Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Wakacje za granicą? Dowiedz się jak płacić, by nie stracić

30 czerwca 2022 Wakacje za granicą

Polacy chętnie spędzają wakacje za granicą, a zniesienie obostrzeń pandemicznych zachęca jeszcze więcej osób do wyjazdów. Jednak z uwagi na rosnące ceny, rodacy poszukują sposobów na zaoszczędzenie podczas urlopu. Dowiedz się, jak płacić za granicą, aby nie ponosić zbyt dużych kosztów związanych z dokonywanymi transakcjami.

Osoby wyjeżdżające na wakacje zagraniczne pierwszy raz zwykle zastanawiają się, jak dokonywać płatności za zakupy. Poniżej prezentujemy kilka rozwiązań wraz z krótkim omówieniem. Pozwoli to wybrać opcję, która najlepiej wpisuje się w oczekiwania.

Płatność gotówką jest ryzykowna?

Płatność gotówką była popularna jeszcze kilkanaście lat temu. Obecnie mało kto decyduje się na taką opcję – i to z kilku powodów.

Dysponowanie gotówką jest dość ryzykowne, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo kradzieży. Ponadto jest mało wygodne, gdyż za każdym razem trzeba dokonywać szacunków wydatków. Zbyt mały zapas może spowodować, że pieniędzy po prostu nie wystarczy.

Pamiętaj! Z gotówki nie należy całkowicie rezygnować. Banknoty lub bilon przydają się podczas zakupów na lokalnych targach, w restauracjach (do oferowania napiwków) itp.

Płatność kartą w PLN i przewalutowanie jest nieopłacalne?

Inną opcją jest dokonywanie płatności kartą płatniczą w polskich złotych. Takie rozwiązanie, chociaż jest wygodniejsze niż noszenie gotówki, naraża na dodatkowe koszty. Mowa o prowizji pobieranej przez bank w ramach przewalutowania. Zwykle jest to kwota wyższa niż obowiązująca w kantorze, co naraża nas na dodatkowy wydatek.

Wypłata gotówki z bankomatu również jest nieopłacalna. Nie dość, że bank dokona przewalutowania, to jeszcze pobierze prowizję za wypłatę z obcego bankomatu. W tym przypadku wysokość ponoszonych kosztów jest jeszcze wyższa.

Płatność kartą debetową w ramach konta walutowego – czy to korzystne rozwiązanie?

Kolejną opcją jest dokonywanie płatności kartą debetową wydawaną do konta walutowego założonego w walucie obcej. Takie rozwiązanie jest zbliżone do płatności bezgotówkowych w PLN, niesie za sobą oszczędności. Dlaczego?

W tym przypadku odchodzi opłata za przewalutowanie, ponieważ płatność odbywa się w konkretnej walucie. Jest to więc opcja najtańsza, pozwalająca uniknąć niepotrzebnych wydatków.

Konto walutowe – jak je wybrać?

Konto walutowe wydaje Ci się najrozsądniejszą opcją? Aby faktycznie niosło za sobą korzyści, nie możesz decydować się na przypadkową ofertę. Przy wyborze weź pod uwagę m.in.:

  • koszty prowadzenia rachunku,
  • dostępność walut,
  • koszt aktywowania i korzystania z karty debetowej,
  • możliwość skorzystania z walutowych kont oszczędnościowych,
  • możliwość wymiany walut online,
  • wygodny dostęp do bankowości elektronicznej.

Pamiętaj! Z konta walutowego możesz korzystać nie tylko w okresie wakacyjnym. Taki rachunek i wydana do niego karta przydają się także na co dzień – szczególnie wtedy, gdy często dokonujesz zakupów w sklepach zagranicznych. Wtedy bowiem znika konieczność ponoszenia kosztów związanych z przewalutowaniem.

Jak urządzić kuchnię

Redakcja e-project24.pl

Nasza redakcja składa się z pasjonatów, którzy wnoszą unikalne spojrzenie na omawiane tematy, co pozwala na tworzenie różnorodnych treści w naszym serwisie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Fajerwerki w zakupach online
Zimowe wyzwania dla akumulatorów samochodowych
Zwrot przedmiotów do Unisono – kompleksowy opis

Jesteś zainteresowany reklamą?