W jakie urządzenia POS warto wyposażyć nasz lokal?

Jeśli jesteś właścicielem małej firmy lub nią zarządzasz, potrzebujesz sposobu na ułatwienie transakcji biznesowych. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z urządzeń systemu punktów sprzedaży (POS). Wyjaśnimy, czym jest system POS i w jaki sposób działają różne urządzenia POS. Przyjrzymy się także funkcjom sprzętu i oprogramowaniom, które można obecnie znaleźć na rynku. Wspomnimy również o niektórych cechach, których należy szukać w urządzeniach i systemach POS.

Urządzenia POS – czym charakteryzuje się ten system?

Zacznijmy od podstaw. System punktu sprzedaży składa się ze sprzętu i narzędzi programowych, których używa się w celu ułatwienia sprzedaży we własnej lub prowadzonej dla kogoś firmie. Punktem sprzedaży jest zasadniczo proces realizacji transakcji. W salonie fryzjerskim może to być klient płacący za właśnie otrzymaną usługę, np. strzyżenie włosów. W sklepie spożywczym może to być kasjer ważący produkty, skanujący towary i pobierający od klienta płatność. Oczywiście te przykłady mówią tylko o tym, co widać powierzchniowo w systemie POS.

Ponieważ większość systemów POS składa się ze sprzętu oraz oprogramowania, to właśnie “za kulisami” dzieje się magia. Większość punktów sprzedaży może śledzić zmiany w zapasach, gdy coś jest sprzedawane, oraz prowadzić analizę sprzedaży, co pomaga właścicielowi sklepu podjąć właściwą, tudzież lepszą decyzję biznesową. Możliwości oprogramowania systemu POS zależą od konkretnego systemu, w który firma zdecyduje się zainwestować. Ilość sprzętu w systemach POS również może się różnić , ale większość obejmuje kasę fiskalną, ekran terminala, skaner kodów kreskowych, czytnik kart i drukarkę paragonów. Znajdziesz je wszystkie razem w jednym systemie sprzedaży, choć to nie wszystkie potrzebne POS urządzenia.

Oddzielny zakup urządzeń do budowy wspólnego systemu POS

Niektórzy właściciele sklepów decydują się na zakup komponentów oddzielnie od różnych firm, a następnie znajdują sposób na ich integrację w jeden kompletny system POS. Zauważ, że urządzenia POS to nie tylko kasa.. Chociaż niektóre małe firmy nadal polegają na kasach fiskalnych i kalkulatorach, które drukują podstawowe pokwitowania, nowoczesne rozwiązania POS sprawiły, że ten sposób stał się przestarzały i mało wydajny. Programy POS wykorzystują najnowszą technologię, aby uprościć proces realizacji transakcji i śledzić przydatne punkty danych.

Terminal POS to sprzęt i oprogramowanie w jednym, potrzebne w punkcie sprzedaży. Gdy wszystko jest na miejscu, oprogramowanie jest instalowane i przechowywane na serwerze znajdującym się w Twojej firmie. Terminal POS może wyglądać jak komputer stacjonarny lub monitor dotykowy. Możesz mieć tylko jeden terminal lub stworzyć konfigurację z wieloma urządzeniami. Wadą systemu jest brak mobilności. To oznacza, że musisz być na miejscu, aby przeglądać raporty analityczne, wprowadzać zmiany lub sprawdzać klientów. Mimo wszystko jest to jednak ogromny krok naprzód w stosunku do systemów analogowych, który ułatwi Twoją codzienną pracę, zwiększając wydajność Twojej firmy usługowej.

Redakcja e-project24.pl