Dotykowe panele pojemnościowe – jak wybrać odpowiednie?

Panele dotykowe obecnie wykorzystywane są w wielu otaczających nas urządzeniach. Nie tylko smartfony w dzisiejszych czasach działają na dotyk, ale również sprzęty gospodarstwa domowego oraz gadżety wykorzystywane w innych miejscach. Panele dotykowe znajdują się w sprzętach gospodarstwa domowego, kasach samoobsługowych, terminalach płatniczych, a także szeregu innych maszyn. Żeby jednak sprzęty takie działały sprawnie i prawidłowo reagowały na dotyk, muszą zostać w nich zastosowane wysokiej jakości panele dotykowe. Obecnie możemy wybierać spośród szerokiej gamy rozwiązań. Największą popularnością cieszą się jednak wersje rezystancyjne oraz pojemnościowe. Jak wybrać dotykowe panele pojemnościowe? Podpowiadamy.

Czym są dotykowe panele pojemnościowe?

Dotykowe panele pojemnościowe to obok wersji rezystancyjnych najczęściej wykorzystywane na rynku rozwiązania. Charakteryzują się one jednak zupełnie innym sposobem działania, a co za tym idzie, czułością, precyzją, odpornością na uszkodzenia, a także przepuszczalnością światła. Sensory pojemnościowe fachowo nazywane są panelami pojemnościowo-protekcyjnymi. Reagują one na zwykły dotyk bez konieczności stosowania nacisku mechanicznego. Pojemnościowy panel dotykowy składa się ze szklanej, przezroczystej szyby, do której mocowane są siatki z przewodzącymi ścieżkami. Zazwyczaj wykonane są z przewodzącego prąd tlenku indowo-cynowego i są wzajemnie izolowane. Kiedy użytkownik dotknie powierzchni ekranu, na przykład palcem, ale także innym przedmiotem przewodzącym prąd, wówczas mamy do czynienia ze zmianą pola elektrostatycznego. Dzięki tej punktowej zmianie pojemności jesteśmy w stanie określić miejsce, w którym na ekranie ma pojawić się na przykład kursor.

Czym kierować się wybierając panele pojemnościowe?

Pojemnościowy panel dotykowy pozwala określić położenie kursora dzięki wykrywaniu zakłóceń w polu elektrostatycznym. Dlatego kiedy dotykamy taki ekran przewodzącym prąd elementem, takim jak palec czy rysik, przewodność tych przedmiotów powoduje zmianę pojemności elektrostatycznej między elektrodami poprzez sprzężenie pojemnościowe. Dlatego też sensory pojemnościowe zbudowane z elektrod z tlenku indowo-cynowego, na który nałożona jest tafla szkła, są chętnie wybieranym rozwiązaniem. Jak jednak wybrać idealny panel pojemnościowy? Podczas doboru tego elementu, warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • grubość szkła,
  • wytrzymałość panelu dotykowego,
  • rodzaj wbudowanego kontrolera,
  • wymagany rozmiar i proporcje obrazu.

Każdy z tych czynników ma duży wpływ na jakość końcowego produktu ale również komfort korzystania z ekranu dotykowego. Dlatego pojemnościowe panele dotykowe powinny być zawsze dopasowane do potrzeb użytkowników, ale również rodzaju urządzenia, w jakim mają zostać zastosowane.

Jak dopasować pojemnościowy ekran dotykowy do miejsca, w którym będzie wykorzystany?

Pojemnościowy panel dotykowy powinien być dopasowany do miejsca, w którym będzie zamontowany. Dlatego jeżeli ma być on wykorzystany na przykład na stacji benzynowej, w sklepie czy markecie, wówczas powinniśmy postawić na grubszą wersję zabezpieczoną przed zalaniem oraz kurzem. Ekrany pojemnościowe są łatwiejsze w czyszczeniu, lecz mniej odporne na brud niż rezystancyjne. Ze względu na to, że są bardziej czułe, lepiej wykorzystywać je wewnątrz budynku. Ich obsługa jednak bardziej przypomina użytkowanie smartfona. Dlatego jeśli szukamy panelu pojemnościowego do wykorzystania wewnątrz budynku, zwróćmy uwagę na to, jak wiele osób będzie z niego korzystało i dopasujmy odpowiednią grubość szkła. Ten aspekt wpływa na wytrzymałość panelu dotykowego. Dlatego też im grubsze szkło w takim elemencie wybierzemy, tym większa szansa, że panel dłużej nam posłuży.

Pojemnościowy panel dotykowy powinien mieć również odpowiednią wielkość dopasowaną do wymagań wyświetlanego na nim obrazu. Dobierając wymiary tego elementu, zwróćmy uwagę również na komfort korzystania z panelu. Istotne jest, by można było na nim wyświetlić większą czcionkę, aby żaden użytkownik nie miał problemu z obsługą tego urządzenia.

Materiał zewnętrzny

Redakcja e-project24.pl