłonić tradycyjne dokumenty rekrutacyjne oraz rozmowa z pracodawcą to obecnie zdecydowanie za mało. Coraz więcej pracodawców życzy sobie, aby kandydaci na dane stanowisko przygotowani prezentację o sobie. Czym tak właściwie jest prezentacja o sobie dla pracodawcy i jak się do niej przygotować?

Prezentacja o sobie dla pracodawcy – jaki jest jej cel?

Po co pracodawca wymaga od kandydata prezentacji o sobie? Przecież wszystkie potrzebne informacje znajdują się w CV oraz liście motywacyjnym. Co jeszcze chce o nas wiedzieć? Takie pytania często zadają sobie osoby, które poproszono o przygotowanie specjalnej prezentacji o sobie dla pracodawcy. To oczywiste, że wszystkie niezbędne informacje o kandydacie pracodawca może znaleźć w CV. Są tam przecież dokładne dane dotyczące naszego wykształcenia i doświadczenia zawodowego.

Cel prezentowania swojej osoby przed pracodawcą jest zatem zupełnie inny. Głównym powodem, dla którego pracodawca lub rekruter prosi o przygotowanie tego typu prezentacji jest chęć sprawdzenia kandydata pod kątem jego wytrzymałości psychicznej w sytuacjach stresowych, umiejętności przekazywania informacji dla większej grupy osób za pomocą multimediów oraz poziomu jego profesjonalizmu. Być może stanowisko, na które zgłasza się kandydat wymagać będzie przeprowadzania podobnych prezentacji, ale na zupełnie inne tematy.

Co należy zrobić przed przystąpieniem do tworzenia prezentacji o sobie?

Przed przystąpieniem do przygotowywania prezentacji o sobie, warto zrobić dodatkowy reearch, na przykład wśród innych pracowników. Kandydat, który dokładnie wie czego rekruter bądź pracodawca oczekuje podczas takiej prezentacji, będzie miał większe szanse na zdobycie stanowiska. Dobrze jest ustalić wcześniej wszystkie szczegóły, na przykład te dotyczące długości trwania prezentacji.

Inną ważną kwestią jest oprawa graficzna. Prezentacja ma być estetyczna ale nie za prosta. Chodzi o pokazanie pracodawcy, że kandydat jest obeznany w temacie przygotowywania dobrej graficznie prezentacji. Jednocześnie należy zapomnieć o spadających literach i czy innych infantylnych udziwnieniach. Jednym z celów takiej prezentacji jest pokazanie, że kandydat dobrze radzi sobie z programami komputerowymi i ma wyczucie estetyki.

Co mówić podczas prezentacji o sobie?

Oczywiście podczas prezentacji o sobie należy mówić prawdę. Może się zdarzyć, że rekruter bądź pracodawca będzie chciał omówić pewne wspomniane przez kandydata zagadnienie. Aby uniknąć wpadki, należy zatem mówić tylko o tych sprawach, na których kandydat rzeczywiście się zna.

Jednym z głównych celów prezentacji o sobie bliższe poznanie kandydata. Muszą się w niej zawierać podstawowe informacje na temat tego, kim jest kandydat ubiegający się o dane stanowisko. Warto też wspomnieć dlaczego akurat to stanowisko przykuło uwagę kandydata. Podczas prezentacji kandydat powinien opowiedzieć o swoim wykształceniu, doświadczeniu, umiejętnościach i zainteresowaniach. Główną zasadą jest to, aby mówić o sobie dobrze, jednocześnie nie dając pracodawcy poczucia, że kandydat wpadł w samozachwyt. Jednocześnie kandydat powinien unikać umniejszania swoich dokonać – w takim przypadku zostanie on odebrany jako osoba niepewna siebie i swoich umiejętności.

Czego unikać podczas wygłaszania prezentacji o sobie?

Są osoby, które bardzo lubią opowiadać o sobie. Są jednak też i takie, dla których autoprezentacja jest mało atrakcyjną formą rozmowy. Niestety, ale to ci gadatliwi są w nieco trudniejszej sytuacji. Osoby, które nie lubią mówić o sobie najzwyczajniej wyuczą się wszystkiego, co powinny powiedzieć i nie dadzą się ponieść fantazji. Z kolei osoby, które lubią opowiadać o swoim życiu mogą się nieco zapędzić i odstraszyć od siebie potencjalnego pracodawcę.

Warto pamiętać, że pracodawca nie musi się interesować tym, kto był naszym ulubionym wykładowcą albo jak wyglądały relacje między pracownikami w poprzedniej pracy. Nie szczególnie interesuje ich też życie prywatne kandydata. Dlatego też bardzo ważne jest, aby mocno pilnować tego, co się mówi, nawet jeśli prezentacja przybiera formę miłej pogadanki. Warto trzymać się wcześniej ustalonego planu i nie odbiegać zbyt daleko od jego głównej treści.

jak urządzić sypialnię

Redakcja e-project24.pl

Nasza redakcja składa się z pasjonatów, którzy wnoszą unikalne spojrzenie na omawiane tematy, co pozwala na tworzenie różnorodnych treści w naszym serwisie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Oczyszczalnia ścieków przemysłowych
Jak szwalnia odzieży roboczej dostosowuje produkty do potrzeb firm?
producent kabli

Jesteś zainteresowany reklamą?