Co to takiego kredyt konsolidacyjny? Z pewnością może on okazać się drogą do uporządkowania swoich spraw finansowych. Zanim jednak zdecydujemy się na połączenie posiadanych zobowiązań, powinniśmy zadbać o własną zdolność kredytową. Jak to zrobić i kiedy wnioskować o konsolidację długów?
Konsolidacja kredytu – zacznij od sprawdzenia, co to jest
Znamy różne rodzaje kredytów, ale czy zdajemy sobie sprawę, co to kredyt konsolidacyjny? W dużym uproszczeniu jest to kredyt, który łączy w sobie inne kredyty bądź pożyczki. Możemy połączyć dwa zobowiązania lub więcej. Po co to wszystko? Głównym założeniem jest złączenie wszystkich kredytów w jeden właśnie po to, aby zyskać jednolite oprocentowanie należności oraz jeden termin ich spłaty.
Wyróżniamy następujące rodzaje kredytów konsolidacyjnych: kredyt konsolidacyjny gotówkowy oraz kredyt konsolidacyjny hipoteczny. Proces ubiegania się o ten drugi może rozciągnąć się w czasie. Starając się o te produkty bankowe, warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Być może dłuższy czas oczekiwania się opłaci i w efekcie otrzymamy lepsze warunki spłaty. Możemy też liczyć na dłuższy okres kredytowania. Może on wynosić 30 lat, co w przypadku większych zobowiązań może okazać się korzystne i mniej obciążające budżet domowy.
Kiedy warto konsolidować długi
Kredyt konsolidacyjny może okazać się dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy wzięli na siebie zbyt wiele zobowiązań finansowych i czują, że powoli tracą kontrolę nad ich spłatą. Kilka zobowiązań z różnymi terminami zapłaty może stanowić ryzyko przeoczenia czy zapomnienia o regulowaniu jednej z rat, co może skutkować powstaniem długu.
Konsolidację kredytu mogą rozważyć również te osoby, które mają więcej niż jedno zobowiązanie i czują, że warunki posiadanych pożyczek czy kredytów nie spełniają ich oczekiwań – być może oprocentowanie jest zbyt wysokie, przez co rata kredytu znacznie obciąża budżet domowy. Konsolidacja daje szansę na lepsze warunki, jednak wiele zależy tu od ofert konkretnych banków. Warto wcześniej przeanalizować dostępne propozycje.
Skonsolidowanie kredytu to dobry pomysł w sytuacji, gdy chcemy ograniczyć chaos finansowy w naszym domowym budżecie. Zwłaszcza wtedy, gdy czujemy, że terminowość spłat może wymknąć się nam spod kontroli. Należy tutaj pamiętać, że o konsolidację należy wnioskować, zanim jeszcze powstanie dług. Dlaczego? Otóż po złożeniu wniosku bank będzie chciał sprawdzić naszą zdolność kredytową. Bez niej otrzymanie kredytu nie będzie możliwe.
Te kredyty da się skonsolidować
Rozważając konsolidację kredytów, pamiętajmy, że nie wszystkie zobowiązania podlegają temu procesowi. Nie wszystkie banki zechcą skonsolidować np. chwilówkę. Wśród produktów, które będziemy mogli złączyć w jeden kredyt, znajdują się m.in. kredyt gotówkowy, odnawialny, ratalny czy hipoteczny. Skonsolidujemy także kredyt firmowy, jak również kredyt na samochód. Ponadto do skumulowanego kredytu możemy włączyć spłaty z karty kredytowej czy limity z naszego konta. Niekiedy możemy konsolidować także pożyczki pozabankowe, jednak zależy to często od naszej sytuacji oraz oferty danego banku.
Plusy i minusy takiego rozwiązania
Dlaczego sięgamy po konsolidację długów? Między innymi dlatego, że kusi nas wizja obniżenia kosztów wszystkich naszych zobowiązań. Może się okazać, że rata skonsolidowanego kredytu będzie niższa niż łączna suma rat wszystkich posiadanych zobowiązań. Zanim jednak sięgniemy po tę opcję, warto przeanalizować oprocentowanie nowego kredytu, opłaty okołokredytowe, jak również to, czy na koniec łączny koszt kredytu faktycznie okaże się niższy.
Kredyt konsolidacyjny daje szansę wydłużenia okresu spłaty. Dla jednych może być to zaletą, dla innych wadą. Pamiętajmy, że im dłużej spłacamy kredyt, tym więcej odsetek zostanie doliczonych do łącznej sumy rat. W efekcie kredyt zwykle okazuje się droższy.
Przed złożeniem wniosku o kredyt konsolidacyjny, warto dokładnie przebadać swoją sytuację finansową, jak również przyjrzeć się ofertom kilku banków. Jeśli zdecydujemy się na złączenie zobowiązań w jedno, warto odpowiednio wcześniej zadbać także o własną zdolność kredytową. Zanim udamy się więc do banku, sprawdźmy w rejestrze dłużników, czy w ostatnich miesiącach nie wygenerowaliśmy choćby małego długu. Jeśli tak się stało, warto go jak najszybciej spłacić.
Materiał zewnętrzny