Co należy wiedzieć przed założeniem firmy?

Własna firma to marzenie niejednej osoby. Jej prowadzenie często wydaje się wyjątkowo trudne, a wręcz nieosiągalne. W praktyce jednak okazuje się, że jednoosobowa działalność gospodarcza jest jak najbardziej w zasięgu większości ludzi. Wystarczy tylko wykonać kilka prostych kroków, a już można cieszyć się własnym przedsiębiorstwem. Zakładanie firmy – jak się za to zabrać?

Podstawowe kwestie prawne

Przede wszystkim należy zebrać podstawowe dane dotyczące prowadzenia działalności w Polsce i na terenie Unii Europejskiej. Zasadniczo są tu trzy sposoby. Pierwszym i najprostszym z nich jest prowadzenie działalności nierejestrowej. Jak sama nazwa wskazuje, nie potrzebuje ona w żaden sposób być rejestrowana i może tak działać każda osoba fizyczna. Ta forma prawna umożliwiająca prowadzenie działalności gospodarczej bez konieczności odprowadzania składek i prowadzenia księgowości. Można natomiast klientom wystawiać faktury bez VAT (dawniej rachunki). Ograniczeniem są tu niestety dochody. W żadnym miesiącu przychody z takiej działalności nie mogą przekroczyć połowy minimalnego wynagrodzenia. Jeżeli tak się stanie, konieczne jest zarejestrowanie działalności. Działalność rejestrowa może przybierać dwie formy – jednoosobowej działalności gospodarczej i spółki (jest ich kilka rodzajów). Występuje pomiędzy nimi zasadnicza różnica. W przypadku jednoosobowej działalności firma jest związana na stałe z konkretnym przedsiębiorcą i de facto nie stanowi osobnego bytu prawnego. Z kolei spółka posiada osobny majątek i niekoniecznie musi być utożsamiana z konkretną osobą. Zaletą spółki jest znacznie mniejsza odpowiedzialność właściciela (w przypadku spółki jednoosobowej jest on jedynym udziałowcem) – spółka ma osobny majątek, a wadą ograniczone możliwości wypłacania pieniędzy. W przypadku jednoosobowej działalności przedsiębiorca nie musi mieć nawet osobnego konta, choć niezbędny jest indywidualny rachunek podatkowy. Z drugiej strony w przypadku gdy firma popada w kłopoty finansowe, właściciel odpowiada całym swoim majątkiem.

Wybór profilu działalności firmy

Wybór właściwego profilu działalności firmy ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim związane jest to z podatkami. Niektóre rodzaje działalności zmuszają przedsiębiorcę do zostania płatnikiem VAT lub nawet do opłacania innych, dodatkowych opłat i podatków. W niektórych przypadkach konieczne też będzie uzyskanie pozwolenia na prowadzenie działalności danego rodzaju od stosowanych instytucji. Pewne typy działalności prowadzonej online pozwalają na założenie firmy bez podania siedziby. W innych przypadkach nie jest to możliwe. Znacznym ułatwieniem są tu kody PKD, czyli Polskiej Klasyfikacji Działalności. Ważne jest to, że do firmy może być przypisany więcej niż jeden kod PKD i teoretycznie ich liczba nie jest ograniczona. Firma musi jednak posiadać jedną działalność podstawową, z której będzie pochodzić większość jej dochodów w danym okresie.

Podatki – jak się do nich zabrać?

Prawdziwą zmorą przedsiębiorców są podatki, a osób które dopiero otwierają działalność – zdobycie wiedzy o nich. W polskiej rzeczywistości podatkowej można się pogubić i często potrzebna jest duża wiedza, być działać w pełni zgodnie z prawem pod tym względem. Przede wszystkim należy wybrać formę opodatkowania. Domyślne dla firm jest opodatkowanie na zasadach ogólnych ze stałą wysokością podatku dochodowego, przy czym jego wysokość może być różna w zależności od rodzaju prowadzonej działalności (17 i 32%). Przedsiębiorca może wybrać też podatek liniowy. W niektórych sytuacjach dostępne jest też opodatkowanie ryczałtem, albo na zasadach karty podatkowej. Przedsiębiorca podatki wpłacać musi na indywidualne konto podatkowe – specjalny, indywidualny i przypisany tylko do jednej osoby rachunek. Nie ma natomiast konieczności posiadania osobnego, firmowego rachunku bankowego, choć z wielu powodów jest to wskazane. Dobrą praktyką jest natomiast posiadanie podatkowego subkonta, na które procent od każdego wpływu będzie przelewany automatycznie, dzięki czemu środki na zapłatę podatku są odpowiednio zabezpieczone. Indywidualny rachunek podatkowy można uzyskać na dwa sposoby. Można zgłosić się w tej sprawie do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Nie jest to jednak konieczne. Przygotowano specjalne narzędzie, dzięki któremu można taki rachunek wygenerować automatycznie. Generowanie mikrorachunku wymaga tylko podania swojego peselu, albo numeru NIP i podstawowych danych i zajmuje kilka minut.

Złożenie wniosku o otwarcie działalności

Kiedy przyszły przedsiębiorca zgromadzi już wszystkie niezbędne informacje o otwieranej przez siebie działalności, złożenie wniosku do CEIDG jest już tylko formalnością. Ważne, że można to zrobić w stu procentach za pośrednictwem Internetu. Konieczne będzie do tego jednak posiadanie profilu zaufanego, albo podpisu kwalifikowanego. Dużym udogodnieniem dla nowych przedsiębiorców jest również to, że nie ma już konieczności osobnej rejestracji w ZUS. CEIDG automatycznie przesyła tam wszelkie niezbędne dokumenty.

Redakcja e-project24.pl