Czym jest geokrata i kiedy ją się stosuje? Przykłady robót ziemnych z jej użyciem

Geokrata, czyli przestrzenna geosiatka komórkowa, to przypominająca plaster miodu alternatywa dla betonowych bloczków (ażurów). Wytwarzana jest w różnych rozmiarach oraz z rozmaitych materiałów, które dodatkowo różnią się przeznaczeniem.

W zależności od rodzaju inwestycji rozwiązanie stosuje się do rozmaitych robót ziemnych – zwłaszcza podczas prac drogowo-ziemnych, celem wzmocnienia podłoża.

Co daje montaż geokraty w inwestycji? Przykłady robót ziemnych z jej użyciem

Wbrew pozorom geokrata to dość często używana nowoczesna struktura, która pomaga zwiększyć nośność podłoża, czyli je wzmocnić. Struktura przypominająca plastry miodu, wzbogacona o zwiększony kąt tarcia, zapewnia maksymalnie dobrą stabilność. Z tego powodu geokrata doskonale sprawdza się do zbrojenia gruntu i zapobiega jego osypywaniu się bądź zapadaniu na terenie o różnym ukształtowaniu.

Montaż geokraty to dość częsty wymóg prac związanych z budową drogi, ścieżki leśnej, szkolnego boiska, podbudów czy murów oporowych. Sprawdza się również przy zabezpieczaniu rzek, kanałów i innych zbiorników wodnych oraz wszelkich obiektach budowlanych. Jest to zatem wszechstronna struktura.

Geokrata może być również wykorzystywana w celu poprawienia estetyki – zwłaszcza przydomowego ogrodu. Dość popularne jest wypełnianie jej wolnych przestrzeni humusem (lub kolorowymi kamyczkami ozdobnymi), w którym można posadzić ciekawą roślinność.

Jak powinien wyglądać montaż geokraty?

Poprawne ułożenie geokraty jest ważne. Od sposobu wykonania tego rodzaju robót ziemnych zależne jest dobre spełnianie jej podstawowych funkcji. Montaż powinien uwzględnić następujące etapy:

  • wytyczenie zgodnego z projektem obszaru;
  • rozłożenie pierwszej sekcji geokraty i jej unieruchomienie;
  • kolejne rozłożenie sekcji, której krawędzie będą przylegać do pozostałych;
  • połączenie wszystkich sekcji pneumatyczną zszywarką;
  • wypełnienie geokraty zasypowym materiałem.

Warto przy tym pamiętać, że nie wszędzie geokratę układa się tak samo. Zmiany mogą wynikać z rodzaju podłoża, kąta jego nachylenia, czy rodzaju prac. Ważne jest zatem trzymanie się wytycznych producenta oraz założeń projektu.

Komu zlecić profesjonalne ułożenie geokraty oraz innych robót ziemnych?

Profesjonalne ułożenie geokraty oraz wszelkich innych robót ziemnych, warto zlecić sprawdzonej i doświadczonej firmie, która stawia na innowacyjne rozwiązania. Dobrym przykładem jest tu firma Szczucki, która oferuje różnorodne roboty ziemne wykonywane zawsze na wysokim poziomie i na czas. Firmę cechuje również indywidualne podejście do każdego klienta i uwzględnianie najlepszych rozwiązań dopasowanych do rodzaju inwestycji.

Redakcja e-project24.pl