Każdy Polak prowadzący własny biznes w Niemczech musi albo znać tamtejsze prawo, albo skorzystać z pomocy specjalistów. Popularnym rodzajem działalności jest świadczenie usług budowlanych i remontowych, nawet w ramach jednoosobowej firmy. Sytuacja gospodarcza za zachodnią granicą naszego kraju sprawia, że to nie bez przyczyny tak oblegany kierunek migracji zarobkowych. Jesteś ciekaw, jakie ulgi przysługują tam przedsiębiorcom? Dowiedz się, jak uzyskać zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech!
Zimowa opłata budowlana w Niemczech – na czym polega?
Zima nie sprzyja zleceniom w branży budowlanej głównie ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne. Niemieckie władze robią jednak ukłon w stronę przedsiębiorców, aby zabezpieczyć ich interesy w słabszym okresie finansowym. Zimowa opłata to specjalny dodatek skierowany do branż dotkniętych kryzysem w wyniku niesprzyjającej pogody, który wynosi 1-2% pensji wszystkich pracowników. Skumulowaną kwotę przedsiębiorca może wypłacić, jeśli zajdzie taka potrzeba. To jednak nie wszystkie korzyści z posiadania firmy budowlanej w Niemczech!
Freistellung – co to?
Freistellung oznacza zwolnienie z podatku budowlanego. Wszystkie firmy, które świadczą tego typu usługi na terenie Niemiec, mogą skorzystać z ulgi. Jak to wygląda w praktyce? Przedsiębiorcy rejestrujący działalność w tamtejszym urzędzie skarbowym otrzymują numer podatkowy (Steuernummer), a także opisywane zwolnienie (Freistellungbescheinigung). Co ciekawe, jeśli właściciel firmy nie posiada Freistellung, to zleceniodawca ma prawo potrącić podatek. Złożenie wniosku w rzeczywistości jest jedynie formalnością, ale warto zadbać o to, zwłaszcza że poświadczenie otrzymują wszyscy z wyjątkiem osób z nieuregulowanymi zaległościami w skarbówce.
Ile wynosi podatek budowlany w Niemczech?
Bauabzugsteuer, czyli podatek budowlany w Niemczech wynosi 15% od wartości brutto każdej wystawionej faktury. Przedsiębiorcy, którzy odpowiednio wcześniej zadbają o wszelkie formalności związane ze zwolnieniem z tej opłaty, unikną ponoszenia dodatkowych i niepotrzebnych kosztów. Ten przykład doskonale pokazuje, jak nieznajomość prawa działa może działać na niekorzyść właścicieli firm budowlanych. Jeśli nie jesteś na bieżąco ze zmianami w przepisach, warto umówić się na konsultacje z polskim biurem rachunkowym działającym na terenie Niemiec.
Jak uzyskać zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech?
Jeśli przedsiębiorca z Polski prowadzi w Niemczech firmę budowlaną może ubiegać się Freistellung w tamtejszym urzędzie skarbowym. Do złożenia wniosku potrzebne będą dokumenty takie jak:
- wypełniony formularz dotyczący nadania numeru podatkowego oraz zwolnienia z podatku budowlanego;
- wpis do centrali ewidencji;
- certyfikat rezydencji wydany przez polski urząd skarbowy;
- w przypadku prowadzenia Gewerbe, czyli działalności gospodarczej, konieczny będzie adres firmy (uzyskany np. poprzez usługę użyczenia meldunku).
Mimo że warunki gospodarcze w Niemczech sprzyjają przedsiębiorcom, to nie da się ukryć, niektórych opisane wyżej procedury mogą przytłoczyć. Bariera językowa, różnice kulturowe oraz skomplikowane aspekty prawne i wszelkiego rodzaju biurokracja sprawiają, że ludzie boją się działać na własną rękę. Perspektywa działania w zupełnie nowym środowisku może okazać się stresująca dla wielu osób, co często prowadzi do zatrzymania kariery zawodowej.
Masz doświadczenie w sektorze budowlanym i marzysz o założeniu własnej firmy w Niemczech, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze, jest skorzystanie z usług biura rachunkowego. To opłacalna inwestycja dla ludzi, którzy chcą zyskać pewność, że wszystkie formalności zostaną przeprowadzone prawidłowo. Dzięki pomocy doświadczonych specjalistów, którzy doskonale znają niemieckie prawo, przedsiębiorcy mogą w pełni skupić się na rozwoju biznesu.
Materiał zewnętrzny