Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Potrzebna Ci karta kredytowa? Sprawdź, czym się kierować przy wyborze oferty!

29 września 2021 karta kredytowa

Pozwala dopiąć miesięczny budżet i korzystać z pieniędzy banku. Karta kredytowa to rozwiązanie dla osób aktywnych, które potrzebują dodatkowego zastrzyku gotówki. Na rynku jest jednak wiele ofert różniących się okresem bezodsetkowym, minimalnymi kwotami do spłaty, opłatami za kartę, ale nie tylko. Jak wśród wielu produktów bankowych znaleźć najlepsze rozwiązanie dla siebie? Podpowiadamy! Przeczytaj i dowiedz się, jak działa karta kredytowa. Poznaj formalności, które musisz spełnić, aby ją dostać i podejmij w pełni świadomą decyzję.

Karta kredytowa – produkt bankowy dla osób świadomych finansowo?

Powszechnie bywa mylona z kartą debetową, ponieważ fizycznie oba warianty wyglądają tak samo (na rewersie lub awersie znajduje się jednak stosowne oznaczenie). Najpopularniejsze są karty Visa (obsługuje również tradycyjne karty płatnicze). W praktyce są to jednak 2 zupełnie inne produkty, które stwarzają różne możliwości. Karta kredytowa daje potrzebny dostęp do dodatkowej puli środków należących do banku. Znajdują się one, rzecz jasna, na oddzielnym rachunku, nie na indywidualnym koncie osobistym klienta.

Nowoczesna karta kredytowa to też sposób, by pożyczać pieniądze bez konieczności każdorazowego składania wniosku i starania się o kredyt konsumpcyjny. Bank przyznaje Ci określony limit kredytowy, dlatego Twoje płatności zbliżeniowe za zakupy, przelewy online w sklepach internetowych oraz ewentualne wypłaty gotówki z bankomatów nie mogą przekroczyć ściśle określonej sumy.

Gdy spłacisz zobowiązanie w terminie, bank nie naliczy Ci odsetek. Karty kredytowe mogą więc stać się całkowicie darmowym narzędziem kredytowym. Świetnym rozwiązaniem są jednak tylko dla osób, które są sumienne, mają wydatki pod kontrolą, a przede wszystkim pilnują terminów spłaty.

Główne zalety posiadania karty kredytowej

Z posiadania karty kredytowej płynie szereg korzyści:

  • stały dostęp do odnawialnego kredytu bez konieczności każdorazowej weryfikacji zdolności kredytowej i dopełniania formalności w oddziale,
  • obowiązywanie okresu bezodsetkowego (tzw. grace period) – jest to czas, gdy bank nie nalicza odsetek za zadłużenie; najczęściej wynosi on od 50 do ponad 60 dni; gdy spłata zadłużenia nastąpi w terminie, klient nie ponosi dodatkowych kosztów za pożyczenie pieniędzy,
  • konkurencyjne stawki RRSO – nawet po przekroczeniu okresu bezodsetkowego, bank nie może naliczyć więcej niż 4-krotność stopy lombardowej NPB; przy tradycyjnych kredytach gotówkowych zapłacisz nie tylko odsetki, ale i prowizje za rozpatrzenie wniosku czy za przyznanie pożyczki, dlatego też RRSO automatycznie wzrośnie,
  • możliwość wygodnego płacenia bezgotówkowego – kartą kredytową możesz płacić w sklepach stacjonarnych (płatności zbliżeniowe) oraz za zakupy online; większość wystawców kart kredytowych umożliwia również przelewy za prąd, gaz czy telefon,
  • opcja rozłożenia zadłużenia na raty (dostępna w wielu bankach),
  • dostęp do systemów zwrotów (tzw. moneyback) i programów promocyjnych – posiadacze kart kredytowych często mogą korzystać z rabatów na stacjach benzynowych oraz w sklepach internetowych.

Karta kredytowa – jak o nią wnioskować?

Chcesz korzystać z odnawialnego limitu kredytowego? Musisz wybrać kartę, która Cię interesuje i złożyć wniosek w banku. Najczęściej nie ma potrzeby posiadania konta osobistego w danej instytucji. Wymogiem jest ukończone 18 lat (czasami banki wymagają 21 lat) i posiadanie stałych dochodów.

Bank dokładnie prześledzi Twoje zarobki oraz dotychczasową historię kredytową. Zweryfikowane zostaną m.in. wpisy w BIK, BIG oraz innych bazach. Możesz zostać poproszony o dostarczenie dokumentów, które potwierdzą wysokość i stały charakter dochodów. Najczęściej wymagane jest zaświadczenie o zatrudnieniu, wyciąg z rachunku bankowego (z przelewami z wynagrodzeniem), zaświadczenie o dochodach lub Pit 11 (dla emerytów i rencistów Pit 40 wraz z decyzją o przyznaniu świadczenia). Przedsiębiorcy mogą zostać poproszeni o kopię wpisu do CEIDG i zaświadczenia z US oraz ZUS (o niezaleganiu ze składkami).

Poszczególne banki mają swoje własne wymogi co do dolnego limitu miesięcznych dochodów (różnią się one także w zależności od wysokości limitu kredytowego w karcie). Często wystarczą jednak dochody rzędu 1000-1400 zł miesięcznie, aby uzyskać standardową kartę kredytową.

Dobre konto bankowe potrzebne od zaraz? Wybierz mądrze i korzystaj przez lata!

Karta kredytowa nie zastąpi standardowego ROR-u. Interesuje Cię sprawdzone konto bankowe od zaraz? Ofertę dopasowaną do różnych potrzeb znajdziesz w Santander Bank Polska. Nowoczesne „Konto Jakie Chcę” to elastyczny produkt, który pozwoli Ci wykonywać przelewy, korzystać z karty płatniczej, bankomatów, wpłatomatów i systemu BLIK bez opłat. Sprawdź szczegóły i wybierz najlepsze konto osobiste oraz opłacalną kartę kredytową.

Jak urządzić kuchnię

Redakcja e-project24.pl

Nasza redakcja składa się z pasjonatów, którzy wnoszą unikalne spojrzenie na omawiane tematy, co pozwala na tworzenie różnorodnych treści w naszym serwisie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kreatory stron
Dlaczego warto zlecić produkcję w Canexpol.pl
import

Jesteś zainteresowany reklamą?