Oszczędzanie wody – dlaczego to ważne i jak się do tego zabrać?

Oszczędzanie wody to w dzisiejszych czasach temat rzeka. Powody, dla których jest to tak bardzo istotne, są zróżnicowane – dotyczą zarówno dbałości o środowisko naturalne, jak i dostępności do wody pitnej dla ludzi. Nie bez znaczenia są tu oczywiście również kwestie ekonomiczne. Trochę trudniej jest we własnym gospodarstwie domowym wprowadzić konkretne rozwiązania, których celem będzie zmniejszenie zużycia tego cennego zasobu.

Najważniejsze powody, dla których warto oszczędzać wodę w gospodarstwie domowym

Wodę warto oszczędzać z kilku głównych powodów. Po pierwsze jest to cenny zasób, którego dostępność na planecie ciągle się kurczy. Szczególnie mocno dotknęło to kraje w strefie klimatów podzwrotnikowych – w Europie sięgających aż po basen Morza Śródziemnego, gdzie zmiany klimatyczne spowodowały pustynnienie wielu obszarów, które jeszcze jakiś czas temu były tętniącymi życiem regionami rolniczymi. W naszej szerokości geograficznej nie jest to jeszcze mocno odczuwalne, choć wiosenne susze stały się już również tutaj częścią klimatycznej rzeczywistości. Postępujące zmiany klimatyczne mogą też sprawić, że również w naszym kraju wody zacznie brakować w ciągu najbliższych kilkunastu lat. Warto ją więc oszczędzać już teraz. Dotyczy to zwłaszcza podziemnych zasobów wodnych, które mogą stać się rezerwuarem tego cennego zasobu na czasy kryzysu.

Kolejnym powodem jest konieczność ograniczania zapotrzebowania na wodę ze względu na rosnące jej zużycie – przede wszystkim w rolnictwie i przemyśle. Powoli koniecznością staje się szukanie nowych rozwiązań, które pozwalają przemysłowi i produkcji rolnej osiągać takie same rezultaty, przy jednoczesnym mniejszym zużyciu wody. Warto przy tym pamiętać, że gospodarstwa domowe odpowiedzialne są w istocie tylko za niewielki odsetek faktycznego zużycia wody, a więc ograniczenia powinny być wprowadzane w pierwszej kolejności w zakładach przemysłowych.

Ważnym powodem są również kwestie ekonomiczne. Oszczędzanie wody po prostu coraz bardziej się opłaca. Wiąże się to oczywiście z rosnącymi kosztami jej dostaw. Wzrost cen wody ma różne źródła. Jednym z nich są wprowadzane ostatnio na poziomie Unii Europejskiej regulacje prawne, których długotrwałym skutkiem ma być zmniejszenie zużycia wody zdatnej do picia na terenie Europy. W praktyce w gospodarstwach domowych ograniczenie zużycia wody, biorąc pod uwagę jej obecne ceny, może dać spore oszczędności nawet w skali jednego miesiąca.

Jak zmniejszyć zużycie wody w mieszkaniu?

Sposoby oszczędzania wody w mieszkaniu są bardzo różne. Przede wszystkim warto rozważyć zainwestowanie w sprzęty, które zużywają jej mniej. W przeciętnym domu urządzenia zużywające wodę to przede wszystkim pralka i zmywarka do naczyń. Na rynku znaleźć można wiele modeli, które cechują się znacznie zmniejszonym jej zużyciem. Warto w tym kontekście uważać na jedno. Mniejsze zużycie wody przez urządzenie wiąże się często ze zwiększonym poborem energii elektrycznej i na odwrót – większa oszczędność prądu powoduje większe zużycie wody. Należy więc dokładnie porównać dostępne modele i sprawdzić dokładnie, który w ostatecznym rozrachunku jest faktycznie najbardziej oszczędny.

Wbrew pozorom duże oszczędności można uzyskać również, stosując modyfikacje w drobnych sprzętach domowych. Wymienienie końcówki prysznica na bardziej wydajną z całą pewnością przyniesie widoczne oszczędności. Wydaje się, że duży potencjał pod tym względem ma również zmiana pewnych nawyków. Wybór innego cyklu prania, krótszy prysznic, czy bardziej rozsądny sposób mycia naczyń również mogą przynieść spore oszczędności. Dodatkowo należy pamiętać, ze wiele zależy od tego, w jaki sposób zaprojektowane są domowe instalacje sanitarne. Współcześnie coraz częściej stosuje się rozwiązania oszczędzające wodę. Tak na przykład woda spod prysznica, czy umywalki może zostać z powodzeniem użyta do spłukiwania toalety.

Dom z ogrodem – jak zmniejszyć ilość zużywanej wody?

Relatywnie dużo wody zużywa się w domach z ogrodem, w których podlewa się trawę i inne rośliny. Jak oszczędzać wodę w ogrodzie? Przede wszystkim warto zastanowić się nad instalacjami do przechwytywania i magazynowania wody deszczowej. Dzięki nim woda taka może, zamiast do kanalizacji burzowej trafić do specjalnych zbiorników, w później użyta do podlewania roślin. Należy przy tym wiedzieć, że magazynowanie wody deszczowej już obecnie jest w niektórych krajach UE związane z dodatkowymi kosztami. Rozwiązania takie nie są jeszcze w naszym kraju stosowane, aczkolwiek istnieje ryzyko, że ciągu następnych lat tego typu regulacje mogą zostać wprowadzone również u nas.

Dobrym pomysłem jest też zastanowienie się nad alternatywnymi sposobami podlewania roślin ogrodowych. W niektórych krajach o pustynnym i półpustynnym klimacie z powodzeniem stosuje się nawadnianie prosto do gruntu, które znacznie ogranicza parowanie i zużywa wielokrotnie mniej wody niż tradycyjne uprawy. Takie rozwiązania można wprowadzić również w przydomowym ogródku albo szklarni. Instalacje nawadniające nie są drogie, a uzyskana oszczędność sprawi, że inwestycja szybko się zwróci.

Redakcja e-project24.pl