Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak szybko nauczyć się języka angielskiego?

11 września 2021 jak szybko nauczyć się angielskiego


Znajomość języka angielskiego jest w obecnych czasach absolutną koniecznością. Języka angielskiego uczymy się w szkołach właściwie od najmłodszych lat. Niestety mimo to poziom znajomości języka angielskiego wśród rodaków nadal nie jest w pełni zadowalający. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak szybko nauczyć się angielskiego po to, aby korzystać z wachlarza możliwości, które stwarza jego znajomość.

Znajdź dobrego nauczyciela

W dobie Internetu i łatwego dostępu do wszelkiego rodzaju materiałów, języka angielskiego można nauczyć się samodzielnie. Oczywiście czysto teoretycznie bowiem w praktyce zmotywowanie się do samodzielnej pracy jest niezwykle trudne, zwłaszcza dla osób całkowicie początkujących. Dobry nauczyciel może okazać się nieoceniony. Osoba, która naucza języka angielskiego nie tylko tłumaczy zagadnienia gramatyczne, ale także pilnuje aby uczeń poprawnie wypowiadał słowa i kontroluje poziom wykonywanych ćwiczeń. Dodatkowo dobry nauczyciel zmotywuje nas do nauki i będzie czuwał nad jej regularnością.

Zanurz się w języku

Jednym z najpopularniejszych trików, które stosują osoby uczące się języków obcych, jest metoda zwana „zanurzaniem się”. Jest to bardzo prosta rzecz, która polega na biernym przyswajaniu języka. W praktyce oznacza to, że osoba, która chce szybko nauczyć się języka angielskiego, musi się nim otoczyć z każdej strony i co ciekawe – wcale nie musi się na nim skupiać. Wystarczy, że podczas wykonywania domowych czynności włączymy dialogi czy słówka po angielsku, a nasz mózg zacznie je podświadomie rejestrować. W ten sposób uczą się także dzieci dwujęzyczne.

Sprawdzaj słówka

Choć nie jest to wybitnie odkrywcze, warto pamiętać o tym, że nauka słówek to podstawa. Niektórzy pokuszą się nawet o stwierdzenie, że nauka słówek jest zdecydowanie ważniejsza niż nauka zasad gramatyki. Obiektywnie rzecz biorąc obie te kwestie są istotne, ale nawet przy perfekcyjnym opanowaniu gramatyki nie dogadamy się z cudzoziemcami, jeśli nie będziemy znali nazw poszczególnych rzeczy po angielsku. Świetnym pomysłem jest zapisywanie codziennie dziesięciu nowych słówek i powtarzaniu ich przez cały dzień.

Ucz się z rozmówek

Osoby, które zastanawiają się jak szybko nauczyć się języka angielskiego, z pewnością wiedzą już po co jest im on potrzebny. Wyznaczenie sobie celu na samym początku nauki jest absolutną podstawą, bez której nie uda nam się zmotywować do nauki. Wszyscy uczymy się języków obcych po to, aby umieć się nimi posługiwać w życiu codziennym. Aby szkolić zdolności językowe i komunikacyjne, musimy wsłuchać się w rozmowy osób, które biegle posługują się angielskim.

Nie skupiaj się tylko na gramatyce

Choć nieco bardziej konserwatywnym nauczycielom takie podejście z pewnością się nie spodoba, to trzeba przyznać, że coraz więcej młodych lektorów nieco „zaniedbuje” gramatykę. Oczywiście to „zaniedbanie” jest celowym zabiegiem, który ma na celu rozwijanie zdolności językowych przy jednoczesnym ograniczeniu „wkuwania” zasad gramatyki. Generalnie chodzi o to, aby osoby, które dopiero uczą się angielskiego, poznawali zasady gramatyki na przykładach rozmowy, a nie poprzez przyswajanie różnego rodzaju definicji.

Pytaj jeśli czegoś nie rozumiesz

Jedną z najważniejszych kwestii jest to, aby zawsze pamiętać o tym, prosić o pomoc w przypadku niezrozumienia konkretnego zagadnienia. Czasami zdarza się, że osoby, które nie zrozumieją konkretnego tematu brnął dalej lub zwyczajnie go omijają. Może się później okazać, że brak zrozumienia danego zagadnienia jest powodem wielu błędów w naszym rozumieniu języka, co z kolei wiąże się z wieloma nieporozumieniami w rozmowach z native speakerami i innymi cudzoziemcami. Dlatego też każda osoba, która ma trudności z opanowaniem danego tematu powinna dać sobie trochę więcej czasu na jego przyswojenie i przede wszystkim musi pamiętać, aby poprosić lektora o wyjaśnienie. Dobry nauczyciel potrafi wytłumaczyć jedno i to samo zagadnienie na wiele różnych sposobów. Nie ma więc obaw, że nauczyciel straci cierpliwość, a uczeń motywację.

Nie bój się odezwać

Największą przeszkodą, która powstrzymuje nas przed mówieniem w języku angielskim, jest po prostu zwyczajny strach. Często zdarza się, że osoby, które przyswoiły już całkiem sporo materiału, który teoretycznie pozwala im na swobodne prowadzenie rozmowy, unika jej bojąc się rzekomej kompromitacji. Należy zawsze pamiętać o tym, że język angielski jest dla nas językiem obcym i popełnianie błędów jest czymś absolutnie normalnym. Nawet najlepszym filologom zdarza się pomylić lub po prostu nie znać danego słowa. Jest to absolutnie normalne i nikt nie powinien mieć z tym problemu. Problem tkwi jedynie w głowie i czasem urasta do niebotycznych rozmiarów. Dlatego też taki problem należy rozwiązać dokładnie tam, gdzie jest jego przyczyna – w naszych przekonaniach.

Spróbuj porozmawiać z native speakerem

Nie ma lepszego sposobu na naukę języka obcego niż rozmowa z native speakerem. Oczywiście z tej opcji powinny skorzystać osoby, które już przyswoiły podstawy. Całkowicie początkująca osoba może czuć się nieco nieswojo podczas takich zajęć, a całkowity brak zrozumienia native’a może być demotywujący. Z drugiej strony dla osób bardziej zaawansowanych taka rozmowa jest niesamowicie cennym doświadczenie. Podczas zajęć z native speakerem przyswajamy nowe słownictwo i uczymy się słuchać. Oprócz tego poznajemy słownictwo, którego nie nauczylibyśmy się z podręczników do nauki języka angielskiego.

jak urządzić sypialnię

Redakcja e-project24.pl

Nasza redakcja składa się z pasjonatów, którzy wnoszą unikalne spojrzenie na omawiane tematy, co pozwala na tworzenie różnorodnych treści w naszym serwisie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Fajerwerki w zakupach online
Zimowe wyzwania dla akumulatorów samochodowych
Zwrot przedmiotów do Unisono – kompleksowy opis

Jesteś zainteresowany reklamą?