Magazyny energii, które optymalizują zużycie pozyskanej przez fotowoltaikę energii, zyskują na popularności. Mimo wzrostu zainteresowania, jesteśmy daleko w tyle jeśli chodzi o ich zastosowanie. Jednak wszystko może zmienić rozszerzenie programu dofinansowań “Mój Prąd”, dzięki któremu możemy otrzymać dopłatę do zakupu magazynów energii. Jednak, zanim kupimy to niezwykle skuteczne urządzenie, warto byłoby dowiedzieć się jak działa, jakie korzyści ze sobą niesie i jak wybrać odpowiedni magazyn energii dla naszego domu.
Magazyn energii dla domowej fotowoltaiki – co to jest?
Wraz z wzrostem popularności fotowoltaiki rośnie również zainteresowanie magazynami energii, które pomagają gospodarstwom domowym w osiągnięciu nawet 90% samowystarczalności energetycznej. Magazyn energii jest urządzeniem, którego zadaniem jest gromadzenie wytworzonego przez fotowoltaikę prądu. Obecnie w większości przypadków, wyprodukowana energia przez instalację PV zużywana jest na bieżąco, a cała nadwyżka jest przesyłana do sieci energetycznej. W momencie, gdy nasza fotowoltaika nie produkuje energii, możemy wówczas odebrać wyprodukowaną wcześniej nadwyżkę. Za przechowywanie naszych “oszczędności” prądu, który wytworzyliśmy, zakład energetyczny pobiera 20% lub 30% naszej nadwyżki. Magazyn energii pozwala uniknąć tej sytuacji. Wykorzystując to urządzenie, energia wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną trafia do akumulatorów i przechowywana jest w postaci substancji chemicznej. W momencie, w którym chcesz skorzystać z nadwyżek, jest ona ponownie przekształcana i oddawana w postaci energii elektrycznej.
Magazyn energii dla domowej fotowoltaiki – jak działa?
Zasada działania magazynu energii jest bardzo prosta – gromadzą się w nim nadwyżki energii, których nie wykorzystać do funkcjonowania Twojego gospodarstwa domowego. Dzięki użyciu tego urządzenia nie będziesz musiał martwić się o zwracanie nadwyżki prądu do sieci elektrycznej. Dopiero w momencie, gdy magazyn się zapełni, energia będzie oddawana do sieci przesyłowej. Gdy fotowoltaika nie produkuje energii w nocy, lub w innych momencie dnia, magazyn będzie zasilał dom energią, którą zgromadził wcześniej. Dopiero gdy urządzenie zużyje wszystko swoje zapasy, instalacja fotowoltaiczna przestawi się i zacznie pobierać prąd z sieci. Jest to również świetne rozwiązanie w momencie, gdy nastąpiła awaria sieci energetycznej, ponieważ możemy wtedy pobierać prąd właśnie z magazynu energii.
Korzyści płynące z magazynów energii dla domowej fotowoltaiki
Magazyn energii dla fotowoltaiki, który możesz zakupić na www.esoleo.pl, to szereg korzyści dla każdego użytkownika tego urządzenia. Pierwszą zaletą jest gromadzenie energii we własnym magazynie, przez co nie musimy oddawać części nadprodukcji zakładom energetycznym. Oprócz tego, magazyn energii pozwala na uniezależnić się energetycznie jego posiadaczowi. Mamy prąd, nawet wtedy, gdy nie ma go w sieci. Magazyn energii to też świetne rozwiązanie dla domków letniskowych, do których rzadko prowadzi się prąd.
Kupno magazynu energii dla domowej fotowoltaiki – na co zwrócić uwagę?
Przy wyborze magazynu energii dla domowej fotowoltaiki warto zwrócić na tych 6 ważnych czynników. Są to m.in.:
- koncepcje akumulatorów – różnią się one głównie wykorzystanymi komponentami,
- technologia – inwestorzy mogą wybierać spośród dwóch wiodących na rynku technologii,
- pojemność akumulatora – w zależności od naszych potrzeb wybieramy odpowiednią jego pojemność. Jednak w domach najczęściej sprawdzają się takie o pojemności od 5-10 kWh,
- pełne cykle – pełnym cyklem nazywa się operację pełnego naładowania akumulatora i jego rozładowania,
- przestrzeń – każdy magazyn energii zajmuje określoną powierzchnię, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, gdzie będziemy mogli go umieścić,
- gwarancja – ta powinna obejmować wady produkcyjne i uszkodzenia materiału.
Rodzaje magazynów energii
Wymienia się pięć różnych technologii magazynowania energii:
- mechaniczne (elektrownie szczytowo-pompowe, magazyny sprężonego powietrza, koło zamachowe);
- elektryczne (superkondensatory)
- chemiczne (ogniwa paliwowe, tworzenie wodoru lub metanu);
- elektrochemiczne (akumulatory i ładowalne baterie);
- termiczne (akumulacja ciepła jawnego lub utajonego);
Magazyn energii a dofinansowanie – Mój Prąd 4.0
Zgodnie z zapowiedziami wiceministra klimatu i środowiska, dotacje na magazyny energii mają pojawić się już w kolejnej edycji programu Mój Prąd. Jednak kwota dofinansowania do tego urządzenia nie będzie przekraczać 50% kosztu zakupu. Eksperci podkreślają, że włączenie magazynów energii do programu dopłat, to świetna informacja dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych. Im więcej będzie magazynów energii, tym lepiej dla sieci elektroenergetycznej, która w polskim systemie jest niestety przestarzała.