Kredyt hipoteczny od A do Z

Marzysz o własnym mieszkaniu lub domu? Jeśli nie dysponujesz potrzebną gotówką, sięgnij po tani kredyt hipoteczny. W artykule wyjaśnimy, czym jest w praktyce. Podpowiemy także, co powinieneś wiedzieć przed złożeniem wniosku kredytowego.

Przy rosnących od kilku lat cenach nieruchomości kupno własnego mieszkania za gotówkę wydaje się luksusem. Jeśli nie dysponujesz potrzebnym kapitałem, nie musisz rezygnować z marzeń o własnym M. Alternatywą dla transakcji gotówkowej może być sięgnięcie po niedrogi kredyt hipoteczny. Co warto o nim wiedzieć?

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to kredyt celowy. W praktyce oznacza to, że pozyskane z jego tytułu środki możesz przeznaczyć wyłącznie na określony cel. Może być to m.in. zakup mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym, budowa domu czy remont nieruchomości mieszkalnej. W zależności od swojej zdolności kredytowej oraz parametrów konkretnego produktu w ramach kredytu hipotecznego pożyczysz od kilkuset tysięcy aż do kilku milionów złotych, spłacając zobowiązanie nawet przez 30 lat.

Co musisz wiedzieć, zanim sięgniesz po kredyt hipoteczny?

Rozważasz wzięcie kredytu hipotecznego? Oto 5 rzeczy, które musisz wiedzieć.

1. Niezbędne porównanie

Kredyty hipoteczne to popularne produkty finansowe dostępne w ofertach większości banków oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Zanim wybierzesz ten jedyny, koniecznie porównaj parametry poszczególnych produktów, zwracając uwagę na dostępne kwoty, okres spłaty, wymaganą wysokość wkładu własnego (więcej na ten temat przeczytasz w kolejnym punkcie), koszty czy dodatkowe udogodnienia dla kredytobiorców (np. możliwość otrzymania dodatkowych produktów czy atrakcyjnych zniżek po spełnieniu określonych warunków kredytodawcy).

2. Wymagany wkład własny

Czy kredyt hipoteczny bez wkładu własnego jest możliwy? Niestety nie. Zgodnie z zapisami Rekomendacji S, czyli dokumentu zawierającego zbiór dobrych praktyk dotyczących przyznawania kredytów hipotecznych, wartość wkładu własnego powinna wynosić co najmniej 10 lub 20% wartości nieruchomości. Jeśli nie dysponujesz wkładem własnym w wysokości 20%, poszukaj instytucji finansowej, która udzieli Ci kredytu przy wpłacie 10% wkładu własnego i zabezpieczeniu brakującej kwoty poprzez wykupienie ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

3. Nie tylko oprocentowanie kredytu hipotecznego

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru finansowania powinny być koszty. Niższe koszty to niższa rata kredytu hipotecznego. Wysokość opłat warto postrzegać jednak nie przez pryzmat oprocentowania, lecz RRSO — rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania kredytu. RRSO zawiera w sobie nie tylko oprocentowanie nominalne, ale także wszystkie dodatkowe koszty (np. prowizję czy ubezpieczenie). To właśnie RRSO w praktyce zilustruje, ile zapłacisz za pożyczone pieniądze.

4. Kalkulacja kredytu hipotecznego

Jeśli porównasz RRSO dostępnych na rynku kredytów hipotecznych, z powodzeniem wyselekcjonujesz te, które okażą się najtańsze. Aby upewnić się, czy będziesz w stanie terminowo spłacać raty, wykorzystaj kalkulator raty kredytu hipotecznego. Skorzystasz z niego za darmo, w 100% online. Po wpisaniu najważniejszych parametrów finansowania (kwoty, okresu spłaty, kosztów), poznasz szacowaną ratę kredytu hipotecznego. Będziesz mógł więc precyzyjnie ocenić, czy Twój budżet nie ugnie się pod ciężarem dodatkowego zobowiązania.

5. 21 dni na decyzję

Kredyt hipoteczny jest kredytem o stosunkowo skomplikowanej konstrukcji. Przed złożeniem wniosku przygotuj się więc na to, że bank będzie wymagał od Ciebie nie tylko wypełnienia wniosku kredytowego i dostarczenia zaświadczenia o wysokości i źródle zarobków, ale także dokumentów dotyczących kredytowanej nieruchomości. Po dopełnieniu wszystkich niezbędnych formalności kredytodawca będzie miał 21 dni na podjęcie decyzji (taki termin nakłada na niego prawo).

Jeśli masz stabilne źródło dochodów i niezłą pensję, zakup własnej nieruchomości na kredyt może być wartą przemyślenia alternatywą dla wynajmu. Możesz być pewien, że mieszkanie „na swoim” zapewni Ci nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale także ogrom radości i satysfakcji.

Źródło:
https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne

Artykuł sponsorowany

Redakcja e-project24.pl