Zakupy z Chin – gdzie kupować i o czym należy pamiętać?

Zakupy internetowe są niezwykle popularne od wielu lat. W ostatnim czasie bardzo chętnie wiele osób prywatnych i firm zaopatruje się w towar prosto z Chin. Jest to rozwiązanie, które pozwala na znaczną oszczędność pieniędzy.

Zakupy z Chin – o czym pamiętać?

Osoby, które robią zakupy w Chinach na własny użytek muszą zwrócić szczególną uwagę na to, aby nie zapłacić opłaty celno-skarbowej. Aby jej uniknąć należy zamówić w jednej paczce towary o wartości nie przekraczającej 150 Euro. Czasami zdarza się, że zostaje naliczony podatek VAT dla produktów sprowadzonych z Chin. Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać robiąc zakupy w Chinach przez internet jest to, że zawsze może zdarzyć się kontrola służby celnej. Takie kontrole prowadzone są wyrywkowo, ale jeśli zdarzy się natknąć na taką kontrolę, to trzeba wiedzieć, że kupujący odpowiada za zgodność towaru ze standardami europejskimi. Chiński producent nie ponosi odpowiedzialności za towar, który jest paczce.

Ile czasu idą przesyłki z Chin?

Kupując towar prosto z Chin na pewno należy uzbroić się w cierpliwość. Natomiast świetną rekompensatą za czas oczekiwania są darmowe przesyłki, które bardzo często oferuje wielu sprzedawców. Wybierając tego rodzaju wysyłkę na paczkę czeka się około 2 do 3 tygodni. Czasami ten czas może wydłużyć się nawet do dwóch miesięcy. Ale można skorzystać z usług firm kurierskich i wówczas towar dociera do adresata w ciągu kilku dni. Ale taka przesyłka wiąże się z dodatkowymi kosztami, które czasami są dość wysokie. Cena taka uzależniona jest od wagi paczki, jej rozmiaru oraz zadeklarowanej wartości. Każda paczka jest rejestrowana. Dzięki temu można sprawdzić, gdzie się ona znajduje.

Co zrobić, gdy przesyłka z Chin została zatrzymana przez Urząd Celny?

Oczywiście takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko, ale warto wiedzieć, co zrobić w takim przypadku. Pierwszym rozwiązaniem jest odczekanie kilku dni na list polecony z Urzędu Celnego. Drugą możliwością jest zadzwonienie do urzędu, podanie numeru przesyłki i uzyskanie informacji. Zazwyczaj w takim przypadku należy listem tradycyjnym lub poprzez internet wysłać skan dowodu osobistego, screen aukcji i szczegółów zamówienia oraz potwierdzenie przelewu. Po otrzymaniu tych dokumentów urząd wysyła na adres odbiorcy paczkę, przy odbiorze której należy uiścić opłatę równowartości podatku VAT.

Na jakich platformach robić zakupy z Chin?

Najbardziej znaną platformą zakupową jest AliExpress. Jest to firma, która nie tylko prężnie działa na rynku chińskim, ale również globalnie. Swoim zasięgiem dorównuje amerykańskiemu gigantowi, czyli Amazonowi. Na AliEkspress można kupić produkty elektroniczne, ubrania, sprzęt sportowy, biżuterię i wiele innych produktów. Platforma wygląda jak typowy sklep. Należy się zarejestrować podając dane osobowe, takie jak imię i nazwisko, adres oraz e-mail. Obsługa sklepu jest analogiczna, jak każdego innego. Jedynym minusem jest to, że czasami tłumaczenie na język polski jest niedokładne. Drugim równie popularnym portalem jest GearBest. Bardzo podobny do AliEkspress. Można kupić produkty z różnych kategorii. Rejestracja jest banalnie prosta, po której można swobodnie przejść do robienia zakupów. Istnieje jeszcze trzecia wiodąca platforma Banggood.com. Procedura zakładania konta oraz korzystania z portalu jest identyczna, jak w przypadku dwóch poprzednich. Istnieje jednak różnica pomiędzy Banggood.com, a GearBest i AliEkspress. Mianowicie używając ostatniego serwisu można skorzystać z metody płatności jaką jest PayPal lub karta płatnicza.

Redakcja e-project24.pl