Komory chłodnicze – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Komory chłodnicze wykorzystywane są do przechowywania świeżych bądź mrożonych produktów, które wymagają znajdowanie się w określonych temperaturach. Stosowane są one w przemyśle zarówno farmaceutycznym, jak i spożywczym.

Czym są komory chłodnicze?

Komora chłodnicza to specjalistyczne urządzenie, którego głównym zadaniem jest przechowywanie półproduktów i produktów gotowych, które wymagają ściśle określonej temperatury. W praktyce jest to zamknięta przestrzeń, która charakteryzuje się ponadprzeciętną izolacyjnością i paroszczelnością, dzięki czemu utrzymywanie stałych wartości w zakresie temperatury nie sprawia większych problemów. Kubatura takiego urządzenia może być bardzo zróżnicowana- od 5 m3 do nawet 150 m3. Możliwy do osiągnięcia zakres temperatur oscyluje w granicach od -30 do 15 stopni Celsjusza. Tak wydajne działanie jest możliwe dzięki agregatowi chłodniczemu, który to zamocowany jest na zewnętrznej stronie konstrukcji. Komory chłodnicze sprawiają, że znajdujące się wewnątrz produkty mają większą trwałość. 

W jaki sposób zbudowane są komory chłodnicze?

Komory chłodnice wykonane są z poliuretanowych paneli- ich grubość wynosi od 8 do 10 cm. Konstrukcja jest składana, dlatego też przebudowa jest bardzo elastyczna. Wystarczy dodać nowe panele lub je zdemontować, nie obawiając się o szczelność połączeń. Komora posiada charakterystyczne duże drzwi uchylne (80×200 cm). Wyróżniają się bezpiecznym zamkiem. Umożliwiają otwarcie od wewnątrz nawet wtedy, gdy konstrukcja zostanie zamknięta na klucz. Podłoga natomiast zabezpieczona jest za pośrednictwem płyty plastyfikowanej.

Gdzie mogą być stosowane komory chłodnicze?

Komory chłodnicze to urządzenia, które cieszą się ogromną popularnością. Urządzenia te wykorzystywane są w szeroko rozumianej branży przemysłowej. Najczęściej znajdziemy je w sektorze spożywczym, przykładowo w hurtowniach i magazynach, jak również podczas transportu żywności. Są one eksploatowane chociażby w supermarketach, hotelach, restauracjach, centrach logistycznych, centrach dystrybucyjnych- to właśnie tam przechowywane są towary o dużej wrażliwości. Znajdują również zastosowanie w mleczarniach, sadownictwie, piekarniach, masarniach, cukierniach.

Redakcja e-project24.pl