Porady prawne przy rozwodzie – o co warto zapytać adwokata?

Niestety statystyki wskazują, że co trzecie małżeństwo kończy się rozwodem. Z tego powodu wiele osób szuka pomocy u profesjonalistów – adwokatów i radców prawnych. Czy porady prawne przy rozwodzie rzeczywiście są potrzebne? O co warto zapytać swojego adwokata?

Rozwód – czego można się domagać?

Przede wszystkim porady prawne przy rozwodzie są potrzebne po to, by dowiedzieć się, co właściwie możemy uzyskać w wyniku rozwodu. Tak naprawdę istotnych jest 7 elementów. Po pierwsze można żądać rozwiązania małżeństwa przez rozwód bez orzekania o winie albo z winy małżonka. Po drugie częścią wyroku rozwodowego może być rozstrzygnięcie o władzy rodzicielskiej nad wspólnym dzieckiem. Po trzecie małżonek może domagać się alimentów na dziecko oraz na siebie. Czwartym, możliwym żądaniem jest zabezpieczenie powództwa w zakresie alimentów na czas trwania procesu. Po piąte można w ten sposób uregulować sposób korzystania ze wspólnego mieszkania. Po szóste możliwa jest eksmisja małżonka. Siódmym elementem może stać się natomiast podział majątku wspólnego.

Rozwód bez orzekania o winie a rozwód z orzeczeniem o winie

Porady prawne przy rozwodzie wprowadzą nas zatem w arkana tego zagadnienia. Dowiemy się między innymi, jaka jest różnica między rozwodem bez orzekania o winie a tym z orzeczeniem o winie. Pierwsza możliwość jest zapewne szybsza i mniej bolesna. Przy drugiej wersji możemy jednak więcej zyskać. Tylko w takim przypadku bowiem małżonek, który nie został obarczony winą, może domagać się alimentów na swoją rzecz. Dodatkowo uzyska korzystniejszy podział majątku wspólnego.

Ile kosztuje rozwód?

Kluczowym pytaniem, na które odpowiadają porady prawne przy rozwodzie jest również to, ile właściwie kosztuje rozwód. Co do zasady opłata od pozwu o rozwód wynosi obecnie 600 złotych. Jeżeli jednak pozew zawiera dodatkowe wnioski (na przykład o podział majątku wspólnego), opłata wzrośnie o dodatkowe 1000 złotych (300 złotych, jeżeli strony są zgodne, co do sposobu podziału). Należy też mieć na uwadze opłatę skarbową od pełnomocnictwa, udzielonego profesjonalnemu pełnomocnikowi, w kwocie 17 złotych. Prawdopodobnie sprawa będzie też wymagała przedłożenia odpisów aktu małżeństwa lub urodzenia dziecka. Wydanie każdego z nich kosztuje dodatkowe 22 złote. No i oczywiście w sprawie może pojawić się konieczność przeprowadzenia dodatkowych dowodów, generujących koszty, jak chociażby opinii biegłego.

Rozwód – warto sięgnąć po profesjonalną pomoc

Decydując się na usługi porady prawne Wyszków przy sprawie rozwodowej, możesz uniknąć wielu, niepotrzebnych problemów. Warto więc poszukać solidnego i rzetelnego pełnomocnika, który będzie nas reprezentował przed sądem i podpowie, jak uzyskać oczekiwane rozstrzygnięcie.

Artykuł sponsorowany

Redakcja e-project24.pl