W czasie procesu anodowania aluminium na jego powierzchni wytwarzana jest warstwa tlenku glinu, co sprawia, że taki przedmiot jest o wiele bardziej wytrzymały i staje się niepodatny na działanie korozji. Tworzywo anodowane uzyskuje wiele pozytywnych cech, dzięki temu jest wykorzystywane w wielu branżach. Proces anodowania nazywany jest także eloksalacją.
W jaki sposób przebiega proces anodowania aluminium?
Proces anodowania wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, w zależności od rodzaju aluminium stosowana jest odpowiednia technologia anodowania. Aby proces był odpowiednio przeprowadzony i powłoka anodowa na aluminium była równomierna i trwała warto zlecić go odpowiedniej firmie: https://www.aliplast.pl/oferta/uslugi/anodowanie-profili-aluminiowych. W pierwszej kolejności element aluminium, który ma zostać poddany takiej technologii, musi być odpowiednio oczyszczony i odtłuszczony. W następnym etapie jest polerowany chemicznie albo zanurzany w roztworze z sody kaustycznej. Proces anodowania polega na zanurzaniu aluminium w specjalnej kąpieli elektrolitycznej, do tego celu stosowany jest zazwyczaj kwas siarkowy, popularnie wykorzystywany jest także kwas szczawiowy albo chromowy z dodatkiem innych składników chemicznych umożliwiających tworzenie się tlenku glinu. Grubość ochronnej warstwy zależy od czasu, jaki element aluminium spędza w kąpieli elektrolitycznej oraz od wartości natężenia prądu. Po wyjęciu aluminium resztki elektrolitu muszą być dokładnie wypłukane z pomocą wody. Aluminium oprócz anodowania poddawane jest często kolejnym procesom, np. barwienia i uszlachetniania.
Gdzie jest stosowane anodowane aluminium?
Anodowane elementy aluminiowe nie muszą być dodatkowo konserwowane, co jest ich dużą zaletą. Są one wykorzystywane w wielu branżach, między innymi:
- elektronicznej,
- motoryzacyjnej,
- stoczniowej
- lotniczej,
- meblarskiej.
Niektóre elementy anodowanego aluminium są stosowane w przedmiotach codziennego użytku, takich jak meble, akcesoria kuchenne, przedmioty dekoracyjne, lampy, balustrady, okna i drzwi. W przemyśle samochodowym z takiego aluminium wykonywane są między innymi felgi, obudowy luster, relingi dachowe. Anodowanie pozwala na uzyskanie różnych kolorów i wykończeń aluminium, dlatego chętnie jest stosowane w architekturze do produkcji różnych elementów wykończeniowych, z kolei w urządzeniach elektronicznych wykonywane są z niego obudowy telefonów komórkowych, klawiatury, a także obudowy monitorów.
Główne zalety takiego aluminium to wytrzymałość, odporność na korozję, estetyczny wygląd oraz niepodatność na ścieranie.