Wraz z nadejściem okresu rozliczeń podatkowych, osoby pracujące w Niemczech zastanawiają się, jakiej wysokości zwrotu podatku mogą się spodziewać. Wiele z nich próbuje samodzielnie oszacować tę kwotę, używając szeroko dostępnych w internecie kalkulatorów, czy programów, pomagających podatnikom w corocznym obowiązku fiskalnym. Powstaje zatem pytanie, czy warto na własną rękę obliczać, jaki przysługuje nam zwrot podatku? Omawiamy ten temat w poniższym artykule wraz z wyjaśnieniem najważniejszych kwestii dotyczących rozliczenia podatku z Niemiec.
Zwrot podatku Niemcy – jakie dokumenty trzeba przygotować?
Aby otrzymać zwrot podatku, najpierw należy dokonać prawidłowego rozliczenia z urzędem skarbowym, który na podstawie dostarczonych dokumentów, oblicza wysokość przysługującego nam zwrotu. W tym celu każda osoba, która podlega obowiązkowi fiskalnemu, powinna zgłosić się do niemieckiego Finanzamtu wraz z wymienionymi poniżej dokumentami:
- niemiecką kartą podatkowa, która zawiera informacje dotyczące zarobków (Lohnsteuerbescheinigung to wydawany przez pracodawcę odpowiednik polskiego PIT-u),
- zaświadczenie o dochodach uzyskanych w Polsce na druku EU/EOG (urząd skarbowy wydaje je na wniosek podatnika).
Po skompletowaniu i dostarczeniu kompletu dokumentacji pozostaje tylko oczekiwać na zwrot podatku. Niemcy są jednak bardzo skrupulatnym narodem, co przekłada się także na dużą formalizację wszelkich spraw, które odbywają się na poziomie administracyjnym. W związku z tym podstawowe zaświadczenia mogą nie wystarczyć do zatwierdzenia deklaracji podatkowej. Urząd skarbowy wymaga także udowodnienia, że podatnik ponosi koszty związane z legalnym zatrudnieniem na terenie Niemiec, co będzie skutkowało koniecznością dostarczenia dodatkowych dokumentów, np. umowy najmu mieszkania.
Jak obliczyć zwrot podatku?
Aby obliczyć zwrot podatku, należy przede wszystkim mieć dostęp do kilku danych. Najważniejszą z nich jest kwota rocznego dochodu osiągniętego na terenie Niemiec – to ona ma największy wpływ na kwotę zwrotu podatku. Istnieje jednak szereg czynników, które determinują wysokość ostatecznej sumy pieniędzy, jakiej możemy spodziewać się od urzędu skarbowego. Należą do nich m.in. zmieniające się co roku progi podatkowe oraz stawki przypisane im stawki podatkowe. Ponadto, ważną rolę odgrywają także różnego rodzaju ulgi, które zwiększają kwotę zwrotu. Dlatego tak istotne jest zapoznanie się z katalogiem odciążeń podatkowych dostępnych na dany rok.
Czas oczekiwania na zwrot podatku z Niemiec
Oprócz kwestii prawidłowego rozliczenia i szacunkowej kwoty zwrotu podatku podatnicy są zainteresowani tym, jak długo będą musieli czekać na przelew pieniędzy od niemieckiego urzędu skarbowego. Czas oczekiwania na odzyskanie pieniędzy z tytułu nadpłaty podatku waha się między 3, a 6 miesiącami. Im wcześniej dostarczymy do urzędu wymagane dokumenty, tym szybciej możemy spodziewać się zwrotu pieniędzy.
Pomoc biura podatkowego w rozliczeniu z niemieckim fiskusem
Jak można się domyślać na podstawie poruszonych w artykule zagadnień, samodzielne rozliczenie podatku z Niemiec może okazać się zbyt skomplikowane i czasochłonne. Obliczenie szacunkowej kwoty zwrotu podatku nie jest zasadne w sytuacji, gdy nie znamy dokładnie obowiązującego w danym roku katalogu ulg i odliczeń. Aby mieć pewność, że szacowana kwota zwrotu będzie pokrywała się z rzeczywistą, trzeba posiadać rozległą wiedzę prawną i być na bieżąco z urzędowymi przepisami. Z tego powodu, w celu uzyskania szybkiego zwrotu należności, najlepiej powierzyć sprawę w ręce profesjonalnego biura podatkowego. Specjaliści pomogą Ci odzyskać najwyższą możliwą kwotę w najkrótszym terminie.
Artykuł sponsorowany