PIT 37 w 2023 – jak się do niego przygotować?

Każdego roku na wiosnę, miliony Polaków przygotowują się do złożenia swojego zeznania podatkowego za rok poprzedni. I za każdym razem mamy do czynienia z powtarzającą się sytuacją, w której większość z nas czeka z jego złożeniem niemalże na ostatni dzień. Jak rozliczyć PIT? Dlaczego nie warto czekać z tym do ostatniej chwili? Jakie zmiany podatkowe pojawiły się w ostatnim roku? O tym pokrótce poniżej.

Rozliczenie PIT-37 2023 krok po kroku

Jednym z najczęściej pojawiających się pytań przy okazji rozliczenia rocznego jest: do kiedy PIT?
 Co ciekawe, każdego roku główny termin rozliczenia nie ulega zmianie od wielu lat i jest nim ostatni dzień kwietnia. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której ten ostatni dzień na rozliczenie PIT wypada w weekend. Wówczas zostaje on przesunięty na najbliższy dzień pracujący. W 2023 roku przypada on na 2 maja.

Od czego warto zacząć przygotowania do złożenia deklaracji rocznej?

Aby rozliczenie PIT 2022 przebiegło sprawnie, wystarczy trzymać się kilku prostych zasad. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego nie warto zwlekać z jego złożeniem, jednym z argumentów niech będzie spokojna głowa pod koniec kwietnia. Podczas gdy większość podatników szuka wówczas swoich formularzy PIT 11, zbiera różne dokumenty potrzebne do rozliczenia, ty możesz ten czas wykorzystać o wiele lepiej. Istnieje również pewne ryzyko, iż w ostatnich dniach rozliczenia program PIT, z którego korzystasz online, będzie tak przeciążony, że mogą wystąpić przerwy w jego działaniu. To tylko spotęguje niepotrzebny stres.

Dlatego to, co możemy doradzić to przede wszystkim zgromadzenie zawczasu wszystkich niezbędnych dokumentów, które będą potrzebne do wypełnienia i złożenia rozliczenia. Mamy tu na myśli przede wszystkim PIT-11 swój, ewentualnie małżonka oraz dokumenty poświadczającego prawo do skorzystania z ulg wszelkiego rodzaju. Druga sprawa to wybranie programu, który pomoże rozliczyć twój e-PIT. Od lat na rynku funkcjonują przeznaczone do tego portale typu podatki gov, których zadaniem jest pomoc podatnikom dzięki instruowaniu ich na każdym kroku procesu. Dzięki temu PITy trafiające do systemu nie mają typowych „błędów ludzkich”, czyli pominiętych pól, braku zaznaczonych opcji itd.

Warto w tym miejscu dodać, iż rozwój tzw. e-administracji spowodował, iż obecnie o wiele łatwiej jest załatwić wiele spraw w domowym zaciszu. E-zus, e urząd skarbowy to przykłady kluczowych instytucji, do których dostęp możemy uzyskać w bardzo podobny sposób jak ma to miejsce w bankowości elektronicznej.

Program PIT PITax.pl pomoże Ci rozliczyć PIT 37 z uwzględnieniem ulg

ePITy 2023 najważniejsze zmiany

W roku 2022 Ministerstwo Finansów dokonało szeregu zmian w podatkach. Dzięki temu m.in. spora część z nas ma szansę na zapłacenie niższych podatków co z całą pewnością jest dobrą wiadomością. Jakie to zmiany?

1. Obniżka podatku z 17% do 12% dla dochodów od osób fizycznych, które rozliczają się według skali podatkowej, i których dochód w roku poprzednim nie przekroczył 120 tys. zł
 2. Podwyższeniu uległa kwota wolna od podatku do 30 tys. zł rocznego dochodu, dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych,
 3. Dla nowo zawartych małżeństw ustawodawca przewidział „prezent” w postaci możliwości wspólnego rozliczania się nawet wówczas, gdy do ślubu doszło w trakcie roku podatkowego.
 4. Osoby samotnie wychowujące dziecko mogą skorzystać z kwoty wolnej od podatku w wysokości aż 60 tys. 5. Podwyższono również do 2.280 zł limit wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Dla osób, które opłacają składki do ZUS z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej mamy informację o zmianie, która ma miejsce w związku z podwyżką płacy minimalnej od 1 stycznia 2023. I tak, minimalna składka za styczeń br. wynosiła jeszcze 270,90 zł, ale minimalna składka zdrowotna 2023 począwszy od miesiąca lutego, wyniesie już 314,10 zł.

Program PIT PITax.pl pomoże Ci zaoszczędzić czas i pieniądze

PIT 2 i PIT 11, dwa formularze, które są kluczowe dla ePIT

Formularz PIT 2 przez długi czas pozostawał w cieniu innych, aż do 2022 roku. To wówczas bowiem doczekaliśmy się licznych zmian: m.in. kwoty zmniejszającej podatek. Na formularzu PIT 2 składamy również oświadczenie o zamiarze opodatkowania dochodów wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Od 1 stycznia 2023 r. formularz ten nabrał jeszcze większego znaczenia i zachęcamy do bliższego zainteresowania się nim zanim przystąpisz do wypełniania rozliczenia.

PIT 11 to z kolei podstawowy formularz, którym posługują się osoby zatrudnione na umowę o pracę. Zawiera on informacje o naszych przychodach, kosztach, pobranych zaliczkach. Jego największym atutem jest to, że wszelkimi wyliczeniami zajmuje się w tym przypadku pracodawca. Ma on obowiązek przekazać go pracownikowi do końca lutego. PIT 11 stanowi podstawę do rozliczenia rocznego PIT 37 lub PIT 36. Warto zatem trzymać go w łatwo dostępnym miejscu.

Przejdź krok po kroku rozliczenie PIT 2023 z PITax.pl!

Do kiedy PIT 37 ma być rozliczony w 2023 r.?

W zdecydowanej większości przypadków terminem ostatecznym na złożenie rozliczenia jest 2 maja (30 kwietnia wypada w weekend). Dotyczy on następujących zeznań PIT-28, PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39. Przy czym nie warto zwlekać z tym na ostatnią chwilę. Im szybciej złożymy ePIT, tym szybciej dostaniemy zwrot podatku (o ile taki nam przysługuje). Urzędy Skarbowe doceniają w ten sposób podatników.

O czym jeszcze warto pamiętać wypełniając zeznanie roczne?

O Organizacjach Pożytku Publicznego, które oczekują na nasz 1% podatku. Każde 10-20 zł z naszego rozliczenia to dla nich mała kropla w morzu potrzeb, ale jeśli takich osób ja my będą tysiące, kwota wsparcia robi się znacząca. Dla podatnika przekazanie 1% z e PIT wiąże się jedynie ze wskazaniem organizacji. Formalnościami zajmuje się już Urząd Skarbowy. Ze swojej strony życzymy sprawnego rozliczenia i wysokich zwrotów podatków.

Materiał zewnętrzny

Redakcja e-project24.pl