Praca na własny rachunek jest marzeniem wielu osób. Przed założeniem własnej działalności gospodarczej należy wypełnić kilka ważnych dokumentów w odpowiedniej kolejności oraz załatwić inne ważne formalności.
Jaką formę działalności wybrać?
Przedsiębiorcy rozpoczynający własny biznes wybierają forma jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółkę cywilną. Są to formy idealne dla nowicjuszy, ponieważ formalności są proste, a koszty założenia firmy niewielkie. Firmią jednoosobową zarządza jedna osoba, a spółką cywilną co najmniej dwoje wspólników.
Jednoosobowa działalność gospodarcza – charakterystyka
Jednoosobowa działalność prowadzona jest przez jednego właściciela, który musi być pełnoletni. Taka forma firmy jest idealnym pomysłem na rozwój biznesu, ale trzeba pamiętać, że o rozwoju firmy decyduje jej kierunek, czas pracy oraz jej oferta.
Odpowiedzialność za rozwój firmy spoczywa na właścicielu, który musi się liczyć z brakiem czasu oraz dni wolnych. Właściciel odpowiedzialny jest także za zobowiązania finansowe całym swoim majątkiem.
Zaletą jednoosobowej działalności gospodarczej jest prowadzenie uproszczonej księgowości jeżeli obroty działalności nie przekroczą w roku podatkowym 2 milionów euro. Uproszczona księgowość polega na prowadzenie określonej ewidencji w zależności od formy opodatkowania.
Osoby rozpoczynające działalność gospodarczą mogą skorzystać z ulg w ZUS polegających na niższej wysokości składki przez pierwsze 24 miesiące lub skorzystać z pomocy od państwa zwanej de minimis.
Spółka cywilna – charakterystyka
Spółka cywilna prowadzona jest przez co najmniej dwóch właścicieli, którzy również muszą być pełnoletni. Wspólnicy w spółce cywilnej tracą pełną władzę i nie są jedynymi decydentami, a odpowiedzialność podzielona jest pomiędzy wszystkich ze wspólników, a majątek nie dzieli się na majątek firmowy oraz prywatny.
Spółka cywilna jest świetnym pomysłem jeżeli chcemy otworzyć firmę rodzinną, ponieważ lepiej jest współpracować z kimś kogo znamy. Prowadząc spółkę cywilną można skorzystać z uproszczonej księgowości oraz ulg z tytułu składek ZUS.
Jak założyć firmę krok po kroku?
Aby założyć własną działalność gospodarczą należy wykonać następujące kroki:
* wybrać formę prawną działalności gospodarczej
Forma prawna wpływa na koszty związane z założeniem działalności, jej prowadzenie oraz na to czy właściciel będzie ponosił odpowiedzialność za zobowiązania firmy,
* wybrać formę opodatkowania firmy
Forma opodatkowania firmy uzależniona jest od jej rodzaju, wielkości oraz szacowanych przychodów, a także ilości ulg z jakich firma będzie korzystać i od tego czy właściciel będzie rozliczać się samodzielnie czy z małżonkiem,
* wybrać kody PKD
PKD – to Polska Klasyfikacja Działalności Gospodarczej – to zbiór rodzajów działalności społeczno-gospodarczych występujących w kraju.
Zakładając firmę trzeba z góry określić jej rodzaj i usługi jakie będzie świadczyć. Kody PKD potrzebne będą podczas wystawiania przez firmę faktur,
* wybrać biuro rachunkowe
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z prowadzeniem księgowości i odpowiednich dokumentów dotyczących firmy. Dokumenty te wykazują wszystkie przychody oraz koszty związane z prowadzeniem firmy,
* zarejestrować firmę
Działalność gospodarczą należy zarejestrować i wpisać do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Ewidencja działalności gospodarczej wymaga załatwienia formalności, którymi są wypełnienie odpowiedniego formularza oraz złożenie go w Urzędzie Gminy.
Druga możliwością jest rejestracja firmy w Krajowym Rejestrze Sądowym. Aby zarejestrować działalność w KRS trzeba złożyć dokumenty w sądzie miejscowości w której firma będzie założona.
Decyzja o rejestracji firmy w CEIDG lub KRS uzależniona jest od formy prawnej działalności gospodarczej,
* założyć konto bankowe
Do prowadzenia działalności gospodarczej potrzebne jest firmowe konto bankowe na którym przebiegać będą różne transakcje dotyczące firmy,
* wyrobić pieczątkę
Trzeba wyrobić pieczątkę firmową, która będzie zawierać wszystkie niezbędne dane wymagane podczas podpisywania umów oraz innych firmowych dokumentów.
Jak prowadzić firmę i zarabiać?
Aby firma dobrze prosperował i generowała zyski, a nie koszty trzeba kontrolować przepływy gotówki oraz oddzielić finanse domowe od firmowych. Kolejną ważną rzeczą jest dbanie o klienta i wychodzenie naprzeciw jego potrzebom. Ceny produktów oraz usług powinny być adekwatne do jakości. Bardzo ważne jest inwestowanie w siebie oraz firmę i swoich pracowników.