W obecnych czasach coraz więcej polskich przedsiębiorstw decyduje się na bezpośredni import towarów z Chin. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz zapoznać z najważniejszymi aspektami całego procesu.
Sprawdzenie rzetelności klienta
Wśród najważniejszych kwestii związanych z importowaniem towarów z Chin można wskazać konieczność sprawdzenia rzetelności klienta. W obecnych czasach ceny oferowane przez chińskich sprzedawców są niezwykle atrakcyjne, jednak bezpośredni importer z Chin przed rozpoczęciem transakcji powinien sprawdzić rzetelność każdego podmiotu, z którym będzie na co dzień współpracować.
Jakość towarów
Kolejnym aspektem, który powinno się sprawdzić przed importem towarów z Chin, jest ich jakość. Oferowane produkty mogą mieć dość zróżnicowane parametry jakościowe. Jedne z nich będą wyższe, a inne niższe. Produkty o niższe jakości są konkurencyjne w stosunku do towarów sprzedawanych na terenie kraju, dlatego bardzo często importerzy się na nie decydują. Produkty wyższej jakości mają dość podobne ceny jak towary oferowane w sprzedaży na terenie kraju, a więc często nie opłaca się ich sprowadzać.
Formy płatności
Dostępne formy płatności to kolejny aspekt, na który powinno się zwrócić uwagę podczas bezpośredniego importowania produktów z Chin. Transakcje z chińskimi kontrahentami bardzo często realizowane są w dolarach amerykańskich, dlatego pomocne w tym przypadku może być otworzenie konta walutowego. Oprócz tego dość często niezbędne jest korzystanie z karty kredytowej. Karta kredytowa lepiej sprawdzi się w przypadku pojedynczych transakcji, a decydując się na stałą współpracę lepiej zdecydować się na konto walutowe.
Czas oczekiwania
Czas oczekiwania na towary z Chin może być dość zróżnicowany i zależny od kilku czynników. Wśród nich można wskazać przede wszystkim ofertę danego kontrahenta, ale także wykorzystywany sposób dostawy. Oba elementy mogą wpłynąć na opóźnienia w dostawie, co sprawi, że nie będzie ona zrealizowana tak szybko. Przed rozpoczęciem współpracy z kontrahentem warto sprawdzić czas trwania realizowanej dostawy, a także jej sposób. Może to być zarówno dostawa drogą morską, jak i lotniczą.
Dokumentowanie transakcji
Bardzo istotną kwestią podczas współpracy z zagranicznymi kontrahentami z Chin jest odpowiednie dokumentowanie transakcji. Dzięki poprawnie wystawionym fakturom możliwe będzie ujmowanie wydatków w kosztach. Najlepiej, jeśli faktury będą wystawiane w języku angielskim, ponieważ ich tłumaczenie będzie łatwiejsze niż z języka chińskiego, na co warto zwrócić uwagę. Faktury powinny zawierać dane podmiotów realizujących transakcję, a także niezbędne informacje na temat sprzedawanych towarów.
Podatki i opłaty
Towary sprowadzane z Chin powinny przejść odprawę celną, podczas której będą określane niezbędne podatki i opłaty. Wśród nich wymienia się przede wszystkim podatek VAT, ale także stosowną opłatę celną, czyli cło. Wszystkie dokumenty, które są potrzebne do odprawy celnej, powinny zostać przekazane do agencji celnej. W przypadku niedopełnienia formalności towar może zostać odesłany do Chin, dlatego warto w szczególny sposób zadbać o ten aspekt.
Odprawa celna
Import towarów z Chin może odbywać się jedynie na rzecz przedsiębiorstw lub osób prowadzących działalność gospodarczą. W przypadku importu towarów możliwe jest skorzystanie z usług Agencji Celnej, do czego niezbędne będzie stosowne upoważnienie do realizowania niezbędnych w całym procesie czynności. Import towarów z Chin przez polskiego przedsiębiorcę może być opłacalnym rozwiązaniem, jednak nie można zapominać o niezbędnym formalnościach.