Rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce to obowiązek, który obejmuje rodzimych rezydentów podatkowych osiągających dochody na terenie kraju oraz u naszego zachodniego sąsiada. Dotyczy to również osób posiadających Gewerbe, czyli zarejestrowaną jednoosobową działalność gospodarczą na terenie Niemiec, na które nakładany jest szereg obowiązków: obok prowadzania księgowości czy posiadania niemieckiego ubezpieczenia zdrowotnego – również konieczność rozliczenia się z niemieckim fiskusem. W takich sytuacjach osoby te zobligowane są do złożenia deklaracji podatkowej w obu wskazanych krajach. Jak uniknąć podwójnego opodatkowania i wynikających z tego strat finansowych, prowadząc firmę na terenie Niemiec? W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat rozliczenia Gewerbe.
Gewerbe a obowiązkowe rozliczenie podatkowe
Polscy przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą za naszą zachodnią granicą, są zobligowani do złożenia deklaracji podatkowej w tamtejszym urzędzie skarbowym. Warto zaznaczyć, że obowiązek rozliczenia z Finanzamtem obejmuje wszystkich przedsiębiorców będących właścicielami Gewerbe – także w sytuacji, gdy nie przekroczyli obowiązującej w danym roku podatkowym kwoty wolnej od podatku, nie osiągnęli dochodów czy nawet ponieśli pewne starty w związku z prowadzoną działalnością.
Rozliczenie Gewerbe w Polsce
Jak wspomniano, osoby, które uzyskały dochody w Polsce i w Federalnej Republice Niemiec, zobowiązane są do złożenia stosownego zeznania podatkowego w obu krajach – właściciele Gewerbe nie stanowią tutaj wyjątku. W takich sytuacjach należy rozliczyć dochody uzyskane na terenie Niemiec w tamtejszym Finanzamcie, a do polskiego urzędu skarbowego trzeba złożyć dwie deklaracje podatkowe uwzględniające dochody osiągnięte w obu państwach. Wówczas te uzyskane za pracę w Niemczech są zwolnione z opodatkowania w Polsce i służą jedynie do ustalenia odpowiedniej stawki podatkowej. Ochrona przed podwójnym opodatkowaniem gwarantowana jest przez specjalną ustawę zawartą w dniu 14 marca 2003 roku między Polską a Niemcami. Zgodnie z jej ustaleniami, wynagrodzenie osiągnięte za granicą, może być opodatkowane wyłącznie w kraju, w którym zostało wypłacone.
Procedury i terminy rozliczenia z niemieckim fiskusem
Aby rozliczyć się z pracy na Gewerbe, należy uprzednio złożyć wypełnioną deklarację podatkową w odpowiednim dla miejsca zamieszkania urzędzie skarbowym. Do zeznania trzeba dołączyć niezbędne dokumenty poświadczające dochody uzyskane z tytułu prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i wszelkie dodatkowe źródła zarobków, np. z Polski. Warto również zadbać o odliczenie przysługujących ulg i kosztów związanych z prowadzaniem tej działalności. Podatnik powinien przedłożyć ponadto zaświadczenie o założeniu własnej działalności (niem. Gewerbeanmeldung). Przedsiębiorcy, którzy płacą VAT, są zobowiązani również do złożenia tzw. Umsatzsteuervoranmendung rozliczanych w systemie kwartalnym lub miesięcznym. Rozliczenie w ramach prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech należy złożyć w terminie do 31. lipca roku następującego po danym roku podatkowym.
Rozliczenie podatku z Niemiec online – jak to zrobić?
Aby rozliczyć się z niemieckim fiskusem za pomocą Internetu, należy wypełnić odpowiedni formularz, dołączając do niego wszelkie dokumenty pozwalające na otrzymanie korzystniejszego zwrotu podatku. Dokumentem niezbędnym do dokonania rozliczenia jest tzw. Elektronische Lohnsteuerbescheinigung, czyli zestawienie rocznych dochodów w Niemczech. Chcąc mieć pewność, że rozliczenie przebiegnie sprawnie i bez komplikacji, warto zasięgnąć pomocy profesjonalnego biura księgowego, które zadba o poprawność i kompletność zeznania podatkowego, gwarantując szybki zwrot podatku.