Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Rachunek oszczędnościowy a lokata — co wybrać?

30 października 2023

Oszczędzanie nie musi być trudną sztuką. Ponad połowa Polaków deklaruje, że posiada zaskórniki, które przydadzą się w razie niespodziewanych zdarzeń. Sporo osób również odkłada środki na tak zwaną poduszkę finansową, która ma zapewnić nam komfortowe życie przez dłuższy czas, nawet w wypadku utraty pracy. Dostępne są również różnego rodzaju instrumenty inwestycyjne, które pozwolą nie tylko oszczędzać, ale i zarabiać na posiadanym kapitale. Do najbezpieczniejszych oraz najprostszych można zaliczyć rachunek oszczędnościowy i lokatę bankową. Co jest lepsze?

Rachunek oszczędnościowy a lokata — co wybrać?

Proste i bezpieczne sposoby na oszczędzanie

Oszczędzanie i inwestowanie nie muszą być skomplikowane. Nie trzeba też mieć ogromnych nakładów środków finansowych, aby móc zacząć inwestować. Banki obecnie mają wiele ciekawych instrumentów pozwalających na oszczędzanie, inwestowanie i zabezpieczenie swoich środków przed negatywnym wpływem inflacji.

Dwa najczęściej wybierane to właśnie rachunek oszczędnościowy i lokata bankowa. Choć różnią się pod kilkoma względami, oba są świetnym pomysłem, gdy chcemy zacząć oszczędzać, a wypracowane odsetki dadzą nam przyzwoity zysk lub po prosty sprawią, że wartość nominalna środków będzie chroniona przed negatywnym wpływem inflacji.

Rachunek oszczędnościowy – najprostszy wstęp do oszczędzania

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy nie jest tym samym co rachunek oszczędnościowy. Ten pierwszy, często nazywany ROR-em, jest rachunkiem podstawowym, na którym wykonujemy wiele różnych działań i najczęściej posiadamy do niego kartę bankomatową, którą wykorzystujemy do płatności bezgotówkowych. Za pośrednictwem konta bieżącego można też składać wnioski o inne produkty bankowe czy nawet może ono posłużyć do weryfikacji tożsamości podczas składania różnych urzędowych wniosków online.

Z kolei rachunek oszczędnościowy jest dodatkowym kontem, które również umożliwia nam przyjmowanie przelewów czy ich wykonywanie, ale jednocześnie dzięki swoim ograniczonym funkcjom pozwala nam oszczędzać więcej. Można więc powiedzieć, że ROR to rachunek do załatwiania codziennych płatności, a rachunek oszczędnościowy w Santander Consumer Banku daje nam możliwość łatwego oszczędzania.

Zasada działania rachunku oszczędnościowego jest bardzo prosta. Polega to na wpłacaniu na oprocentowany rachunek oszczędnościowy wolnych środków, które z każdym okresem będą generowały odsetki. Same zaś odsetki, jeśli ich nie wypłacimy, będą doliczane do kapitału. Ile trzeba wpłacać na konto oszczędnościowe? Nie ma minimum i nie ma maksimum. Możemy wpłacić nawet 10 złotych, a równie dobrze 10 tysięcy złotych. Ograniczona jest jednak ilość wypłat z konta. Pierwsza jest zwykle darmowa, ale za każdą kolejną bank pobiera opłatę. Z tego powodu jesteśmy zniechęceni, aby używać tych środków na co dzień. Dlatego jest to świetne konto dla osób, które dopiero zaczynają budować swoją poduszkę finansową.

Lokata – oprocentowany depozyt bankowy

Z kolei lokaty kojarzą nam się już z małą inwestycją. Tutaj największą rolę w ocenie, czy opłaca nam się otwierać ten depozyt, jest oprocentowanie lokaty. Z reguły lokaty mają wyższe oprocentowanie niż konta oszczędnościowe, dlatego mogą być bardziej interesującym rozwiązaniem, jeśli chcemy zacząć zarabiać na posiadaniu oszczędności.

Lokata to nic innego jak oprocentowany depozyt bankowy. Zakładając lokatę, sami określamy kwotę, jaka ma zostać wpłacona, czas trwania depozytu oraz mamy informację o jego oprocentowaniu w skali roku. Choć samej lokaty nie trzeba zakładać na rok. Może to być również okres 3 miesięcy, jak i 24 miesiące. Do wyboru są również rodzaje lokat, które mogą dać stały zysk, jak i mogą być połączone z innym produktem inwestycyjnym, który może przynieść nam wyższe zyski, ale jest obarczony większym ryzykiem inwestycyjnym.

Różnica między lokatą a rachunkiem oszczędnościowym nie polega tylko na wysokości oprocentowania. Na lokatę środki wpłacamy raz i nie możemy ich dopłacać lub wypłacać przed końcem trwania depozytu. Mamy możliwość zakończenia lokaty wcześniej, ale w takim razie stracimy wypracowany zysk. Rachunki oszczędnościowe natomiast dają nam bardziej elastyczny dostęp, ale i mniejsze wypracowane odsetki. Warto jednak pamiętać, że wcale nie trzeba wybierać tylko jednego produktu. Można z powodzeniem mieć i rachunek oszczędnościowy, i pracujące środki na lokacie.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła:

  1. https://www.bankier.pl/smart/lokata-czy-konto-oszczednosciowe-co-wybrac
  2. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/lokata-konto-oszczednosciowe-lepiej-odkladac-zaskorniaki/
jak urządzić sypialnię

Redakcja e-project24.pl

Nasza redakcja składa się z pasjonatów, którzy wnoszą unikalne spojrzenie na omawiane tematy, co pozwala na tworzenie różnorodnych treści w naszym serwisie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Dlaczego warto zlecić produkcję w Canexpol.pl
import
Rebranding w odpowiedzi na zmieniający się rynek

Jesteś zainteresowany reklamą?