Strona główna
Marketing
Tutaj jesteś

Rozwój i trendy cyberbezpieczeństwa w firmach na 2022 rok

28 grudnia 2021 trendy cyberbezpieczeństwa

Pandemia koronawirusa przyniosła wiele strat. Niemniej izolacja i konieczność pracy zdalnej przyczyniły się do rozwoju technologicznego na całym świecie. Przyspieszyły istotnie cyfryzację usług i procesów. Wiele firm musiało zmodyfikować dotychczasową kulturę i organizację pracy. Wobec tego masowo zaczęto wdrażać rozmaite rozwiązania chmurowe i narzędzia usprawniające zarządzanie firmą w dobie pandemii.

Ogromnym wyzwaniem dla przedsiębiorstw w nowych warunkach pracy jest również zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Poznaj trendy cyberbezpieczeństwa w firmach na 2022 rok.

Dlaczego warto wdrażać rozwiązania cybersecurity?

Wdrożenie rozwiązań cybersecurity to podstawa w firmach funkcjonujących w sieciach informatycznych i przetwarzających dane. Programy antywirusowe nie wystarczą do zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa IT. Konieczne jest skorzystanie z usług ekspertów od cyberbezpieczeństwa, którzy zbudują osobną i bezpieczną sieć oraz będą nad nią czuwać i monitorować zagrożenia.

Stworzenie wewnętrznego działu IT czy współpraca z zewnętrzną firmą wiążą się z dodatkowymi wydatkami. Niemniej to koszty niewspółmierne ze stratami, jakie może wyrządzić wyciek danych czy cyberatak. Mowa o konsekwencjach nie tylko finansowych, ale także wizerunkowych czy prawnych. W dobie powszechniejącej pracy zdalnej pracownicy i firmy są znacznie bardziej narażeni na cyberzagrożenia.

Trendy cyberbezpieczeństwa na 2022 rok – wyzwania dla przedsiębiorstw

Rozwój cyfryzacji biznesu to dla firm nowe szanse i jednocześnie nowe zagrożenia. Z roku na rok ryzyko cyberataków jest coraz większe. Przedsiębiorstwa są zobligowane do zapewnienia odpowiedniej ochrony danych klientów oraz partnerów biznesowych. Zaniedbania mogą wiązać się z karami finansowymi. Dlatego trzeba być na bieżąco z aktualnymi trendami cyberbezpieczeństwa. Dzięki stosowaniu najnowszych praktyk i działań dotyczących bezpieczeństwa IT przedsiębiorstwa stają się odporne na wyrafinowane ataki hakerskie.  

Dowiedz się więcej o cyberbezpieczeństwie IT od FlowDog!

Zwiększone bezpieczeństwo usług w chmurze

Wraz z rozwojem pandemii i spopularyzowaniem pracy zdalnej doszło do masowych zakupów usług w chmurze. Konieczność szybkiej implementacji rozwiązań sprawiła, że wiele osób nie weryfikowało jakości systemów. W związku z tym spora część firm stała się łatwym celem cyberataku. Źle skonfigurowane ustawienia chmury ułatwiają przestępcom wykorzystanie luk w zabezpieczeniach i są przyczyną naruszeń danych oraz nieautoryzowanych dostępów.

Rozwiązania FlowDog mogą być uruchamiane na serwerach własnych LoVo. Możliwe jest także wdrożenie usług cloud na prywatnej infrastrukturze klienta (on-premise), a także na serwerach dowolnego innego dostawcy rozwiązań chmurowych. System wyposażony został w wysokiej klasy zabezpieczenia cyfrowe, które gwarantują pełne bezpieczeństwo wszelkich danych. Dzięki temu zarówno wielkie korporacje, jak i średnie oraz małe firmy mogą cieszyć się niezawodnym i silnie strzeżonym dostępem do infrastruktury firmowej z dowolnego miejsca.

Nowe zagrożenia IoT z siecią 5G

Technologia 5G stwarza świetne warunki do rozbudowy sieci IoT, tzw. Internetu rzeczy. Coraz więcej urządzeń w bardziej zaawansowany sposób może łączyć się z siecią. Komunikacja rozmaitych sprzętów w stosunkowo nowej architekturze 5G wiąże się z większą podatnością na cyberataki.

Niemniej firmy chętnie korzystają z nowości, gdyż mogą zwiększyć swoją wydajność i efektywność. W rozwiązaniach FlowDog stosowana jest tzw. architektura REST (ang. Representational State Transfer). Zmiana stanu poprzez reprezentację umożliwia korzystanie z bezpiecznych interfejsów API, opartych na autorskiej platformie.

Ataki ransomware, okup w kryptowalutach i architektura Zero Trust

Ataki ransomware są obecne w cyberprzestrzeni już od dwóch dekad. Dla specjalistów od bezpieczeństwa IT to nic nowego. Złośliwe oprogramowania blokują dostęp do systemu komputerowego lub szyfrują dane, uniemożliwiając do nich dostęp. Następnie grożą firmom ujawnieniem prywatnych danych i żądają okupu za przywrócenie stanu pierwotnego.

Cyberzagrożenia w postaci ransomware w 2022 roku będą bardziej wyrafinowane. Przestępcy zakładają tak skomplikowane blokady, że żadni specjaliści nie są w stanie ich zlikwidować. Ponadto hakerzy życzą sobie okupu w kryptowalutach, gdyż transakcje w sieci blockchain trudno jest wyśledzić. Wobec tego trendem cyberbezpieczeństwa na 2022 rok będzie przechodzenie firm z prywatnych sieci VPN do ZTNA (Zero Trust Network Access).

Globalne badanie Statista wykazało, że w 2021 roku 42% respondentów zgłosiło plany wdrożenia architektury zerowego zaufania. Zasada tego rozwiązania to „nigdy nie ufaj, zawsze weryfikuj”. Polega na ścisłej autoryzacji użytkowników i ograniczeniu uprawnień oraz dostępu do firmowych zasobów.

Audyt bezpieczeństwa IT w 2022 roku

Wielość cyberzagrożeń i konieczność implementacji rozwiązań cybersecurity w 2022 roku są wyjątkowo ważne. Firmy, które dopiero stoją przed wyborem usług chmurowych, IoT czy bezpiecznego systemu informatycznego, powinny wybierać rozwiązania od doświadczonych i uznanych na rynku marek. Z kolei w przypadku przedsiębiorstw, które mają wątpliwości co do aktualnego stanu firmowej sieci, zaleca się wykonanie audytu bezpieczeństwa IT w 2022 roku.

Sprawdź technologię cyberbezpieczeństwa IT od FlowDog!

FlowDog zapewnia testy i audyty bezpieczeństwa dla usług w różnych infrastrukturach teleinformatycznych. Po sprawdzeniu zabezpieczeń procesów w firmie dostarczamy rekomendacje dotyczące optymalizacji. Dbamy również o wdrażanie polityki bezpieczeństwa oraz implementację wszelkich procedur wspierających ochronę danych. Odpowiadamy także za budowanie bezpiecznych systemów i aplikacji, nieustannie monitorując obecny stan sieci.

Artykuł sponsorowany napisany przez FlowDog.io

jak urządzić sypialnię

Redakcja e-project24.pl

Nasza redakcja składa się z pasjonatów, którzy wnoszą unikalne spojrzenie na omawiane tematy, co pozwala na tworzenie różnorodnych treści w naszym serwisie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

konwersje w kampaniach Google Ads
Agencja marketingowa: kompleksowe usługi i wartość dla biznesu
Logo w krzywych jaki format?

Logo w krzywych jaki format?

7 października 2024

Jesteś zainteresowany reklamą?