Czy drogi ekspres zrobi lepszą kawę?

Wystarczy rzucić okiem na branżę ekspresów do kawy, aby przekonać się o jej różnorodności – w tym cenowej. Kupując nowy ekspres do kawy, można wydać 200 zł, jak i… wstrzymajmy oddech… ponad 100 tys. złotych (jest to przykładowo ekspres do kawy Franke A1000 FM CM + SU12 CM)! Jeżeli się poważnie zamyślimy, w końcu i tańsze, i droższe urządzenie przyrządzi nam kawę, toteż czy droższe zawsze znaczy lepsze? 

Współczesny rynek ekspresów jest ogromny, więc istnieje wiele opcji od małych, przenośnych zaparzaczy przez większe ekspresy automatyczne do domu po profesjonalne ekspresy kolbowe dla profesjonalistów, pracujących w prestiżowych kawiarniach. W tym poradniku przyjrzymy się interesującym elementom tych urządzeń oraz przeanalizujemy, ile naprawdę trzeba wydać, aby cieszyć się ,,przyzwoitą’’ filiżanką kawy. 

Od razu odpowiemy na pytanie, iż drogi ekspres do kawy nie jest gwarancją bardziej jakościowego, smaczniejszego naparu. Aczkolwiek nie ma również wątpliwości, iż posiadając większy budżet istnieje większe prawdopodobieństwo, że znajdziemy coś na swój gust.

ekspres do kawy

Źródło: Przyjaciele Kawy

Dlaczego drogi ekspres do kawy nie jest gwarancją powalającego smaku?

Proces parzenia kawy jest jak… robienie zdjęć. Łatwo się domyślić, iż osoba, która posiada specjalistyczny sprzęt i inne akcesoria fotograficzne, będzie mogła się pochwalić profesjonalnymi fotografiami. Jednak prawdopodobnie większość z nas zna kogoś, kto potrafi robić genialne zdjęcia zwykłym telefonem. Taka osoba nie potrzebuje zawodowego aparatu, a w dodatku nieobowiązkowo umie z niego korzystać – tak samo jest z ekspresem. Drogi ekspres do kawy często jest dedykowany baristom, którzy mają wieloletnie doświadczenie i umieją prawidłowo posługiwać się urządzeniem, tym samym korzystając ze wszystkich jego zalet. Amatorom często wystarczy bardziej prymitywny sprzęt. 

Inne powody wyższych cen ekspresów to między innymi:

  • Nowy model na rynku – jest droższy zwłaszcza wtedy, kiedy producent inwestował w marketing. Jeżeli na przykład w reklamie nowego modelu zobaczymy Brada Pitta (jak było z marką De’Longhi), oczywistym jest, że reklamowany przez niego produkt opróżni nasze kieszenie.
  • Innowacja oraz inteligentne możliwości – najczęściej są to ciśnieniowe ekspresy automatyczne, które posiadają takie funkcje jak ekran dotykowy, duży wybór przygotowywanych kaw, zintegrowany system spieniający, możliwość sterowania procesem parzenia przez smartfon i in. Zauważmy – to, że zrobimy sobie kawę leżąc w łóżku za pomocą telefonu, nie oznacza, że napar będzie rewelacyjnie smakował. W większości zależy to od ziaren kawy, z jakich korzystamy. Często więc płacimy po prostu za przyjemność podczas korzystania.
  • Wielkość i wydajność urządzenia – jest to aktualne w przypadku ekspresów gastronomicznych albo przeznaczonych dla biur. Płacimy za możliwość przygotowywania wielu napojów jednocześnie. 
kawa

Źródło: Przyjaciele Kawy

Dobra kawa – jaka powinna być?

Jakość kawy zależy od wielu czynników: 

  • Grubość mielenia – od niej zależy m.in. intensywność czarnego napoju, toteż jeśli chcemy wydobyć z kawy mocniejszy, gorzki smak, wybieramy drobniejsze mielenie. Działa to również w drugą stronę – jeżeli chcemy delektować się delikatnym, aksamitnym naparem, mielimy kawę na grubo. Dodatkowo kawa, zmielona tuż przed parzeniem, będzie miała wyrazisty smak i zapach, ponieważ nie zdążą się z niej ulotnić olejki eteryczne.
  • Kawa – w tym przypadku najlepiej jednak ziarnista. Najczęstsze jej rodzaje to robusta i arabica. Tę pierwszą cechuje cierpki smak, a w dodatku jest uważana za drugorzędną. My jednak wychodzimy z założenia, że każdy wybiera kawę na swój gust, w tym przypadku robusta znajdzie uznanie u osób, które lubią gorzką kawę, a także chcą otrzymać większą dawkę kofeiny. Arabica jest łagodniejsza, bardziej aromatyczna, a także często można w niej wyczuć czekoladę, orzechy, owoce czy jagody.
  • Metoda parzenia kawy – eksperymentujmy i znajdźmy ten najbardziej odpowiedni dla nas! Każdy ma różne preferencje – ktoś woli kawę mleczną typu cappuccino z dodatkiem karmelu, inny delektuje się espresso o skondensowanym, wyrazistym smaku, a jeszcze inny cieszy się kawą przelewową. Kupując ekspres do kawy, warto się upewnić, czy jego oferowana gama napojów pasuje do naszych oczekiwań. Co ważne, warto zwrócić uwagę na alternatywne sposoby parzenia za pomocą zaparzaczy typu Chemex, Aeropress, dripper czy inne.

Summa summarum…

Na pewno istnieje luksusowy sprzęt, który oferuje nie tylko pyszną kawę, ale również wrażenia i doświadczenia. Przygotowując kawę, cieszymy się nie tylko końcowym efektem, lecz także napawamy się procesem, historią, tradycją, rozwijamy swoją część artystyczną. Z drugiej strony istnieją też tacy, którzy żyją w pośpiechu i potrzebują szybkich rozwiązań – w ich przypadku ratownikiem będzie ekspres do kawy na kapsułki czy saszetki. Doświadczyć kolorowych uczuć możemy za pomocą Chemexa, który kosztuje ok. 250 złotych, jak i ekspresu automatycznego Melitta za 1300 złotych albo dźwigniowego Flair Espresso za 2500 złotych. Przy tak ogromnej konkurencji tańsze modele są coraz bardziej udoskonalane i z uzasadnieniem walczą o uwagę konsumenta. Warto więc poznać świat kawy głębiej, szukać nowych doświadczeń smakowych, odkrywać nowe sposoby parzenia i w końcu… znaleźć coś dla siebie.

Redakcja e-project24.pl