Na czym polega lokata o zmiennej stopie procentowej? Czy takie rozwiązanie jest korzystne, a jeśli tak, to czy zawsze? Zapraszamy do lektury naszego poradnika!
Lokata bankowa a zmienna stopa oprocentowania
Lokata bankowa to doskonale znany i często wybierany sposób inwestowania posiadanych środków. Na rynku czeka na Ciebie bogaty wybór ofert, dlatego z pewnością znajdziesz lokatę na miarę swoich potrzeb. Wpłacając pieniądze na lokatę, bank „pożycza” od Ciebie pieniądze, którymi może obracać. Po zakończeniu lokaty środki są zwracane, a do tego zostają powiększone o ustalone odsetki – ich wysokość bezpośrednio zależy od tego, jakie będzie oprocentowanie wybranej lokaty. Oprocentowanie może być różne i w głównej mierze jest uzależnione od aktualnego poziomu stóp procentowych – te z kolei ustalane są przez Radę Polityki Pieniężnej. Przy obniżaniu stóp procentowych należy liczyć się z obniżeniem oprocentowania środków zgromadzonych w banku, co jest korzystne dla kredytobiorców. Podwyższenie stóp procentowych zazwyczaj jest natomiast korzystne dla posiadaczy lokaty o zmiennym procentowaniu. Ujmując zatem nieco inaczej, zmienna stopa oprocentowania lokaty zakłada, że oprocentowanie może zmieniać się wraz z czasem trwania lokaty – zarówno korzystnie dla jej posiadacza, jak i niekorzystnie.
Zmienna stopa oprocentowania jest korzystna, jeśli przewidujesz, że w trakcie trwania lokaty stopy procentowe depozytów zostaną podniesione. Może to wymiernie zwiększyć Twoje zyski wynikające z posiadania i prowadzenia lokaty. Jeżeli jednak spodziewasz się, że w trakcie trwania lokaty oprocentowanie stóp procentowych depozytów może zostać obniżone, zakładanie lokaty o zmiennej stopie procentowej nie jest polecane.
Kiedy wybrać lokatę o zmiennej stopie oprocentowania?
W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że nigdy nie da się w 100% przewidzieć sytuacji rynkowej. Wszystkie przewidywania to jedynie prognozy, które mogą się sprawdzić lub też nie. Należy mieć to na uwadze, zapoznając się z opiniami ekspertów dotyczącymi stanu krajowej gospodarki i ekonomii. Zmienna stopa oprocentowania ulega wahaniom zależnie od decyzji podejmowanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Na przestrzeni lat doświadczeń zarówno w Polsce, jak i w innych państwach zaobserwować można pewne tendencje, które mogą Ci pomóc w tym, kiedy wybrać zmienną stopę oprocentowania. Przykładem może być chociażby wysoka lub rosnąca inflacja oraz ponadspodziewany wzrost gospodarczy. Zarówno jedno, jak i drugie składania RPP do podwyższenia stóp procentowych – w efekcie prowadzi to do podwyższenia oprocentowania lokat w bankach. Dzięki temu z kolei wypracowany zysk będzie większy niż w przypadku analogicznej lokaty o stałym oprocentowaniu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o lokatach bankowych, koniecznie odwiedź witrynę terminowe-lokaty.pl.
Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank
Źródła:
- https://www.totalmoney.pl/artykuly/1602,lokaty,oprocentowanie-stale-czy-zmienne,1,1
- https://www.totalmoney.pl/artykuly/3718,kredyty-hipoteczne,lokata-ze-stalym-czy-zmiennym-oprocentowaniem—na-ktorej-wiecej-zarobisz,1,1
- https://poradnik.ngo.pl/lokaty-bankowe
- https://direct.money.pl/artykuly/porady/co-to-jest-oprocentowanie-lokaty