Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Na czym powinna polegać księgowość dla sklepu internetowego?

7 lutego 2022 księgowość sklep internetowy

Sklep internetowy to działalność gospodarcza, polegająca na sprzedaży produktów w sposób zdalny. W Internecie odbywa się bowiem proces zamówienia i opłacenia towaru, wskazania miejsca wysyłki oraz jego ewentualnych zwrotów. Jak odbywa się księgowość takiej działalności? Co warto o niej wiedzieć?

Księgowość dla sklepu internetowego pozornie nie różni się od prowadzenia rozliczenia dla innych działalności gospodarczych. Wymaga od podmiotu przygotowania faktur czy wskazania kosztów (w tym zakupu towarów, pensji pracowników czy umowy najmu magazynu). W niektórych przypadkach możemy natknąć jednak na pewne różnice.

Księgowość dla sklepu internetowego – podstawowe czynności.

Zacznijmy jednak od podobieństw. Księgowość dla sklepu internetowego, podobnie jak w przypadku innego rodzaju form prowadzenia działalności wymaga kompleksowego rozliczania zobowiązań podatkowych. W zależności od wybranej formy (sklepy internetowe mogą być na standardowej księdze przychodów i rozchodów lub ryczałcie), księgowi muszą ewidencjonować koszty i ewentualne straty.

W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych, przedsiębiorca (za pośrednictwem księgowości) musi składać także deklaracje ZUS. Wyliczenia składki zdrowotnej, ubezpieczeniowej czy chorobowej odbywają się na podobnych zasadach co te dla innego rodzaju firmy.

Z tego względu księgowość dla sklepu internetowego polega głównie na wystawianiu określonych faktur (i ewentualnie paragonów), prowadzeniu ich pełnego rozliczenia, a także przygotowywaniu odpowiednich deklaracji podatkowych (w tym VAT) i ZUS.

Co różni sklep internetowy od zwykłego sklepu pod względem sprzedaży?

Rozliczanie księgowości dla sklepów internetowych może się jednak trochę różnić, względem standardowych punktów. Przede wszystkim firma działająca online nie musi mieć punktu sprzedaży. Może mieć np. działalność zarejestrowaną w domu. To oznacza, że podatnik może księgować część kosztów (prąd, gaz, czynsz) i uzyskiwać zwrot podatku.

Co więcej, sklepy internetowe (jeżeli sprzedawane przez nich produkty nie są na liście Ministerstwa Finansów jak np. alkohol, papierosy czy sprzęt fotograficzny) nie musza posiadać kas fiskalnych! Warunkiem jest jednak płatność pozagotówkowa za sprzedawane dobra i dostarczanie towarów za pośrednictwem poczty czy firm kurierskich. W takim przypadku dowodem zakupu jest standardowa faktura, wystawiana np. na osobę prywatną czy firmę.

Pamiętajmy, że odpowiednia księgowość dla sklepu internetowego pomoże w oszacowaniu wydatków firmowych, umożliwi porządek w papierach i sprawi, że rozliczenie podatków nie będzie takie trudne.

Artykuł sponsorowany

pozyczka

Redakcja e-project24.pl

Nasza redakcja składa się z pasjonatów, którzy wnoszą unikalne spojrzenie na omawiane tematy, co pozwala na tworzenie różnorodnych treści w naszym serwisie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

adwokat
pozyczka
doradztwo podatkowe

Jesteś zainteresowany reklamą?